Dersimli Aleviler, Kurban Bayramı’nda Düzgün Baba’daydı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Dersim’in en önemli ziyaret yerlerinden biri olan Düzgün Baba ziyaretgâhı, 9 günlük Kurban Bayramı tatili nedeniyle ziyaretçi akınına uğradı.

Dersim’in Nazımiye (Qisle) ilçesinde bulunan ve Alevi Kürtler tarafından kutsal kabul edilen Düzgün Baba ziyaretgâhı, bayram tatili ve yaz mevsimi ile birlikte yurtiçi ve yurtdışından gelen binlerce vatandaş tarafından ziyaret ediliyor.

Dersimli Aleviler, bu ziyaret yerinde kurbanlar kesiyor, sevdikleri için dualar edip mum yakıyor.

Düzgün Baba Cemevi’ne sabah saatlerinde gelen ziyaretçiler, burada kurbanlarını kesip dualarını ettikten sonra, kimisi dinlenmeyi tercih ediyor, kimisi de Düzgün Baba efsanesine konu olan dağlarda gezintiye çıkıyor.

Cemevine bağışlanan kurban etleri vatandaşlara dağıtılıyor

Her gün ziyaret yerinde yüzlerce kurban kesilerek vatandaşlara eşit bir şekilde dağıtılıyor.

Düzgün Baba’nın keramet ve efsanesine inanan Aleviler, Düzgün Baba’ya dua edip, isteklerinin kabul olmasını istiyor.

Cemevine bağışlanan kurban etleri ise toplandıktan sonra çevre köylerde bulunan fakir vatandaşlara eşit bir şekilde dağıtılıyor.

Her yıl binlerce yerli ve yabancı tarafından bu mekanın ziyaret edildiğini belirten Düzgün Baba Cemevi dedesi Kazım Açıktepe Rûdaw’a konuştu.

Alevi dedesi Akçatepe, “O günden bugüne kadar kim Düzgün Baba’nın kerametini duymuşsa başta bu civardakiler hem de başka insanlar, çocuğu olmayanlar ve başka dertleri olanlar mutlaka Düzgün Baba’ya geliyorlar. Dersimliler, Kırmanclar’ın büyük çoğunluğunun ismi Düzgün’dür. Her gün insanlar buraya geliyorlar, lokma istiyorlar. Biz de insanlara lokma veriyoruz. Biz geçen yıl topladığımız kurbanları köye getirip evlere dağıtıyorduk. Bu yıl da bu aydan sonra fazla çıkan kurbanları köylere götürüp evlere teslim edeceğiz” dedi.

Çok sayıda Alevi vatandaş, ziyaretgâhı ziyaret ediyor

Düzgün Baba ziyaret alanına gelen vatandaşlar dualar ediyor, ardından kestikleri kurbanların bir kısmını yemek yapıp dağıtıyor bir kısmını da eşit bir şekilde insanlara paylaştırıyor.

Kemal Küçükbaş, “Pülümür’den Erzincan’dan ve Tunceli’den geliyorlar kurbanlarını kesiyorlar ve bize diyorlar ki, kurbanlarımızı kesin, pişirin, yemeğimizi yapın ve insanlar hak yolunda yesinler diyorlar ve lokmalarını verip gidiyorlar” şeklinde konuştu.

Düzgün Baba’yı ziyaret ederek dua eden ziyaretçiler duygularını Rûdaw’a anlattı.

Menekşe Aktaş, “Bizim itikadımız da bu ziyarettir. Düzgün Baba ve Sultan Baba herkese yardımcı olsun, bütün topluma yardım etsin” diye konuştu.

Narin Gül, “1994 köylerimizi boşalttılar, buralardan gittik ama ittikadımızı unutmadık, Düzgün Baba herkese yardımcı olsun bir parça kalırsa da bize yardımcı olsun istiyorum” dedi.

Rıza Gürmüş, “Ailece İstanbul’dan geliyoruz, Kurban Bayramında Düzgün Baba’da kurban kesmek istedik, Allaha şükür kurbanımızı kestik şimdi de zirveye çıkıp ziyaretimizi yapacağız. İnşallah önümüzdeki sene de geleceğiz, dileklerimizi dualarımızı diledik hepsi kabul olur inşallah” ifadesine yer verdi.

Dersimli Aleviler, Kurban Bayramı’nda Düzgün Baba’daydı
Giriş Yap

Dersim Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin
BEDA