GüncelToplum Yaşam

Ağzunik’li Kadınlar Cinsiyetçi Paylaşımlara Tepki Gösterdi

Haber Merkezi

Sosyal medya platformlarında yapılan küfür, hakaret ve iftiralara karşı Hozat – Ağzunik’li 75 kadın ortak imzalı bir basın açıklaması yaptı. Dersim Dernekleri Federasyonu / DEDEF Genel Merkezi önünde bir araya gelen kadınlar ‘’Söyleyecek sözümüz, değiştirecek gücümüz var’’ pankartı açarak, sosyal medya üzerinden yapılan cinsiyetçi paylaşımları protesto etti.

Dersim kamuoyunun yakından takip ettiği ve toplumsal ahlak açısından ciddi boyutlarda tepkilere neden olan sosyal medya paylaşımları ve mesnetsiz söylemlere karşı tepkilerini gösteren Ağzunik’li kadınların açıklamasının tam metnini, içeriğine müdahale etmeden olduğu gibi yayımlıyoruz.

‘‘Geçtiğimiz Aralık ayının ortasında, Bahar Nare Kızıl ve bu şahısla hareket eden trol hesaplar (Ağaç Dalı) köylülerimizin fotoğraflarını sosyal medya da yayınlayarak küfür ve hakaret ederek ahlaksızca çirkin saldırılarda, iftiralarda bulundular. Sosyal medya üzerinden köyümüzü, Avrupa’da yaşayan ailelerimizi ve biz kadınları hedef alarak iftira ve karalama kampanyası başlattılar. Siyasi hedef ve amaçlarını Dersim coğrafyasını, Dersim halkını, Dersim’in değerlerini korumak olarak ifade eden sözde yazarlar ve onların destekçileri, tıpkı sistemin yaptığı gibi bu karalama ve iftiralarına önce biz kadınların isimlerini kullanarak başladılar.

Bu saldırılara sözde yazar Murat Kahraman (Savaş İnce) ve trolleri de kısa bir süre sonra ortak oldular. Nitekim Murat Kahraman, 29 Aralık 2021- 2 Ocak 2022 tarihleri arasında İstanbul Yenikapı’da Dersim Dernekleri Federasyonu (DEDEF) tarafından yapılan ‘’Tunceli Tanıtım Günleri’’ etkinliğinde açacağı stantta Bahar Nare Kızıl’ın da olacağını belirten bir paylaşım yapmıştır. (Paylaşım tarihi 29 Aralık 2021)

Aynı Murat Kahraman ve trolleri DEDEF’in düzenlediği etkinlikte Tunceli Belediyesi logosunu taşıyan “Dersim’in Değerleri” afişine yönelik yapılan eleştiriler üzerine, etkinliğin bitmesinin hemen ardından (3 Ocak 2022) sosyal medya hesaplarından çirkin saldırılarına devam ettiler. İsmi geçen bu şahıslar birbirlerinin paylaşımlarına biz kadınları hedef alan yorumlar yaparak, saldırıların örgütlü ve tasarlanmış bir şekilde yapıldığını bir kez daha göstermiş oldular.

Bu sözde aydınların Dersim sevgisinin temelinde; ezilen, kimliği, dili yok sayılan bu halka düşmanlık olduğunu biliyoruz. Gözlerini karartan bu düşmanlıktır ki bizi hedef alarak ailelerimizi, köyümüzü itibarsızlaştırmaya çalışmışlardır.

Kendilerine Dersim’in değerlerini korumayı görev belirleyen bu sözde yazarlar ve trolleri 23 Kasım 1925’de Elazığ’da idam edilen büyük amcamız 1. Dönem Dersim Mebusu Hasan Hayri Bey’e, 1997’de Cüneyt Kahraman ile birlikte toprağa düşen köylümüze, kızımıza alçakça dil uzattılar. 1990’lı yıllardan sonra sistemin baskıları sonucunda topraklarını terk etmek zorunda bırakılan, farklı kentlere ve Avrupa’ya yerleşen akrabalarımıza ve biz kadınlara en çirkin ifadelerle saldırılarını sürdürdüler.

Sosyal medyada kullanılan bu zehirli dile destek verenler, paylaşımlarına kaynak yapanlar, yorumlarıyla çanak tutan; kendisine aydın, yazar, sanatçıyım diyen şahısların hepsi aynı zaman da sözde en aktif kadın haklarını savunanlardır. Kadın hakları savunucusu bu sosyal medya kahramanlarının ilk yaptıkları şey; kadın bedenine, kadın onuruna, kadın kimliğine saldırmak olmuştur.

Bu şahısları tanıyoruz! Her ne kadar isimlerinin önünde aydın sıfatı taşısalar da bu şahısların aydın değil karanlık olduklarını biliyoruz! Bu şahısların biz kadınlardan ve kamuoyundan derhal özür dilemesini bekliyoruz.

Biz kadınlara, köylülerimize ve dostlarımıza bu saldırıları ve üzüntüleri yaşatanlara etkinliklerin de ev sahipliği yapan DEDEF ile birçok kez görüşme yapılmasına rağmen DEDEF’te yapmak istediğimiz basın açıklaması talebine olumsuz cevap vermişlerdir. DEDEF bileşeni olan derneklerimizi ve üyelerini, yönetimde irade kullanan bu anlayışı sorgulamaya davet ediyoruz ve DEDEF yönetimini istifaya çağırıyoruz!

Kurulduğu günden itibaren üyesi bulunduğumuz, çalışmalarına ailelerimiz ile birlikte maddi ve manevi destek verdiğimiz Hozat Kültür ve Kalkınma Derneği ile defalarca yapılan görüşmelerden de olumlu sonuç alamadık. DEDEF’le aynı tavrı sergilediler. Biz Hozat / Ağzunikli kadınların yapmak istediği açıklamaya yer vermeyen kurumlara rağmen sesimizi sokakta yükseltiyoruz! Bu tutumlarından kaynaklı da Hozat Kültür ve Kalkınma Derneği Yönetimini esefle kınıyoruz! Kamuoyuna özeleştiri vermesini bekliyoruz.

Biz kadınları, ailelerimizi ve değerlerimizi hedef alan bu saldırıların sonuna kadar karşısında olacağımızı herkesin bilmesini istiyoruz. Onurumuza ve değerlerimize saldıranlardan da hesap soracağız ve teşhir edeceğiz. ‘’

İmzacılar:

Türkan Doğan, Elif Konak, Rahime Konak, Nurhan Konak, Kısmet Konak, Leyla Coşkun, Suna Tokur, Didar Konak, Menşüre Doğan, Nurhan Konak, Türkan Konak, Hasret Konak, Dilan Konak Mol, Gülizar Konak, Birgül Konak, Derya Konak, Yeter Konak, Rabia Konak, Helin Konak, Asya Konak, İsyan Konak, Elif Konak, Zeynep Konak, Fetiye Konak, Kıymet Konak, Gülseven Yeşil, Yazgülü Bal, Esra Konak, Ebru Konak, Fatma Muratkan, Serpil Muratkan, Serap Muratkan, Tülay Muratkan, Zöhre Emre, Berna Muratkan, Zelal Muratkan, Yeter Muratkan, Olcay Muratkan, Hülya Muratkan, Yeşim Muratkan, Ayla Erol, Leyla Çakmak, Sevim Coşkun, Cemile Konak, Özlem Cengiz, Dilek Sarıtaş, Fatma Konak, Elif Konak, Eylem Konak, Gönül Konak, Arzu Konak, Zeynep Konak, Eda Konak, Seda Konak, Aynur Demir, Diren Coşkun Kılıç, Selda Konak, Selma Metiner, Betül Kango, Gönül Candan, Sultan Kango, Sera Konak Coşkun, Sultan Coşkun, Birsen Coşkun Karadeniz, Mayşeker Kangotan, Kumru Kango, Bahar Kılıç, Linda Ürün, Saray Coşkun, Sevda Coşkun, Sevgi Coşkun, İntizar Coşkun, Sakine Coşkun, Kibar Konak

DERSİM/HOZAT AĞZUNİK KÖYÜ KADINLARI

‘’SÖYLEYECEK SÖZÜMÜZ, DEĞİŞTİRECEK GÜCÜMÜZ VAR.’’

DEWR DEWRE AZADİA CENİANO!

DEM DEMA AZADİYA JİNAN’E!

05.03.2022

 

 

 

 

Etiketler

İlgili Makaleler

Kapalı
Kapalı