Dersim’den Hakkari tepkisi: Gasp edilen milyonlarca Kürdün iradesidir

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Dersim Emek ve Demokrasi Platformu, Hakkari Belediyesi’ne kayyum atanmasına tepki göstermek için basın açıklaması yaptı.

Açıklamada konuşan DEM Partili belediye eş başkanları, boyun eğmeyeceklerini dile getirdi.

Birsen Orhan şöyle konuştu:

Hakkari Belediye eş başkanımız hukuksuzluk kavramına hukuk kılıfı uydurularak ve yargı araçsallaştırılarak gözaltına alındı. Hakkari halkının iradesi gasp edildi. Kürt’e uygulanan bu hukuk çokta yabancı olduğumuz bir hukuk değil. Bizlerin demokratik siyaset talebi sarayın duvarlarına çarptı. Bu duvarlar seçilmişlerimize zindan duvarı oldu. Hakkari halkı, yalnız değildir. Bu hukuksuzluğu her şekilde püskürteceğimizi, boyun eğmeyeceğimizi ifade ediyoruz. Belediyeler bizimdir gaspınıza müsaade etmeyeceğiz. Keyfi bir şekilde belediye başkanımız elinden alınmış ve Hakkari halkının iradesi gasp edilmiştir. Bu uygulamaları kabul etmediğimizi ifade ediyoruz. Bu kez belediyelerimizi vermeyeceğiz ve size boyun eğmeyeceğiz.

Cevdet Konak ise şu ifadeleri kullandı:

Bu sabah coğrafyayı sadece yerel yönetimler üzerinden değil tarihi, kimliği, siyasi ve toplumsal değerleri yok ederek yıkıma uğratan kayyım siyaseti, cumhuriyetin ikinci yüzyılında da Hakkari belediyesini gasp etti. Belediye eş başkanımız gözaltına alındı. Biz Hakkari belediyemizi gasp eden irademize saldıran tüm güçleri kınıyoruz. Biz Hakkâri’yiz, Hakkâri de Dersimdir. Bütün gasplara rağmen sorunlara çözüm bulacağız. Hakkari irademize, belediyemize yapılan saldırıları da kınıyoruz.

DEM Parti Dersim İl Başkanı Özcan Gürtaş’ın okuduğu açıklama şöyle:

AKP-MHP iktidarı halka karşı suç işlemeye devam ediyor. Bu iktidar yıllardır Kürt halkı şahsında halk iradesini hiçe sayıyor. İktidar yasaları askıya alıyor. Fiili olarak OHAL yasalarını devreye sokuyor. Kürtlerin seçme seçilme hakkını zorbalıkla elinden alıyor. Kürtlerin kendini, kentini yönetmesine tahammül etmiyor.
Bu sabah Hakkâri Belediyesi Eşbaşkanımız Mehmet Sıddık Akış sahte bir iddianameyle Van’da gözaltına alındı. Belediyemizi polis zoruyla gasp edildi. Jet hızıyla yerine kayyım atandı. Bu bir kumpastır. İktidar yargı eliyle düzmece iddianamelerle belediyelerimizi işgal etti.
Bu sabah Hakkâri Belediyemizi hedef alması siyasi darbedir. Seçim sonuçlarını yok saymadır. Halkın iradesini gasp etmedir. İktidarın yıllardır şiddet yöntemlerinde ısrar ediyor. Kürtlerin en temel hakkı olan seçme ve seçilme hakkını tanımıyor. Buna rağmen partimiz Kürdistan halklarından aldığı ferasetle demokrasi kültürünü savunuyor.
Mehmet Sıddık Akış milyonların meşru temsilcisidir.
Partimiz dünyada eşi benzeri olmayan bir demokrasi şöleni şeklindeki ön seçimlerde belediye eşbaşkanlarını belirledi. Bütün belediye eşbaşkanlarımız halkımızın talebi, rızası ve onayıyla belirlendi. Sadece yerel seçimlerde değil, aday belirleme sürecinde dahi milyonların iradesiyle belediye eşbaşkanlarımız seçildi. Bu nedenle Mehmet Sıddık Akış şahsında ve Hakkâri belediyesi özelinde gasp edilen milyonlarca Kürdün iradesidir. Mehmet Sıddık Akış milyonların meşru temsilcisidir. Gasp edilen Kürtlerin iradesidir. Gasp edilen Türkiye haklarının demokrasi ve barış talebidir. Gasp edilen demokrasidir. Bu bir kumpastır bu bir gasptır, talandır, halkın iradesini tanımamadır. Bu işgaldir.
Hakkâri belediyesine el konulmuş olmasını kabul etmiyoruz.
Belediye Eşbaşkanımız hem ön seçimde hem de yerel seçimlerde halkın büyük desteğiyle kazanan Mehmet Sıddık Akış’dır. Yerine kayyım atanan zat bir sömürge valisidir! İktidar kayyım rejimiyle sömürge valiliği geleneğini güncellemek istiyor. Sömürge valilerine bu topraklarda geçit vermeyeceğiz.
Çizgimiz Van direnişidir, belediyeler bizimdir, gasp edilmesine izin vermeyeceğiz.
Bin defa deneseniz de zor ve şiddet yoluyla ne halkımızın rızasını ne de onayını alabilirsiniz. Zor ve şiddet yoluyla irademizi teslim alamazsınız. İktidar benzer bir kumpası Van’da ortaya koydu ancak Van halkı görkemli bir direnişle faşizme geri addım attırdı. Çizgimiz Van direnişidir. Belediyeler bizimdir, gasp edilmesine izin vermeyeceğiz. Belediyelerimizi savunacağız. Belediyelerimiz görkemli halk iradesinin yansıdığı alanlardır. Bu alanlara halk düşmanlarının zorbalıkla yerleşmesine asla izin vermeyeceğiz.
1979 Hilvan’ından bugüne halkımızın iradesini savunan belediye geleneğimiz bugün de bu iradeye sahip çıkacak. AKP’nin yerel işbirlikçileri, rantçı, talancı, gaspçı, kayyımların bir kez daha Kürdistan’da halk iradesini gasp etmesine izin vermeyeceğiz. Kadın düşmanı, demokrasi düşmanı ve halk düşmanlarını belediye yönetimlerine yerleşmeline asla izin vermeyeceğiz.
Hiçbir irade halkın iradesinin üzerinde değildir, demokrasi kurallarına herkes uyacak.
Buradan iktidara sesleniyoruz: Hiçbir irade halkın iradesinin üzerinde değildir. Demokrasi diyorsak demokrasi kurlarına herkes uyacak. Sandık konulmuşsa sandık sonuçlarını AKP tanıyacak. AKP’nin sandık oyunlarına asla izin vermeyeceğiz.
Sömürge valilerine ve faşist rejime geçit vermeyeceğiz.
Halklarımız halk iradesini tanımayan faşist iktidarın kayyımları tanımıyoruz, tanımayacağız. Kayyımcı anlayışı kabul etmiyoruz, reddediyoruz ve direniyoruz. Hiçbir irade halkın iradesinin üzerinde değildir. Demokrasi şölenleriyle halkın iradesini tescilleyen geleneğimiz, görkemli bir direnişle belediyelerimizi savunacak. Sömürge valilerine ve faşist rejime geçit vermeyeceğiz. Darbecilere karşı çizgimiz Van direnişidir. Bütün halkımızı, demokrasiyi savunanları, kadınları gençleri, muhalefeti Hakkâri Belediyesinin gaspına karşı çıkmaya çağırıyoruz.
Hakkâri belediyesinin gasp edilmesine karşı muhalefetin alacağı tavır Türkiye’nin yakın geleceğini belirleyecektir.
Muhalefetteki herkes darbeye karşı çıkmalıdır. Bütün muhalefet partileri başta olmak üzere demokrasiden yana herkesi bu darbeye açık tavır almaya çağırıyoruz. Hakkâri belediyesinin gasp edilmesine karşı muhalefetin alacağı tavır Türkiye’nin yakın geleceğini belirleyecektir. Kürdistan’da başlayan halk düşmanlığının adım adım bütün ülkeye yayıldığını son 6 yılda bütün Türkiye gördü.
Kürdistan’da halk iradesi güvence altında değilse Türkiye’de herkesin iradesi tehlike altındadır.
Kürdistan’da halk iradesi güvence altında değilse Türkiye’de herkesin iradesi tehlike altındadır. Ülkemizin ve halkımızın üzerine bir kez daha bir karabasanın çökmesine asla izin vermeyeceğiz. AKP-MHP faşist rejimi ne doğudan yükselen güneşin doğuşunu ne de ülkemize baharın gelişini engelleyebilir.

Dersim’den Hakkari tepkisi: Gasp edilen milyonlarca Kürdün iradesidir
Giriş Yap

Dersim Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin
BEDA