DersimEditörün Seçimi

Dersim’de milletvekili, sanatçı ve kurum temsilcilerinden Seyit Rıza’yı anma çağrısı

İdam edilişlerinin 80. yılında Dersim Seyit Rıza Meydanı’nda Demokratik Alevi Derneği Genel Merkezi, Dersim Araştırmaları Merkezi, Pir Sultan Abdal Derneği Dersim Şubesi, Dersim Dernekleri Federasyonu ve Avrupa Demokratik Dersim Birlikleri Federasyonu 15 Kasım’da anma gerçekleştirecek. Anma için Demokratik Alevi Derneği Genel Merkezi Eşbaşkanı Dursun Demirtaş, HDP Dersim Milletvekili Alican önlü, sanatçı Ferhat Tunç, Dersim Araştırmalar Merkezi’nden Selman Yeşilgöz ve Hüseyin Ayrılmaz, esnafa ve halka broşür dağıtarak çağrıda bulundu.   

İdam edilişlerinin 80. yılında Seyit Rıza ve arkadaşları Dersim Seyit Rıza Meydanı’nda saat 16.00’da anılacak. Saat 1938’de de çerağ yakılacak. Anmaya katılım çağrısını Demokratik Alevi Derneği Genel Merkez Eşbaşkanı Dursun Demirtaş, HDP Dersim Milletvekili Alican önlü, Dersim Araştırmalar Merkezi’nden Selman Yeşilgöz ve Hüseyin Ayrılmaz esnafa ve halka broşür dağıtarak yaptı. Tek tek esnafı anmaya çağıran sanatçı, milletvekili ve kurum temsilcileri herkesi anmaya beklediklerini ifade ettiler.

Seyit Rıza Meydanı’nda anma çağrısı yapan sanatçı Ferhat Tunç şunları söyledi:

“Bundan 80 yıl önce Elazığ’da kurulan göstermelik bir mahkemede yargılandılar. Anlamadıkları bir dilde hazırlanan bir iddianame ile 7 kişi idama mahkum edildi. Diğer 70 insan da Türkiye’nin farklı cezaevlerinde aslında bir başka ölüme mahkum edilerek sürüldüler. 80 yıl geçti aradan, bu 80 yılda bu ülkede bir şey değişti dersek çok mümkün görünmüyor. Aynı zihniyet devam ediyor ve biz yarın saat 16.00’da bu meydanda Seyit Rıza ve arkadaşlarını anacağız. Onlara olan görevimizi yerine getireceğiz. Bugün bu çağrımız bütün Dersimlileredir. Yarın iznin de alınmış olduğunu belirterek bütün Dersimlileri saat 16.00’da seyitlerimizi anmak için bu meydanda bekliyoruz.

PİRHA

Etiketler

İlgili Makaleler

Kapalı
Kapalı