Ziyaret köyü sakinlerinden, gözelere gelenlere tepki: Gözeler’e gelenler köyü çöp yığını içinde bırakıyorlar

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Dersim’in Ovacık ilçesinin Ziyaret köyünde yaşayan yurttaşlar, Munzur Gözeleri’ne gelen ziyaretçilerin bıraktığı çöplerden dolayı oluşan çevre kirliliğine tepkili. Munzur Gözeleri’ne gelen insanların çöplerini çevreye attığını dile getiren Ziyaret Köyü Munzur Gözeleri Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Erol Güngören, “İçme sularımız, tarlalarımıza giden sularımız ve köyün içerisinde çöp yığınları oluyor. Bu duruma bir önlem alınması gerekiyor” dedi.

Yaz ayının gelmesiyle Munzur Gözeleri’ne ziyaretçiler akın akın gelmeye başladı. Ziyaret köyünde yaşayan yurttaşlar ise köylerinin ziyaretçilerin bıraktığı çöplerden dolayı oluşan çevre kirliliğine tepkili. Ziyaret köyünde yaşayan yurttaşlar yaşadıkları sorunları PİRHA’ya anlattı.

“SUYA BİLE ÇÖPLERİNİ ATIYORLAR”

‘Vatandaşlar geliyor ama çöplerini de yere atıyorlar’ diyen Ali Rıza Özgüler, “Ben de yanımda çalışan insanlara çöpleri toplattırıyorum. Bizim ülkedeki insanlar çöplerini yerlere atıyorlar ama diğer ülkedeki insanlar sigara izmaritlerini bile yere atmıyorlar. Devletin bu konuda önlem alması gerekiyor, yaşananlar doğa için katliamdır. Suya bile çöplerini atıyorlar, Munzur bizim için kutsaldır” dedi.

KÖYÜN İÇERİSİNDE ÇÖP YIĞINLARI OLUYOR”

Munzur Gözeleri’ne gelen insanların çöplerini çevreye attığını dile getiren Ziyaret Köyü Munzur Gözeleri Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Erol Güngören, “İnsanlar buraya gelip 5-10 gün tatil yapıyorlar bizler ise yılın 365 günü buradayız ve aşırı derece mağdur oluyoruz. İçme sularımız, tarlalarımıza giden sularımız ve köyün içerisinde çöp yığınları oluyor. Bu duruma bir önlem alınması gerekiyor” diye ifade etti.

“GÜNDE 300-500 KİŞİ KÖYÜMÜZÜ ZİYARET EDİYOR”

Munzur Gözeleri’nden dolayı köylerinin konumunun çok farklı olduğunu vurgulayan Hasan Ağdoğan, “Günde 300-500 kişi köyümüzü ziyaret ediyor ve burayı piknik yapılacak alan olarak görülüyordu ve ciddi bir kirlenme oluyordu. Eskiden mangal dumanından kapımızın önünde oturamıyorduk. İnsanlar içiyorlardı çöplerini de burada bırakıp gidiyorlardı. Köyde ve Munzur Vadisi havzasında insanlar gelip yiyip içiyorlar ve çöplerini de orada bırakıyorlar o yüzden ciddi bir kirlenme var” dedi.

“BURAYI KİRLETİP GİDİYORLAR”

Ziyaret Köyü Muhtarı Ateş Çelik ise, “Gelenler buraya Ovacık Munzur Gözeleri’ni görmek için geliyorlar fakat ne yazık ki geldikleri zaman burayı kirletip gidiyorlar. Biz ne kadar kendilerini uyarsak da bizi de tersliyorlar” diye konuştu.

“GEREKLİ ÖNLEMLERİN BİR AN ÖNCE ALINMASI GEREKİYOR”

Munzur Gözeleri Munzur Vadisi Milli Parkı’nın temel kaynak değeri Munzur Nehri’nin kaynağı olduğunu söyleyen Avukat Barış Yıldırım, “Bu alan 2003 yılında Erzurum Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu tarafından 1. Derece Doğal Sit Alanı ilana edildi. 1. Derece Doğal Sit Alanları kesinlikle bilimsel amaçlı çalışmalar dışında insan etkileşimine kapalı olması gereken alanlardır. Ne burada doğal sit alanı olmasına dair bir tabela var ne de alan koruma görevlileri var. İnsanlar gelişi güzel bir şekilde buraya geliyorlar ve çöplerini buraya bırakıyorlar. Gerekli önlemlerin bir an önce alınması gerekiyor” diye belirtti.

 

Kaynak: Pirha

Ziyaret köyü sakinlerinden, gözelere gelenlere tepki: Gözeler’e gelenler köyü çöp yığını içinde bırakıyorlar
Giriş Yap

Dersim Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin
BEDA