Peri Vadisi’nde ‘av turizmi’ adı altında hayvan katliamı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Karakoçan Dayanışma İnisiyatifi kamuoyuna yaptığı açıklamada; Dersim-Elazığ-Bingöl coğrafyasında bulunan Peri Vadisi’nde “av turizmi” adı altında hayvan katliamı yapıldığını açıkladı.

İnisiyatifin açıklamasında “bir yandan yapılan barajlar, maden sahaları, taş ocakları ve kafes balıkçılığıyla ekolojik ve kültürel soykırımla yok edilirken, diğer yandan ise “av turizmi” adı altında önceki yıllarda olduğu gibi bu yılda saldırı devam etmekte”  denildi.

36 sivil toplum örgütünün de imzaladığı açıklama şöyle:

Av sezonunun başlaması ve yavaş yavaş kışa gireceğimiz bu süreçte Peri Vadisi Pembelik Güvenlik Barajının Ana gövdesin bulunduğu Karakoçan(a bağlı Paş-Pamuklu köyleri ile Dersim Nazimiye’ye bağlı Dallıbahçe köyünün Çamurek-Ger mezrası havzasında işbirlikçilerin de katkısıyla ‘Peri Vadisi’ doğasında orman yangınlarından, madenlerden, kurtulmayı başarmış son hayvanları yine katlediyor.

Bu katliamlar bölgede güvenliği sağlayan Koçyiğitler-Akdüven-Dallıbahçe karakollarının gözlerinin önünde yapılıyor. Köylüler ormanlarda gezemezken, nedense avcılara her türlü imkân tanınıyor. Öyle ki sadece askerlerin girebildiği yıllardır bölge halkına yasak ilan edilen bu bölgelere kadar gidip Bevuzarları (Dağ Keçileri) başta olmak üzere birçok canlıyı katledebiliyorlar.

Her yerde olduğu gibi Peri Vadisi’nde de hayvanlarla, endemik bitki türleriyle birlikte özgürce yaşamak istiyoruz. Hayvanların katledilmediği ve endemik bitkilerin yok edilmediği bir doğada yaşamak bizlerin en doğal hakkımız olduğunu bir kez daha haykırıyoruz.

2023 Ekim ayının bu son günlerinde av turizmi adı altında an itibariyle yapılan katliam hız kesmeden devam ediyor. Bu durum özellikle İl dışından kış aylarında Avrupa ülkelerinden bazı avcı kulüplerinin rehberliği ve yerli işbirlikçilerinin desteği ile gelmektedirler.

Buna karşı yaban avını denetleme görevini yürüten İl Çevre Orman İşletme Müdürlüğü’nün sayı yetersizliği nedeniyle duruma müdahale edemediği ve kanunlara göre yaban hayatını koruma konusunda sorumluluk ve denetleme yetkisi bulunan muhtarlıklar, belediyeler ve çeşitli bölgelerde bulunan kimi karakollar duruma ya yeterince müdahale etmemekte.

Türkiye’nin altına imza attığı Bern Sözleşmesi’ne açıkça uymadığı, nesli tükenme tehlikesi altında olduğu bilinmekte olan Çengel boynuzlu dağ keçileri ve Bezuvarların avlanılması için kotanın belirlendiğini, bazı turizmciler ve işbirlikçiler de konuyu ‘alternatif turizm’ olarak pazarlayıp güya ülkeye döviz geliyor adı altında hayvanların katliamlarını meşrulaştırmakta.

Karakoçan Dayanışma İnisiyatifi olarak o düşkün işbirlikçilere de sesleniyoruz.
Bizler için o kutsal toprakların kutsal canlıların ahı her daim başlarında olacaktır. Bir an önce gözlerini para bürümüş hırslarından vaz geçmeye çağırıyoruz.

Dünyada hiç bir ülke zaten yok olmuş yabani hayvan rezervini döviz gelecek diye bu şekilde imha ettirmez. Kendi ruhsatsız avcılarımız yeterince kanunsuz kıyım yapıyorken birde devlet eli ile bu kıyıma destek vermek bilim ve akıl dışı bir uygulamadır.

Ülkemizin ve Peri Vadisinin bu kanaldan gelecek dövize de paraya da ihtiyacı yoktur.

Gerekçemiz çok açık ve insanidir. Biz, yaban hayvanların avlanmasını onaylamıyoruz.

Özellikle Dağ Keçileri söz konusu olduğunda geleneksel kültürümüz ve inancımız gereği hassasiyetlerimiz tüm toplumumuzun ortak sesine dönüşür. Adına spor ve turizm denilen avcılık işinin bizim kültürel dünyamızdaki adı cinayettir.

Dersim-Dep-Bingöl sınırlarındaki Peri Vadisi havzasında veya başka bir bölgede, bir ya da daha fazla Dağ Keçisini veya diğer canlıları öldürmek her türlü cinayettir. Cinayeti önlemek bir insanı görevdir. Bizler hiç bir zaman bu cinayetleri onaylamıyor ve doğamızda hiç bir canlının vurulmasına razı değiliz. Bu muhteşem coğrafya, içindeki bütün canlılarla birlikte bir doğal mirastır. Bu mirası korumak da insanlık görevidir.

İlimiz Elazığ ve ilçemiz Karakoçan’da görev yapan bütün kamu yöneticilerini, bu tür vahşi girişimlere karşı, en baştan itibaren yanımızda durmalarını bekliyoruz.

DEP (Karakoçan) Peri Vadisi halkı olarak, hiç durmadan bıkmadan, usanmadan bir kez daha haykırıyoruz: Başka bir canlıyı öldürmenin sporu, turizmi, hobisi, ihalesi olamaz. Başta Dep-Peri Vadisi olmak üzere tüm Türkiye’de avcılık yasaklansın. Av cinayettir…

Açıklamaya imza atan sivil toplum örgütleri

1- Avrupa Karakoçan Dep Dayanışma Platformu
2- Karakoçan Keklik Köyü Derneği
3- Karakoçan Demirtaş Pilavtepe Köy Derneği
4- Karakocan Çakan Köyü Derneği
5- Karakoçan Kocadayı Köyü Derneği
6- Karakoçan Çelebi Köyü Derneği
7- Karakoçan Yıldız (Norput) Köyü Derneği
8- Karakoçan Beroj-Alabal Köyü Derneği
9- Karakoçan Çıtak Köyü Derneği
10- Karakoçan Okçular Köyü Derneği
11- Karakoçan Sarıcanlılar Kültür Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği
12- Karakoçan Akpınar Köyü Derneği
13- Karakoçan Arpesi-Kavalcık Köyü Derneği
14- Karakoçan Karsini-Bazlama Köyü Derneği
15- Karakoçan Kümbet Köyü Derneği
16- Karakoçan
Çalıkaya-Qılatyan Köyü Derneği
17- Karakoçan Pamuklu-Seymamudan Köyü Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Kültür Derneği
18- Karakoçan Okçular Dayanışma Platformu
19- Karakoçan Alevi Kültür ve Dayanışma Derneği
20- Karakoçan Esnaf ve Sanatkarlar Odası
21- Kığı Dernekler Birliği
22- Bingöl-Yayladere
Sürmelikoç ve Çayağzı Köyleri Kültür ve Dayanışma Derneği
23- Bingöl-Yayladere Dalbasan Köyü Derneği
24- Dersim Dernekleri Federasyonu (Munzur Koruma Kurulu)
25- Munzur Çevre Derneği
26- Dersim Araştırmaları Merkezi (DAM)
27- Malatya Çevre Platformu (MAL-ÇEP)
28- Bakırtepe Çevre Platformu
29- Yaşam ve Dayanışma Yolcuları
30-Yeşil Direniş Gazetesi
31- Validebağ Direnişi
32- Validebağ Savunması
33- Eko Anarşi Bloğu
34- Ege Çevre ve Kültür Platformu (EGEÇEP)
35- Burhaniye Çevre Platfomu (Burçep)
36- Van Çevre Tarihi Eserleri Koruma Araştırma Ve Geliştirme Derneği (VAN ÇEVDER)

Peri Vadisi’nde ‘av turizmi’ adı altında hayvan katliamı
Giriş Yap

Dersim Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin
BEDA