Hüseyin Aygün, Dersim’den bağımsız belediye başkanlığını adaylığını açıkladı: Maçoğlu’nu sert ifadelerle eleştirdi

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

31 Mart 2024 tarihinde yapılacak olan yerel seçimlerde Dersim Halk İnisiyatifi Platformu ve Türkiye Komünist Hareketi’nin desteğiyle Avukat Hüseyin Aygün Tunceli bağımsız belediye başkanı adaylığını açıkladı.

Aygün adaylık açıklamasında, mevcut belediye yönetimini sert sözlerle eleştirdi ve Ankara’da yaptığı girişimlerden söz etti.

Aygün’ün konuşmasından öne çıkanlar şöyle:

Ben Mayıs ayında tıpkı Selahattin Demirtaş gibi aktüel siyaseti bıraktığımı söyledim. Ama Mayıs’tan sonra Türkiye’de, Dersim’de öylesine şeyler oldu ki 14 bin gencimiz Dersim dışına gitti. Kaç kişiye doğru ve doğruyu zorlayarak referans yazdığımı bilmiyorum. Eylül ayı gibi ne yapıyorum ben diye sordum kendime. Bu referanslarla aslında ben bu göçe katkıda bulunuyorum dedim. Bu şehir ne olacak sorusu Eylül’de beni çarptı. Arkadaşlarım Ankara’da görüşmelere başladı. Artık laf değil ki ben de dahil 30 yıldır laf yaptık artık iş yapmak lazım. Ankara’da uluslararası bankalarla, uluslararası finans kuruluşlarıyla, AB temsilcileriyle bir dizi görüşme yaptım. Ankara’daki görüşmeler bende çok büyük umut yarattı. Önümüzdeki günlerde deprem, yoksulluk ve planlama konulu lansmanlarımızı sizlerle paylaşacağız. Bu çalışmalarda kaynak AB Türkiye Delegasyonu ve Avrupa İmar Bankası gibi kurumlarla çalışacağız.

Siyasi partilere bakalım. Benim de içinde bulunduğum, uğruna dayak yediğim, DGM’de yargılandığım Emek Partisi, Demokratik Haklar Federasyonu, DEM gibi oluşumlara bakalım. Ben haftalardır bunların tartışmalarını izliyorum. Duyduğum sadece derin bir utanç. Şu ilçeleri size vereceğiz, başkan yardımcısı sizden olsun deniliyor. Dersim’e dair bir şey yok. Dersim valisi bile kaç gündür depreme karşı tatbikat yaptırıyor. Bir belediyemiz var ama ne haldeyiz.

Halkın seçtiği insanların büyük bir umutsuzluk yaratarak çekilmesi ve hala iş başında olan belediye başkanının Türkiye’nin en büyük şehrine gidip aday olması deprem tehlikesi varken çok üzücü. Biri bana bunu yıllar önce söyleseydi birinin bize beddua ettiğini düşünürdüm. Maçoğlu tabi ki Dersim’in adını dünyaya duyurdu, komünizm fikrini sevdirdi bu katkıları var. Bizim içimizden çıktı. Kadıköy’de başarısını istiyoruz ancak bu şehirdeki tablo çok üzücü.

 

Hüseyin Aygün, Dersim’den bağımsız belediye başkanlığını adaylığını açıkladı: Maçoğlu’nu sert ifadelerle eleştirdi
Giriş Yap

Dersim Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin
BEDA