DEM Parti, Dersim’de kendi adayıyla seçime giriyor: İlçeler için görüşmeler sürüyor

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

DEM Parti, Dersim merkez belediye başkanlığı için kendi adaylarıyla seçime gireceğini açıkladı. İlçeler için ise ittifak görüşmelerinin sürdüğü belirtildi.

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Dersim merkez belediye başkanlığı için kendi adaylarıyla seçime girdiğini açıkladı. Dersim’in ilçe belediyeleri için ise ittifak görüşmelerinin sürdüğü belirtildi.

DEM Parti Dersim Seçim Komisyonu yaptığı açıklamada; aday başvurularının 19 Ocak 2024 tarihine kadar devam edeceğini, aday adayları tanıtım toplantısı 27 Ocak 2024 tarihinde yapılacağını açıkladı.

Komisyonun açıklaması şöyle:

14 Mayıs ve 28 Mayısta yapılan Milletvekili ve Cumhurbaşkanlığı genel seçimlerinin üzerinden yaklaşık 7 ay gibi bir süre geçti. 22 yıldan beri rant ve talan politikalarıyla devleti yöneten ve ülkeyi büyük bir ekonomik ve siyasi kriz içine sokan Akp-Mhp iktidarı son seçimleri kazanmanın verdiği güçle yaşanan derin ekonomik krizin yükünü işçilere emekçilere ve bir bütün olarak halklarımızın sırtına yüklemeye devam ediyor.

Beşli çetelere savaş rantçılarına, din bezirganlarına her türlü mali desteği gönül rahatlığı içinde sunarken, sıra milyonlarca işçinin emekçinin ve emeklinin maaşlarını insanca yaşama yetecek bir seviyeye çekme isteğine gelince ‘mali kaynaklarımız bu kadarına yetiyor biz terörle mücadele ediyoruz ’ diyerek halklarımıza yaşattığı derin yoksulluğu Kürt sorununda dayattığı çözümsüzlük ve çatışma politikalarıyla örtmeye çalışıyor.

Kürt sorununun barışçıl demokratik yöntemlerle çözülmesi ve büyük can kayıplarına yol açan bu çözümsüzlük politikalarının son bulması için ne yazık ki muhalefet partileri de bugüne kadar iktidardan farklı bir politika geliştirmedi geliştirmiyor.

Partimiz, geçmişinden de devraldığı mirasla bu çözümsüzlük politikalarına karşı mücadele ediyor. Türkiye de ki bütün halklara kaybettiren bu çatışma ortamının son bulması için çalışıyor.

Kürtlerin, Alevilerin farklı kimlik ve inanca sahip halklarımızın eşitlik ve özgürlük temelinde bir arada yaşadığı demokratik bir cumhuriyet için üçüncü yolu öneriyor.

Yerel yönetimlerde iktidara alternatif olarak yapmış olduğumuz hizmetleri ve demokratik halkçı yönetim modelini engellemek için kayyum darbeleri ile karşı karşıya kalarak bu modelin halk tarafından kabul edilmesi engellenmiş ve Belediye Eşbaşkanlarımız tutuklanarak siyasi rehine olarak cezaevlerinde tutulmuşlardır.

Bütün baskı engelleme ve manipülasyonlara rağmen Kürt halkı bu politika ve mücadeleyi sahiplenerek her defasında partimizi yerelde iktidar yaparak iradesini ortaya koymuştur.

Kendi meşruiyetlerini sandıkta aldıkları sonuca bağlayarak farklı hiçbir sese tahammül etmeyen Akp-Mhp iktidarı, Kürt Halkının oy vererek seçtiği temsilcilerini görevden alarak yerine kayyum atamış ve Kürtlerin sandıkta ortaya koyduğu iradesini yok saymıştır.

İşte bu koşullarda yeni bir yerel yönetim seçimlerine gidiyoruz. Halkımızın bu seçimlerde de kayyum rejimine en güzel cevabı vereceğinden kuşkumuz yoktur.

Yerel yönetimleri güçlendirme, yerel yönetimleri toplumsal ihtiyaçlar temelinde geliştirme yerel kaynakların adil ve etkin kullanımını sağlamak,

Yereldeki kültür, inanç hafıza ihtiyaç farklılıklarını gözeten çoğulcu yaklaşımları güçlendirmek yerel hafızayı canlı tutmak,doğayı suyu ormanı dereleri korumak

Kadınların her türlü karar mekanizmasına katılımını sağlama, Kadına yönelik her türlü şiddet ve saldırıların karşısında durarak çözüm mekanizmalarını geliştirmek amacıyla yerel yönetim seçim startını vermiş bulunuyoruz.

Bu kapsamda 14 Mayısta yapılan seçimlerden sonra bütün parti örgütlerimizde seçim sonuçları değerlendirilmiş ve halkımızın önemli bir çoğunlukla ortaklaştığı öneri doğrultusunda parti yönetim organlarının ve seçimlerde seçilecek adayların belirlenmesinde ön seçim yapılması parti kararı haline gelmiştir.

Bu temelde ilimiz Dersim’de 31 Mart 2024 tarihinde kendi adaylarımızla katılacağımız yerel yönetim seçimlerinde Belediye Eşbaşkan adayları, belediye meclisi üyeleri ve il genel meclisi üye adayları ön seçimle belirlenecektir.

Bugünden başlayarak 19 Ocak 2024 gününe kadar devam edecek aday başvuruları Aday Kabul Komisyonuna yapılacaktır.

Aday adayları tanıtım toplantısı 27 Ocak 2024 cumartesi günü yapılacaktır.

DEM Parti, Dersim’de kendi adayıyla seçime giriyor: İlçeler için görüşmeler sürüyor
Giriş Yap

Dersim Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin
BEDA