Munzur Vadisi Milli Parkı, Dünya Kültür Mirası Listesi’ne alınsın: Başvuru yapıldı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Av. Barış Yıldırım, Munzur Vadisi Milli Parkı’nın Dünya Kültür Mirası Listesi’ne alınması için başvuru yaptı.

Munzur Vadisi Milli Parkı, Dersim Merkez ve Ovacık arasında 42.000 hektarlık bir alanı kapsıyor. 1971 yılında milli park ilan edilen alanda başta akarsu kaynakları ve gözeler olmak üzere çeşitli endemik bitki türleri ve yöreye özgü canlı türleri bulunuyor.

YABAN YAŞAMI

Munzur Suyu ve Mercan Deresi’nde yaygın ve yoğun olarak bulunan yöreye özgü nadir alabalık türleri ile çengel boynuzlu dağ keçisi, yaban keçisi, kurt, boz ayı, kızıl tilki, yabani tavşan ve porsuk gibi memeliler yaşıyor. Bölgede aynı zamanda urkeklik ve kaya kartalı gibi kuş türleri de mevcut.

UNESCO’YA BAŞVURU

Av. Barış Yıldırım, Munzur Vadisi Milli Parkı’nın Dünya Kültür Mirası Listesi’ne alınması için başvuru yaptı. Yıldırım, “Munzur Vadisi Milli Parkı’nın Dünya Kültür Mirası Listesi’ne alınması için tüm ilgililerden destek bekliyoruz. İlgili Bakanlıklara gerekli başvuruları yaptık. Dünya Kültürel ve Doğal Mirası Koruma Sözleşmesi hükümlerine göre Türkiye’den Dünya Kültür Mirası Listesi’nde yer alması gereken en nadide miras Milli Park Munzur Vadisi Milli Parkı’dır. UNESCO Türkiye Milli Komisyonu’nu; Munzur Vadisi Milli Parkı’nı veri tabanına uygun olarak gündemine almasını talep ediyoruz” dedi.

Munzur Vadisi Milli Parkı, Dünya Kültür Mirası Listesi’ne alınsın: Başvuru yapıldı
Giriş Yap

Dersim Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin
BEDA