Holding yetkilileri müzakere masasından kalktı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

 Dersim Kent Koruma Konseyi üyeleri, iki aydır grevde olan FEDAŞ işçilerinin taleplerinin karşılanması için Kazancı Holding İcra Kurulu üyeleri ile yaptıkları görüşmeleri kamuoyuyla paylaştı.

 

Geçtiğimiz günlerde FEDAŞ tarafından yapılan açıklamanın ardından bir açıklamada Dersim Kent Konseyi’nden geldi. Bilindiği gibi Dersim Kent Konseyi tarafından oluşturulan bir heyet FEDAŞ işçileriyle ilgili müzakere masası oluşturmuş ve Kazancı Holding yetkilileriyle görüşme gerçekleştirmişti.

Dersim Kent Konseyi tarafından yapılan açıklama şöyle;

ZORUNLU AÇIKLAMA

Bilindiği üzere yaklaşık 2 ayı bulan temel hak arayışı üzerine FEDAŞ emekçilerinin kentimizde işten kaçınma eylemselliği söz konusu, hak arayışının temelini çalışma koşullarının düzeltilmesi ve ekonomik koşullarının insani temelde iyileştirilmesi üzerine olup bu iki talep üzerine karşı Kazancı Holding şahsında Aksa Fırat taleplere kulaklarını tıkamış ve çözümü 32 işçiyi işten çıkarma noktasında aramış ve çözümsüzlüğü derinleştirmiştir. Tüm bu süreç Dersim kamuoyunun önünde cereyan etmiş ve süreç kendini biz Dersim’in kurumlarına çözüm noktasında dayatmıştır.  Dersim Kent Konseyi ve il milletvekili olarak bizleri sorunun daha da derinleşmemesi adına rol alma noktasına taşımıştır. Bu bağlamda biri Elazığ Bölge müdürlüğü ikisi icra kuruluyla olmak üzere 3 görüşme yapılmıştır.

İlk görüşme bölge müdürlüğünde yapılmış olup çözme yetkilerinin olmaması üzerine, çözüm mercii ile doğrudan bir toplantı zemini talebi olumlu karşılanmış ve ikinci toplantı holding icra kurulu ile İstanbul Kavacık’ta gerçekleştirilmiştir. Yaklaşık 7 saat süren toplantıda Kent Konseyi ve il milletvekili olarak şunun vurgusu net bir şekilde yapılmıştır. 32 emekçiyi işten çıkarmak yaşam hakkına müdahaledir ve amasız fakatsız 32 emekçinin işe döndürülmesi, sonrasında iş koşulları ve iktisadi durumları taraflar arasında yürütülecek tartışmada 3.göz olarak bulunacağımız üzerinedir.

Buna istinaden Dersim’de bir müzakere masası kurulması talebi olumlu karşılık bulmuş ve bu müzakere masasına 32 işçinin işe iade durumunu holding yönetim kurulunda tartışıp tartışmayı tükettikten sonra Dersim deki müzakere masasına bir çözüm iradesi ile gelinmesi vurgusu Dersim halkı adına net vurgulanmıştır.

3. toplantı Dersimde baro binasında holding icra kurulu emekçiler kent konseyi ve il milletvekilinin katılımıyla gerçekleşmiştir. Toplantıya ilişkin 32 işçinin işlerine iadesi tarafımızca net vurgulanmış olup, holding icra kurulunun ‘’28 işçiyi alalım 4 işçiyi tekrar yönetimle tartışalım’’ şeklinde tıkanmıştır. Dersim’e net bir çözüm iradiyle gelmediklerini işçilerin birinin bile pazarlık konusu olmayacağını müzakere masasına çözüm iradesiyle gelmemiş olduklarının vurgusu tarafımızca yinelenmiştir. Dersim kent konseyi ve il milletvekili olarak çözümden yana olduğumuzu defalarca yinelememize rağmen holding icra kurulu masadan kalkma eğilimine girmiştir ve nihayet de masadan kalkan taraf olmuşlardır. Değerli Dersim halkı bizler Dersim kent koruma konseyi ve il milletvekili olarak ilk günden bugüne kadar demokratik tartışma kültürünün büyütülmesi anlayışıyla çözüm masasında olduğumuzu ve hala çözüm iradesiyle müzakereye hazır olduğumuz belirtmek isteriz. Kamuoyuna saygılarımızla.

Holding yetkilileri müzakere masasından kalktı
Giriş Yap

Dersim Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin
BEDA