Güncel

Freemuse’tan sanatçı Ferhat Tunç için 5 dilde kampanya

Dünya Müzik Forumu (Freemuse), Türkiye’de birçok davadan yargılanan ve hakkında hapis cezaları verilen sanatçı Ferhat Tunç için 5 dilde kampanya başlattı.

Danimarka merkezli Dünya Özgür Müzik Forumu (Freemuse), Türkiye’de yargılaması devam eden ve bazı davalardan hapis cezası verilen sanatçı Ferhat Tunç için kampanya başlattı.

Kurum, İngilizce, Kürtçe, Türkçe, Fransızca ve Almanca olmak üzere beş ayrı dilde hazırladığı kampanya metninde, sanatsal ifade özgürlüğünün bir insan hakkı olduğuna dikkat çekti:

Çağrıda, “Ferhat sadece barış içinde müzik yapmakta ve kendi doğrularını söylemek istemektedir, bu bir suç değildir. Türkiye’nin Adalet Bakanı’na e-posta gönderin ve yetkilileri Ferhat’ın tüm davalarını düşürmeye davet edin.” dedi.

KAMPANYANIN TÜRKÇE METNİ

Popüler bir Kürt halk müziği sanatçısı olan Ferhat Tunç, sadece sosyal medyada paylaştığı mesajlardan dolayı Türkiye’de yargılanıyor.

Ferhat, internette şarkı yayınlama, haber gazete yazısı paylaşma, kişisel görüşlerini tweet atma nedeniyle beş davada “terör örgütü propagandası” yaymak, “Cumhurbaşkanı’na hakaret” ile suçlanmaktadır. Suçlar, hep birlikte, 20 yılı aşkın hapis cezasına tekabül etmektedir.

Ferhat’ın vakası, Türkiye’nin, bu kanun altında nelerin suç teşkil ettiğinin aşırı derecede geniş tanımından dolayı eleştirilen kapsamlı terörle mücadele kanunlarının bir delilidir. Ferhat, adaletsizlik, savaş ve Kürt ayrımcılığı temalarına yer veren müziğinden dolayı Hükümetin hedefi olmaya devam etmektedir ve yaygın popülerliğe neden olmuştur. Neredeyse on yıldır süren hedeflenmesi, “terörist propaganda yayma” suçuyla iki yıl hapis cezasına çarptırıldığı 2012 yılında başlamıştır. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, Türkiye’nin, Ferhat’ın 2015 yılında ifade özgürlüğü hakkını ihlal ettiği hükmünü vermiştir.

Sanatsal ifade özgürlüğü bir insan hakkıdır. Ferhat, sadece barış içinde müzik yapmak ve kendi doğrularını söylemek istemektedir – bu bir suç değildir. Türkiye’nin Adalet Bakanı’na e-posta gönderin ve yetkilileri Ferhat’ın tüm suçlarını düşürmeye davet edin.

Kampanyaya katılmak için tıklayın: https://actionnetwork.org/letters/ferhat-tunc

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Kapalı
Kapalı