Köylerine katı atık tesisi istemeyen Sütlüce köylüleri nöbet eylemine başlıyor

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Dersim’de belediye tarafından Sütlüce köyü yakınlarında yapımı planlanan katı atık tesisi projesi nedeniyle 55 bin ağaç kesileceğini, yaban hayatının yok olacağını, doğanın tahrip edileceğini ve kutsal mekanların yok edileceğini belirten köylüler nöbet eylemine başlıyor. Yüklenici firmanın geleceğini öğrenen Sütlüce köylüleri, bölgeye gidiş yollarını arabalarla ve taşlarla kapatan köylüler firma yetkilerini kapattıkları yoldan geri çevirerek uzaklaştırdı.

Köylüler adına açıklama yapan Süleyman Özmen, bölgede katı atık tesisini yaptırmamak için nöbet tutacaklarını belirterek şunları söyledi:

Bugün biz haber aldık, dediler ki firma yetkilileri alandalar. Biz alana geldik. Gittik böyle bir gezdik baktık ki karşımıza firmacılar çıktı. Kendilerine durumu anlattık. Bunlar bize bunu söylediler. Biz burayı almışız, biz bu burayı biz yapacağız. Ve biz dediler kesinlikle burayı asker çağıracağız. Asker gelecek dedi. Biz de dedik asker çağırın bekliyoruz dedi. Asker çağırdılar. Asker bunlara geri döndü. Dedi ki alanı terk edin ve şimdi bu alana asker gelmediği için alanı terk ettiler. Biz dedik ki gidin belediyeyi çağırın. Belediyedekileri çağırın. Belediye başkanını çağırın. Bu işin muhatabı olanlardır. Onlar da onları aradılar. Hiç kimse cevap vermedi. Hiç kimse de muhatap olmadı. Biz bundan sonra burada günlük nöbet tutusu tutacağız. Ne pahasına olursa olsun hangi parti bu projeyi savunursa savunsun, kim savunursa savunsun hiç bizim umurumuzda değil. Biz tamamıyla ideoloji üstüyüz. Tamamıyla parti dışı bir durum. Biz yaşam alanına sahip çıkıyoruz başka bir şey yok. Biz bu buranın ikinci bir İliç olmasını kesinlikle istemiyoruz ve kesinlikle bu projeyi istemiyoruz. Bizim bizim için en önemlisi burası bizim 38  hafızamızdır. Burada kefensiz yatan insanlarımız vardır. Burası bizim ziyaret yerlerimizdir. Bizim inanç yerimizdir. Sultan Paşa var. Aşağıda Kara Haydar var. Bakın burada bilirkişi dokuz tane endemik bitki tespit etti. Hollanda’da altı tane var. Burası kenttin su havzasıdır. Burada elli dört bin dokuz yüz  ağaç kesilecek. Tesis yapılırsa hayvancılık tamamıyla son bulacak, tarım tamamıyla son bulacak. Köylülerin yaşam alanları tamamıyla elinden alınacak. Yani bir sürü şeyi bir araya getirdiğimiz zaman biz bu projenin topluma ve çevreye zararlı olduğunu ve biz bu projeye bu projeyi bir nevi Dersim’de maden yollarını, maden şeylerinin yolunu açmak için ortaya sürülen bir proje olduğuna inanıyoruz. Şimdi bunlar bizi aşarlarsa yarın da o dağın öbür tarafta Kırmızıdağ’ın öbür tarafında orada maden çalışmalarını başlatacaklar. Ne pahasına olursa olsun istemiyoruz. Başında söyledim. Bir daha söyleyeyim. Bizim için ideoloji hiçbir değeri yok. Partinin hiçbir değeri yok. Biz kendi doğamıza sahip çıkıyoruz. Yaşam alanımıza sahip çıkıyoruz. Dersim’e sahip çıkıyoruz. Dersim’in geleceğine sahip çıkıyoruz. Biz var ya bugünden sonra kendi kulübelerimizi buraya yapacağız. Biz, kulübelerimizi buraya kuracağız ve içinde bekleyeceğiz. Projeyi uygulamak ve savunmak isteyen kişiler buyursun gelsin. Biz burada bekliyoruz, bu projenin yapılmaması için canımızı veririz.

Köylerine katı atık tesisi istemeyen Sütlüce köylüleri nöbet eylemine başlıyor
Giriş Yap

Dersim Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin
BEDA