Dersim’de sıcak hava balonu turizmi başladı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Her yıl doğal güzellikleriyle ön plana çıkan Dersim’de ilk kez sıcak hava balonu uçuruldu.

Avrupa ile Türkiye’nin değişik kentlerinden gelen Dersim’e turistler, yaban hayatı ve endemik bitkilerin yoğunluğu ile tanınan Munzur ve Pülümür vadilerini ziyaret ediyor.

Turistler, su sporları merkezlerinde rafting, kano ve zipline aktiviteleri yaparken, yeşile bürünen ve zengin su kaynaklarının olduğu dağlarda da doğa gezisi yapma fırsatı buluyor.

Valilikve Gençlik Spor İl Müdürlüğü koordinesinde, Dersim”in Ovacık (Pulur) ilçesinde hizmet verecek sıcak hava balonu turizmi için ilk deneme uçuşu, merkez Mameki Parkı’nda  gerçekleştirildi.

Vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği ilk uçuş, Vali Bülent Tekbıyıkoğlu tarafından yapıldı.

Vali Tekbıyıkoğlu, çocuklarla birlikte 30 metre yüksekten kentin iki yakasından akan ve ortasında birleşen Pülümür ile Munzur Çayı’nı izledi.

Kentin turizm şehri olma yolunda olduğunu belirten Vali Tekbıyıkoğlu, “Turistler, buraya ‘maviyle yeşilin buluştuğu şehir’ demekle haklı. Burada balon turizmi için, sadece Ovacık’ta müsait bir alan var. Çünkü balonun savrulmasına göre uygun alanların olması lazım. Dünyada her güzel şehrin ortasında bir ırmak geçer. Tunceli’mizin ortasında da aslında iki ırmak birleşiyor. Pülümür ve Munzur Çayı, şehrin ortasında birleşiyor. Biz bunu çok büyük bir şans olarak görüyoruz ve şehrimize de büyük güzellik veriyor. Bu güzel şehrimizde bu güzellikleri görmek için balon getirdik. Burada gençlerle beraber şehrimizi bir de yukarıdan bakalım istedik. Gençlerimiz bu lezzeti uçuşlarla tattı. Şu anda atılan adımlarla kentin bir turizm şehri olma hususunda emin adımlarla ilerliyor. Turizm şehri için yeterli altyapımız yok. Tunceli, hiç kimsenin bilmediği bir şehir. Nasıl hazineler toprakların altında kalır, birileri açığa çıkarır, biz de bu hazineyi açığa çıkarmaya milletimizin hizmetine sunmakta kararlıyız” dedi.

“Bütün turistleri şehre davet ediyoruz”

Açıklamasında vatandaşlara çağrıda da bulunan Tekbıyıkoğlu, “Bütün herkesi güzel şehrimize davet ediyoruz. İnsanların hem raftingimizde suyu, trekkingle dağlarımızı tadarak, balonla da yukarıdan Tunceli’mizi görmesini çok arzu ediyorum. Yerli, yabancı bütün gezi severleri, bütün turistleri şehre davet ediyoruz” diye konuştu.

Kaynak: Rudaw

Dersim’de sıcak hava balonu turizmi başladı
Giriş Yap

Dersim Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin
BEDA