Munzur Üniversitesi’nde ajanlık dayatması sürüyor: Kabul etmeyenler zorbalığa uğruyor

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Munzur Üniversitesi öğrencileri, polis tarafından kendilerine ajanlık dayatılmasına ilişkin İHD Dersim Şubesi’nde basın toplantısı yaptı. Öğrenciler yaptıkları açıklamada, “Bir süredir arkadaşlarımızın aileleri aranıyor, özel hayatlarına dair bilgiler ailelere aktarılıyor, gençlere arkadaşlık adı altında ajanlık dayatılıyor. Kabul etmeyen arkadaşlarımız tehdit ediliyor, zorbalığa maruz kalıyor” dedi.

Munzur Üniversitesi öğrencileri, polis tarafından kendilerine ajanlık dayatılmasına ilişkin İHD Dersim Şubesi’nde basın toplantısı yaptı. Öğrenciler adına açıklamayı Okan Yılmış okudu.

“ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİNE YÖNELİK BASKI ARTIYOR”

Munzur Üniversitesi öğrencilerine yönelik baskıların arttığını belirten İHD Dersim Şube Başkanı Gürbüz Solmaz, “Yetkililere çağrı yapıyoruz, öğrencilerin tedirgin edilmemesi gerekiyor” diye belirtti.

Avukat Kenan Çetin ise, “Anayasa’nın en temel maddesi olan özgürlük ve güvenlik maddesi ortadan kaldırılıyor. İnsanların telefonla aranıp, huzurunun bozulması da bir işkencedir” dedi.

“AJANLIĞI KABUL ETMEYEN ARKADAŞLARIMIZ TEHDİT EDİLİYOR”

Haklarını arayan öğrencilerin üzerinde baskı kurulmaya çalışılmasını ve ailelerinin aranmasını kabul etmediklerini söyleyen Okan Yılmış, “Birçok üniversite öğrencisinin ve gencin aileleri haklı taleplerini savunduğu için kendilerini polis olarak tanıtan kişilerce aranıyor, ajanlık dayatılıyor, arkadaşlarımız korkutulmaya çalışılıyor. Bu durumun açıkça suç olduğunu belirtiyoruz. Bir süredir arkadaşlarımızın aileleri aranıyor, özel hayatlarına dair bilgiler ailelere aktarılıyor, gençlere arkadaşlık adı altında ajanlık dayatılıyor. Kabul etmeyen arkadaşlarımız tehdit ediliyor, zorbalığa maruz kalıyor” dedi.

“BÜTÜN GENÇLERİ ÖRGÜTLÜ OLMAYA ÇAĞIRIYORUZ”

Ajanlık dayatmasına karşı suç duyurusunda bulunacaklarını ifade eden Yılmış, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bizi içine sıkıştırmak istedikleri cendereye karşı örgütlü mücadelemizle cevap verelim. Başta Munzur Üniversitesi öğrencileri olmak üzere Dersim’deki bütün gençleri beraber mücadele etmeye ve örgütlü olmaya çağırıyoruz ve bu politikalara karşı geri adım atmayacağımızı belirtiyoruz.”

Kaynak: Pirha

Munzur Üniversitesi’nde ajanlık dayatması sürüyor: Kabul etmeyenler zorbalığa uğruyor
Giriş Yap

Dersim Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin
BEDA