Mazgirt’in köy yolları neden yapılmıyor?

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yeşil Sol Parti Dersim Milletvekili Ayten Kordu, Mazgirt’in yollarının neden yapılmadığına dair soru önergesi verdi.

Önergesinde Dersim’in Mazgirt ilçesine bağlı Obrukaşı köyü, köyden mahalleye geçiş sürecinde mahalle olmadığını ve köy statüsü devam ettiği için belediye yerine il özel idaresine bağlı kaldığını hatırlatan Kordu;  “Çevre yerleşim yerlerinin yollarının yapılmış olmasına rağmen bu yerleşim yerinin yollarının yapılı olmadığı, köye bu nedenle ambulans başta olmak üzere çeşitli önemli taşıtların giremediği, yaşça büyük olan köy sakinlerinin tedavileri aksamakta ayrıca seyahat özgürlükleri kısıtlanmakta olduğu bildirilmiştir” dedi

Konuyla ilgili CİMER ve Valilik nezdinde görüşme yapan köy sakinlerine yol hizmetinin en kısa sürede sağlanacağının bildirildiğini, ancak Valilik ile gerçekleştirilen görüşmenin üzerinden geçen yaklaşık beş yıla rağmen bu konuda herhangi bir adım atılmadığını hatırlattı.

Kordu şunları söyledi:

“Yine, taşımalı eğitim sisteminde olan Goman (Yasaroğlu) ve Muxundi (Darıkent) köy yollarının bozuk olması eğitimi ciddi anlamda olumsuz etkilemektedir. Hülman (Doğacak) köyünde konutlar yapılmış ancak köy yolu ile birlikte içme suyu sorunu çözülmemiştir. Yine Şomi (Gelinpınar, Darıkent, Kârdere (Sülüntaş), Manekerek (Uşaklı) köylerinde yol ve alt yapı sorunu bulunmaktadır.

Kamu kurumları, vatandaşın talebinin olmaksızın kendi sorumluluk alanlarında yapılması gereken hizmetleri aksatmadan planlayarak yapmalıdır. Bununla birlikte yurttaşlara köy yollarının yapılacağına dair söz verilmesi halinde bu sözlerin ivedilikle yerine getirilmesi gerekmektedir. Ancak Obrukaşı köy yolunun yapılacağına dair ilgili kurumlarca verilen sözlerin üzerinden 5 yıl geçmesine rağmen söz konusu yolun yapılmamış olması, devletin yurttaş odaklı bir bakış açısına sahip olmadığını açıkça göstermektedir.”

Kordu; İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya’nın yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde şu soruları sordu:

1-Mazgirt başta olmak üzere, Dersim’de yol sorunu yaşadığını bildiren yerleşim yeri sayısı kaçtır?

2-Belediyelerin sorumluluğundaki yerleşim yerleri asfaltlanmışken Obrukaşı köyünün yolu neden yapılmamaktadır?

3-Valiliğin Obrukaşı köy yolunun yapılacağını söylemesine rağmen aradan 5 yıldır söz konusu köy yolun yapılmamasının gerekçesi nedir?

4-Yol olmadığı için ulaşımın aksadığı köylerde bir vatandaşın yaşamını yitirmesi durumunda sorumlusu kim olacaktır?

5-2023 yılı yatırım programında hangi köy yollarının asfaltlanması planlanmıştır? 2023 yatırım programında olup da yapılmayan köy yolları var mı? Varsa, bu yolların asfaltlanmamasının gerekçesi nedir?

6-Goman (Yasaroğlu) ve Muxundi (Darıkent) köy yollarının yapılması ile ilgili bir çalışmanız var mı?

7-Köy konutları yapılan Hülman (Doğacak) köy yolunun yapılması ve içme suyu sorunun çözülmesi ile ilgili bir çalışmanız var mı?

8-Şomi (Gelinpınar), Darıkent, Kârdere (Sülüntaş), Manekerek (Uşaklı) köylerinin yol ve alt yapı sorunun çözülmesi ile ilgili bir çalışmanız var mı?

Mazgirt’in köy yolları neden yapılmıyor?
Giriş Yap

Dersim Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin
BEDA