HDP’nin referandum şarkısı yasaklandı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Şeyda Perinçek tarafından hazırlanan ‘Bejin Na’ şarkısı, Anayasa’nın ilk 3 maddesine aykırı görüldü ve Türkiye genelinde yasaklandı. Karar tebligatla bildirildi.

Dihaber’de yer alan habere göre, sanatçı Seyda Perinçek tarafından hazırlanan ‘Bejin Na’ şarkısı, Anayasa’nın ilk 3 maddesine aykırı görülerek, ‘Halkı kin ve düşmanlığa tahrik ettiği’ gerekçesiyle yasaklanmasına hükmedildi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kullandığı ‘Tek Bayrak, tek devlet, tek millet’ sözlerine şarkıda ‘Hayır’ denmesinin de anayasanın ilgili maddelerine aykırı olduğuna yer verildi.

Karar, HDP merkezlerine tebligatla bildirildi

Şarkının yasaklandığı Türkiye genelinde HDP il ve ilçe binalarına tebligatla bildirildi.

Mahkemenin ‘Bejin Na’ şarkısını yasaklanmasına dair ilgili kararı şöyle: “Halkların Demokratik Partisi (HDP) tarafından referandum çalışmalarında kullanılmak üzere hazırlatılan ve partinin internet sitesi olan http://www.hdp.org.tr URL adresinde bulunan propaganda materyallerinden, Kürtçe ‘Bejin Na’ (Hayır Deyin) isimli şarkının sözlerinde yer alan kelimelerin (Hayır Hayır tek bayrağa, Hayır Hayır tek millete, Hayır tek dile Hayır) Türkiye Cumhuriyeti Anayasasında belirtilen Türkiye Devleti, ülkesi ve milleti ile bölünmez bir bütündür. Dili Türkçedir. İbaresine aykırı olduğu ve Türk Ceza Kanununun 216. Maddesinde belirtildiği üzere halkı kin ve düşmanlığa tahrik ettiği, 2820 Sayılı Siyasi Partiler Kanununun Demokratik Devlet Düzeninin korunması ile ilgili yasaklar başlıklı 78. maddesi Devletin tekliği ilkesinin korunması başlıklı 80. Maddesi Azınlık yaratılmasının önlenmesi başlıklı 81. Maddesi ve Bölgecilik ve ırkçılık yasağı başlıklı 82. Maddesine muhalefet ettiği değerlendirilen, Mersin 2. Sulh Ceza Hakimliğinin 01/04/2017 tarih ve 2017/1410 D. İş Sayılı kararı ile Kürtçe Bejin Na (Hayır Deyin) isimli şarkının yasaklanmasına karar verilmiştir.”

Şarkı daha önce Şırnak, Van ve Diyarbakır’da yasaklanmış, şarkıyı kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacağı belirtilmişti.

HDP’nin referandum şarkısı yasaklandı
Giriş Yap

Dersim Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin
BEDA