Elazığ’da artan kadın cinayetlerine sert tepki

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Elazığ Kadın Platformu Eski Öğretmen Evi önünde öldürülen kadınlar için “ Katil yine erkek” , “Cezasızlık politikalarınız yüzünden” şiarı ile basın açıklaması gerçekleştirdi. Açıklamayı platform adına Betül Oğuz okudu. Açıklamaya çalıştığı hastanenin bahçesinde eşi tarafından öldürülen Burcu Demir’in ailesi ve çok sayıda kadın katıldı. Açıklamada son dönemde artan kadın cinayetlerine dikkat çekildi ve süreçlerin takipçisi olacakları söylendi.

Elazığ’da 2024 yılı içinde 4 kadının erkek şiddetine maruz kaldığını söyleyen Oğuz, Türkiye’de ise 2008 yılından 2024 yılına kadar 5294 kadının öldürüldüğünü belirtti. Elazığ’da son 14 yılda 31 kadının öldürüldüğünü belirten Oğuz, ”Şehrimizde kadın cinayetleri artarak devam etmektedir. Cinayetlerin rolleri eski kocalar, aile meclisi, akraba, sevgili, oğullar, babalar, tarafından işlendiği görülmektedir. Cinayet nedenleri olarak boşanma, ayrılık, kıskançlık, erkeğin istediğini gerçekleştirmemesi, namus cinayeti, kriz, işsizlik, reddetme, nefret cinayeti, cinsel saldırı ve intihara zorlama gibi nedenler sıralanmıştır” dedi.

Yaşanan kadın cinayetlerinin tek failinin erkekler olmadığını söyleyen Oğuz, etkin cezaların uygulanmadığına dikkat çekerek, ”Yaşadıklarımız, içinde bulunduğumuz sistemin sonuçlarıdır. Şiddete uğrayan, öldürülen, sakat bırakılan kadının nasıl giyindiğini, ne söylediği, kimlerle görüştüğü sorgulanılıyor, sözlü, fiziksel, cinsel tacize uğrayan, hatta öldürülen kadının bunu hak edip hak etmediği tarşılıyor. Öldürülen kadın suçlanıyor, olayların faili katiller mağdur ilan ediliyor. Ölümler ve şiddet eylemleri geleneksel, dinsel ve ahlaki önyargılarla cinsiyet ayrımcı politikalarla ve yasalar eliyle meşrulaştırılıyor. İyi hal indiriminden nasiplenen kadın katilleri aldığı cezalarla adeta onure edilerek, insanların vicdanında derin yaralar bırakıyor. Öfkeliyiz “Üzgün olmaktansa öfkeli olmayı yeğlerim” demiş bir kadın yazar. Bütün bu yaşanılan haksızlıklara karşı Elazığ kadınları olarak artık sadece üzgün değil öfkeliyiz. Bizler yasta değil isyandayız” dedi.

Son olarak sürecin takipçisi olacaklarını ifade eden Oğuz, ”Biz yaşanılan bu sürecin takipçisi olacağız. Tüm kadınların hayatını ve haklarını hedef alan söylem, politika ve uygulamalara karşı şiddetsiz, güvenceli ve özgür bir yaşam için örgütlenmeye ve mücadele etmeye devam edeceğiz” diyerek açıklamayı sonlandırdı.

 

Elazığ’da artan kadın cinayetlerine sert tepki
Giriş Yap

Dersim Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin
BEDA