Dersim’deki yangınlara tırmıklı eylem

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Dersim’de çevre gönüllüleri ve HDP Milletvekili Alican Önlü, merkez ve Pülümür ilçesinde çıkan ve halen süren orman yangınlarına müdahale etmeyen Orman ve Su İşleri Müdürlüğü’nü tırmık ve kürekler ile protesto etti.

Pülümür Vadisi’nde bulunan Hanköy ile Dokuzkaya Köyü bölgelerinde operasyon sırasında çıkan orman yangınlarına müdahale edilemesi üzerine HDP Dersim Milletvekili Alican Önlü ve çevreciler Orman ve Su Isleri Müdürlüğünü, bahçesinde protesto etti.

DHA’nın haberine göre, Tunceli Orman ve Su İşleri İl Müdürlüğü’ne gelen HDP’li Önlü, Orman İşletme İl Müdürü Özcan Yüksel ile bir süre görüştükten sonra, çevrecilerle birlikte orman yangınınına müdahale edilemediği için protestoda bulundu. Çevreciler adına basın açıklamasını okuyan Haydar Çetinkaya da batı illerinde meydana gelen orman yangınlarına müdahale edildiğini fakat Dersim’deki yangınlarına müdahale edilmediğini ileri sürdü.

Dersim’in uzun zamandan beridir orman yangınlarıyla gündeme geldiğini hatırlatan Çetinkaya, “Müdür bey ile görüştük, durumu anlattı bize. Ellerinde olmayan nedenlerden dolayı, orman yangınlarına müdahale edemediklerini söyledi. Orman İşletme Müdürlüğü’nde çalışan herkes özverili, yangınlara müdahale etmek istiyor. Ama, önlerine çıkan engeller var. Özellikle Pülümür Vadisi Hanköy yakınlarındaki ve Dokuzkaya Köyü kırsal alanında çıkan orman yangınlarına bir an önce müdahale edilmesini istiyoruz yangın giderek büyüyor ciğerlerimiz daha fazla yanmasın” dedi.

Grup basın açıklaması yaptıktan sonra HDP’li Önlü ile birlikte ellerindeki tırmık ve kürekleri protesto amacıyla Orman İşletme Müdürlüğü önüne bıraktı.

Uzuntarlada 4 gündür devam eden orman yangını videosu http://

Dersim’deki yangınlara tırmıklı eylem
Giriş Yap

Dersim Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin
BEDA