Editörün Seçimi

Dersim Tertelesi anması yapanlara ceza yağdı

4 Mayıs 2017’de Seyit Rıza Meydanı’nda 1938 yılında yaşamını yitiren on binlerce Dersimliyi anmak suç sayıldı.  Mum yakıp lokma dağıtan ve ağıt yakan insanlar OHAL yasalarına uymadıkları ve bu nedenle  kabahat işledikleri gerekçesiyle 227 lira para cezasına çarptırıldı.

Anmaya katılan ve bu nedenle ceza alan Etnik Kitapevi sahibi Serkan Sarıataş PİRHA’dan Ahmet Bakır’a  görüşlerini anlatırken, “Ceza caydırıcı olamaz, tersine para teklif ediyorlar yine de insanlar  vazgeçmiyor, bunun bir kıymeti yoktur” dedi.

“Devlet bunu yaptığı için en hafif tabiriyle utanmalıdır” diyen Sarıataş, orada mum yaktıklarını, yaşamını yitirenleri andıklarını ifade etti.

“Barış ve huzur yolu cezalardan geçmiyor”

Sarıataş,“Burada bir mum bile yakamıyorsun buna bile ceza veriyorlar, sonra da barış olsun, huzur olsun diyorlar. Peki bu nasıl olacak, biz sizi nasıl sevelim, nasıl inanalım size?” ifadelerini kullanarak, bu yöntemle bir yere varılamayacağının altını çizdi.

“Seneye yine alanda olacağız”

Bu iktidar da, önceki iktidarların da buradan birşey alamadıklarını belirten Sarıataş, bu yöntemle yine sonuç alamayacaklarını seneye yine orada olacağını söyledi.

Gelen para cezası ile ilgili hukuk yoluna da başvuracağını belirten Sarıataş, “Parayı ödemeyeceğim, sonucu ne olacak birlikte göreceğiz” dedi.

Etiketler

İlgili Makaleler

Kapalı
Kapalı