Uğur Kaymaz anıldı: Hep 12 yaşında kalacak

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
12 yaşında katledilen Uğur ve babası Ahmet Kaymaz için düzenlenen anma etkinliğinde konuşan HEDEP’li Beritan Güneş, “Uğur bugün yaşamış olsaydı 31 yaşında olacaktı. Ancak Uğur hep 12 yaşında kalacak” dedi.
Kızıltepe’de 21 Kasım 2004’te evlerinin önünde katledilen 12 yaşındaki Uğur Kaymaz ile babası Ahmet Kaymaz Atatürk Mahallesi’ndeki mezarları başında anıldı. Anmaya ailenin yanı sıra Tevgera Jinên Azad (TJA) aktivistleri, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) il ve ilçe örgütleri, Halkların Demokratik Partisi (HDP) il ve ilçe örgütleri, Halkların Eşitlik ve Demokratik Partisi (HEDEP) il yönetimi ile Mardin milletvekillerinin yanı sıra çok sayıda kişi katıldı.
Mezar taşı yeniden onarıldı
Anma demokrasi ve özgürlük mücadelesinde yaşamını yitirenler anısına bir dakikalık saygı duruşu ile başladı. Ardından söz alan HEDEP Kızıltepe İlçe Eşbaşkanı Aysel Ayav, Uğur ile babasının katledilişinin ardından 19 yıl geçtiğine işaret ederek, kırılan mezar taşının yeniden onarıldığını ve mücadele etmeye devam edeceklerini vurguladı.
‘Kürt çocuklar hala zırhlı araçlarla katlediliyor’
Sonrasında söz alan HEDEP Mardin Milletvekili Beritan Güneş, “Uğur bugün yaşamış olsaydı 31 yaşında olacaktı. Ancak Uğur hep 12 yaşında kalacak. Devlet suçunu örtbas etmek için Uğur’u ‘terörist’ ilan etti ve bedeninden büyük bir silahı yanına bıraktılar. Çok iyi biliyoruz ki katiller korundu. Katillerin ceza alması engellendi ve ödüllendirildi. İsimleri parklara verildi. Uğur’u hafızalarımızdan silmek istediler. Kayyım Uğur’un heykelini yıkarak parktan adını sildi. Ancak ne yaparsanız yapın Uğur, Ahmet, Ceylan, Cemile unutulmayacak. Uğur’un ardından insan hakları yok sayıldı. Kürt çocuklarının en temel hakkı olan yaşam hakkı ihlal ediliyor. Kürt çocukları anadilinde eğitim alamıyor ve Kürt çocukları hala zırhlı araçlarla katlediliyor. Çocukların ve Kürtlerin hakkı için mücadele etmeye devam edeceğiz. Bir kez daha Uğur’u ve Ahmet’i anıyoruz. Onlar mücadele gerekçemiz olacaklar” dedi.
‘Dünyada örneği yok’
Ardından konuşan HEDEP Mardin İl Eşbaşkanı Alaaddin Turan, “12 yaşında 13 kurşunla katledilen Uğur’un dünyada örneği yok” diyerek mezar taşlarının 3 defa tahrip edilmesinin tahammülsüzlüğün göstergesi olduğuna işaret etti.
‘Devlet için imtihan’
HEDEP Marrdin Milletvekili Kamuran Tanhan ise Uğur Kaymaz’ın devlet için bir imtihan olduğunu vurguladı.
Konuşmaların ardından mezarlara karanfiller bırakılarak dualar okundu.
Kaynak: Jinha

Uğur Kaymaz anıldı: Hep 12 yaşında kalacak
Giriş Yap

Dersim Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin
BEDA