Dersim Tertelesi’nin 87. yılı: Katledilenler unutulmadı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Dersim katliamının 87. Yıl dönümünde katliamın yaşandığı alanda hayatını kaybedenler için anma düzenlendi.

Dersim katliamının başlangıç tarihi olarak kabul edilen ve “Tunceli Tenkil Harekatı” olarak bilinen 4 Mayıs 1937 Bakanlar Kurulu kararının 87. yıldönümü nedeniyle katledilenler anısına anma etkinlikleri yapılmaya başlandı.

Dersim Emek ve Demokrasi Platformu tarafından organize edilen anma etkinliği ilk olarak Dersim merkeze bağlı Gole Xızır’da gerçekleşti.

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Eş Genel Başkanları Tülay Hatimoğulları,  Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu Eşit Başkanı Hüseyin Mat, DAD Genel Merkez Yöneticisi Pir Zeynel Kete, DEM Dersim Milletvekili Ayet Kordu, Dersim Belediye Başkanı Cevdet Konak ve çok sayıda vatandaş ellerinde karanfillerle Gole Xızır ziyaret alanında bir araya geldi.

Dersim katliamında hayatını kaybedenlerin anısına mum yakılıp dualar edildikten sonra lokmalar dağıtıldı.

Dersim katliamının acısını 87 yıldır yaşadıklarını ifade eden konuşmacılar, Dersim katliamının sadece Dersimlilerin değil tüm dünyanın sorunu olduğunu ifade ettiler.

Anmada ilk olarak söz alan DAD Genel Merkez Yöneticisi Pir Zeynel Kete,4 Mayıs günün kara bir gün olduğunu ifade etti. Kete, ” Dersim’de yaşanan katliamı unutmadıklarını ve bunun bir ara gelerek 4 Mayıs’ı anıyoruz. Ölenler şehitlerimizdir onları asla unutmayacağız” dedi.

Resim

Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu Eşit Başkanı Hüseyin Mat, “Dersim soykırımı sadece Alevilerin sadece Dersimlilerin değil Türkiye’nin hatta dünyanın bir sorunu olduğunu özellikle de altını çizmek istiyorum. Bizler Avrupa’da da Dersim soykırımını tanınabilmesi adına birçok çalışmaları yürütüyoruz. Ama bu çalışmaları yürütürken her Dersim’e geldiğimizde görüyoruz ki devlet resmi devlet ideolojisi ya da devlet üst aklı buna ne denilirse Dersim’de Dersim soykırımıyla yüzleşmek ya da bunun hesabını verebilmek adına adım atması yerine inkarcı, asimilasyoncu, politikalarını devam ettiriyor maalesef “diye konuştu.

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Eş Genel Başkanları Tülay Hatimoğulları ise, “Değerli canlar Dersim’in yıl dönümünde bir kez daha Dersim topraklarındayız. Ve Dersim’de adeta düğmeye basılırcasına zamana yayılmış bir katliam dizisinin yaşandığı coğrafyadayız ve Dersim’de yitirdiğimiz bütün canlarımızı saygıyla anıyorum. Bizler Alevi toplumu başta olmak üzere bu ülkede yaşayan bütün farklı halklardan ve inançlardan insanlar olarak yüreği insaniyetten yana atan yüreği haktan ve adaletten yana olan bütün insanlar olarak Dersim katliamını asla unutmadık, unutturmayacağız. Neden unutturmayacağız? Yenileri yaşanmasın diye unutturmak istemedik. Yenileri yaşanmasın acıların üzerine acılar eklenmesin diye unutturmak istemedik. Ama ne yazık ki bu ülkenin kurulduğu günden bugüne kadar tekçi, ırkçı zihniyeti, anlayışı, tekçi, ırkçı, resmi ideoloji, ondan sonra da çok sayıda Alevi katliamı gerçekleştirdi bu topraklarda” ifadesini kullandı.

Resim

Anma etkinliği, katliamda hayatını kaybedenlerin anısına Pülümür nehrine karanfil atılması ile son buldu.

Anma etkinlikleri Saat: 17:30’da Gola Çetu ziyaret alanından  kitlesel halde Seyit Rıza Parkı’na yürünmesi ve saat 19:30 da lokma ve klamlar eşliğinde katliamda hayatını kaybedenler anılması ile son bulacak.

Dersim Tertelesi’nin 87. yılı: Katledilenler unutulmadı
Giriş Yap

Dersim Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin
BEDA