Çelikdemir ailesinden belediye sert yanıt: Kardeşimiz göz göre göre ölüme itildi

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

 Çöp kamyonundan düşüp hayatını kaybettiği belirtilen Zülfü Çelikdemir’le ilgili Dersim Belediyesi ailenin iddialarını reddetti ancak hiçbir belge göstermedi. Çelikdemir’in ailesi ise belediyenin açıklamalarına karşı, belge göstererek yeni bir açıklama yayınladı ve Belediyenin açıklamasını yalanladı. Aile yaptığı açıklamada Zülfü Çelikdemir’in göz göre göre ölüme itildiğini kaydetti. 

Dersim Belediyesi’nde temizlik işçisi olarak çalışan Zülfü Çelikdemir, 12 Ocak’ta tutunduğu çöp kamyonunun arkasından düşerek beyin kanaması geçirdi ve yaklaşık 40 gün yoğun bakımda tedavi gördükten sonra 20 Şubat günü yaşamını yitirdi.

Çelikdemir’in ailesi olayla ilgili ihmal olduğunu ve Zülfü Çelikdemir’in Belediye tarafından mobbinge maruz bırakıldığını belirterek, belediye yönetimine tepki göstermiş ve belediye binası ile hastane önünde bu konuda açıklama yapmıştı.

Dersim Belediyesi de Çelikdemir’in ölümünden sonra bir açıklama yaptı, Çelikdemir’in raporunun 2023 yılında dolduğunu ve yenilenmediğini, raporda ağır ve tehlikeli işlerde çalışamayacağına dair bir ibare bulunmadığını belirtti. “Suçlamaların somut, ahlaki ve vicdani bir karşılığı yoktur” denilen açıklamada, ihmalleri dile getirenler “yargısız infaz” ile itham edildi ancak İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği önlemlerinin alındığına dair herhangi bir belge paylaşılmadı.

Aile tarafından paylaşılan raporlarda ise belediyenin iddialarının aksine Çelikdemir’in raporunun süresiz olduğu görüldü.

“OLAYDA BAZI GERÇEKLER GİZLENİYOR”

Zülfü Çelikdemir’in ailesinin yaptığı açıklama ve sunduğu belgeler şöyle:

“12.01.2024 tarihinde Tunceli ilinde meydana gelen iş kazası sonucunda kardeşim Zülfü Çelikdemir vefat etmiştir. Meydana gelen olayda bazı gerçeklerin gizlenmesi sebebiyle kamuoyu bu olayın bir kazadan ibaret olduğunu düşünmektedir. Ancak meydana gelen olay basit bir kazadan ibaret olmayıp, açıkça cinayettir. Meydana gelen olayla ilgili gerçeklerin yetkililer tarafından gizlenmeye çalışılması sebebiyle konuyla ilgili basın açıklaması yapma zorunluluğu hissettim. Takdir yüce kamuoyunundur.

Kardeşim Zülfü Çelikdemir, TUMSAŞ şirketi ve asıl işveren olan Tunceli Belediyesi Başkanlığı bünyesinde, çöp kamyonunda çöp toplayıcısı ve boşaltıcısı olarak yaklaşık 7 yıldır çalışmaktadır. 12.01.2024 tarihinde işini ifa ettiği sırada çöp kamyonunun arkasından düşerek ağır yaralanmış ve hastaneye kaldırılmıştır. Yapılan tüm müdahalelere rağmen, 20.01.2024 tarihinde hastanede vefat etmiştir.

“YÜZDE 51 ENGELLİ OLMASINA RAĞMEN AĞIR İŞLERDE ÇALIŞMAYA ZORLANMIŞTIR”

Kardeşimin vefat etmesinde sorumlu olan kişiler Tunceli Belediyesi Başkanlığı yetkilileridir. Çünkü engelli bir birey olan kardeşim kendisinde mevcut olan hastalıklara rağmen böylesine ağır bir işte göz göre göre çalıştırılmış ve adeta ekonomik güçsüzlüğünden faydalanılarak yapamadığı bir işi yapmaya zorlanmıştır. Tunceli Devlet Hastanesi’nin 03.12.2014 tarihli engelli sağlık kurulu raporuna göre; kardeşim Zülfü Çelikdemir’e, çölyak hastalığı, işitme kaybı, bel ağrısı, her iki diz menisküs lezyonu, L5-S1 lomber disk hernisi teşhisleriyle süreklilik arz edecek nitelikte yüzde 51 engelli raporu verilmiştir.

“HASTALIKLARINDAN DOLAYI GÖREV DEĞİŞİKLİĞİ TALEP ETTİ ANCAK TALEBİ REDDEDİLDİ”

Kardeşim bahsi geçen rahatsızlıklarından kaynaklı olarak işini yapamayacağını, Tunceli Belediye Başkanlığı’na çok kez bildirerek görev değişikliği talep etmiştir. Kardeşimin Belediye Başkanlığı’na yazmış olduğu görev değişikliği talebinin içeriğine birebir yer vermek gerekirse: ‘Temizlik biriminde çalışıyor bulunmaktayım. Anadolu Üniversitesi, iktisat Fakültesi, Kamu Yönetimi (4 yıllık) mezunuyum. Dilekçe ekinde sunduğum 03.12.2014 tarihli Tunceli Devlet Hastanesi’nden verilmiş olan engelli raporumda görüleceği üzere çölyak hastasıyım. Ayrıca çölyak hastalığım, her iki dizinde menisküs lezyonu, bel ağrısı, diz ağrısı, bel fıtığı hastalıkları da eşlik etmektedir. Hali hazırda temizlik biriminde çöp toplama işi yapmaktayım. Ancak otoimmun (bağışıklık sistemi ile ilgili) bir hastalık olduğu için uygun yaşam koşullarını sağlayamadığım zaman diyabet, böbrek hastalıklarına yakalanma riskim engelli olmayan bir kişiye göre çok daha fazladır. (Süregelen ishal, mide bulantısı, ürtiker beslenme zamanı, acil tuvalet ihtiyacımı karşılayamamaktadır.) Mer’i mevzuat hükümlerine ek olarak eğitimim de gözönünde bulundurularak başka bir birime ve göreve görevlendirilmemin yapılmasını taktirlerinize arz ederim’ şeklindedir.

“PERSONEL EKSİKLİĞİ BAHANESİ BASİT BİR GEREKÇEDİR”

Kardeşim engelli olduğunu belirterek çöp toplayıcısı olarak görevini devam ettiremeyeceğini belirtmiş; ancak buna rağmen Tunceli Belediye Başkanlığı Mali Hizmet Müdürlüğü’nün 29.05.2022 tarihli Belediye Başkan Yardımcısı Ümit Kaya’nın e-imzalı cevabı yazısında kardeşimin görev değişikliği talebi personel eksikliği gerekçesiyle reddedilmiştir. Bunun gibi kardeşim 03.08.2021, 05.08.2021 ve 10.08.2021 tarihlerinde de aynı gerekçelerle görev yerinin değiştirilmesini talep etmiş, ancak Belediye Başkanlığı tarafından sürekli olarak personel eksikliği gerekçesiyle kardeşimin talebi reddedilmiştir. Sonuç olarak Tunceli Belediyesi için basit bir gerekçeden ibaret olan personel eksikliği bahanesi, kardeşimin hayatından daha önemli görülerek, bir gün gerçekleşmesi kesin son olan kaza sonucu kardeşimin ölüm neticesi, 20.01.2024 tarihinde gerçekleşmiştir.

“KARDEŞİM GÖZ GÖRE GÖRE ÖLÜME İTİLMİŞTİR”

Görüleceği üzere kardeşim göz göre göre ölüme itilmiştir. Meydana gelen olay bir kazadan ibaret değildir. Çünkü bahsi geçen hastalıkları taşıyan kardeşimin bu durumu ısrarla çalıştığı kuruma bildirmesine rağmen, ilgili kurum tarafından kardeşimin hızla giden bir aracın arkasına tutunarak çalışmaya zorlanması ve hiçbir önlem alınmaması sonucu kardeşimin ölmüş olmasının kaza olarak adlandırılmasını ve yetkiliklerin gerçekleri saklayarak sorumluktan kaçınmaya çalışmasını kamuoyunun vicdanına ve takdirine bırakıyorum.”

Çelikdemir ailesinden belediye sert yanıt: Kardeşimiz göz göre göre ölüme itildi
Giriş Yap

Dersim Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin
BEDA