Dersim’de kayyum nöbeti: Geçmişte de diz çökmedik, bugün de diz çökmeyeceğiz

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Hakkâri Belediyesi’ne kayyum atanmasına tepki göstermek için Dersim’deki nöbet 2. gününde devam etti. Dersim Belediyesi Eş Başkanı Cevdet Konak, “Geçmişte de diz çökmedik, bugün de diz çökmeyeceğiz” dedi.

Hakkâri Belediyesi’ne kayyum atanmasına tepki göstermek için Dersim’de başlayan nöbet eylemi 2. gününde devam etti. Nöbet eylemine Dersim Belediyesi Eş Başkanı Cevdet Konak ve Dersim’deki siyasi parti ile sivil toplum örgütlerinin temsilcileri katıldı. Dersim Belediyesi Binası’na ‘Kayyum halkın iradesine gasptır. Demokrasiye vurulmuş darbedir’ pankartı asıldı.

“HAKKÂRİ BELEDİYESİ TÜM EZİLENLERİN BELEDİYESİDİR”

Hakkâri Belediyesi’nin halkın olduğunu vurgulayan Dersim Belediyesi Eş Başkanı Cevdet Konak, “AKP iktidarı, 2016 yılından günümüze kadar Kürt halkının yerel yönetimlerde açığa çıkarttığı kazanımları hedef aldı. Hakkâri’de uygulanan kayyum politikası da bu anlayışların devamıdır. Hakkâri Belediyesi tüm ezilenin belediyesidir. Hakkâri’de şuan da yapmak istediği bir halkın kimliğini, dilini, kültürünü ve tarihsel değerlerini yok saymaktır. Geçmişte de diz çökmedik, bugün de diz çökmeyeceğiz. Rehberimiz Seyit Rıza idama giderken şunu ifade etmişti, “Biz sizin yalan ve hilelerinizle baş edemedik bu bize dert oldu, biz de size baş eğmeyeceğiz bu da size dert olsun” diye belirti.

“KAYYIM HAKARİ HALKINA DEĞİL, TÜM TÜRKİYEYE YAPILMIŞTIR”

Hakkâri kayyumu bir mesaj olduğuna dikkat çeken EMEP Dersim İl Başkanı Ergin Tekin, “2-3 gündür Hakkâri Belediyesine kayyım atama çabaları sürüyor. İlk günden gözaltına alınan eş başkanımız bugün ceza aldı. Hem ekonomik saldırılarla ama aynı zaman da demokratik baskıyı artırarak Hakkâri’ye atanan kayyım ile birlikte Kürt sorununda ki tutumunu devam ettiren, baskıcı tutumunu devam ettiren iktidarla karşı karşıyayız.  Bu saldırı sadece Hakkârilere değil, Kürt halkına değil aynı zamanda Türkiye halkınadır. Burada başlayan saldırı tüm illere, bir baskı ve gözaltıyı artırma mesajıdır” diye konuştu.

Kaynak: Pirha

Dersim’de kayyum nöbeti: Geçmişte de diz çökmedik, bugün de diz çökmeyeceğiz
Giriş Yap

Dersim Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin
BEDA