Ferhat Tunç’tan Demirtaş’a selam, Kılıçdaoğlu’na alkış

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İzmir Dersim Kültür ve Dayanışma Derneği tarafından, İzmir Fuar Açık Hava Tiyatrosu’nda Munzur Özgür Aksın konseri düzenlendi. Konserin sanatçıları Ferhat Tunç ve Hasan Ali idi.

Bayram öncesi olmasına rağmen oldukça kalabalık olan konserde ilk olarak sanatçı Hasan Ali sahne aldı.  Türkçe ve Kırmançki ezgileriyle konser alanını coşturduktan sonra sahneyi sanatçı Ferhat Tunç’a devretti. Ferhat Tunç, ‘’Dersim Dört Dağ İçinde’’ türküsüyle Edirne F tipi Cezaevinde tutsak edilen Selahattin Demirtaş’a selam yollarken,  Kılıçdaroğlu’nu da Adalet Yürüyüşü nedeniyle alkışladı.

Konsere gelen dinleyicilerin bayramını da kutlayan Tunç şunları söyledi:

Zor bir Bayram geçiriyoruz yine. Ölümlerden, yıkımlardan, sürgünlerden bahsetmek acı veriyor sadece. Yanı başımızda ocaklar sönüyor, yaşamlar kayboluyor yeniden. Yeniden dağlarımız bombalanıyor, ormanlarımız yanıyor, bir tarih, bir kültür yok ediliyor.

‘’Dört yıl önce Demirtaş ile birlikte söylemiştik’’

Ard arda seslendirdiği ezgilerin yanı sıra gündeme ilişkin mesajlar da veren Tunç, dört yıl önce aynı sahnede HDP eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ve HDP milletvekili Sırrı Süreyya Önder ile ‘’Dersim Dört Dağ İçinde’’ ezgisini birlikte söylediklerini hatırlatarak, aynı türküyü bu kez izleyicilerle seslendirip, ‘’Bu türkü Demirtaş’a buradan bayram mesajı olsun’’ dedi. Ayrıca CHP Genel Başkanı Kılıçdaoğlu öncülünde başlayan Adalet yürüyüşün hayati bir önemi olduğunu belirten Tunç ‘’mevcut iktidar kötü şeylerin yanında iyi gelişmelerin de vesilesi oldu. Hemşehrim sayın Kılıçdaroğlu’nun yürümesi bu iyi şeylerden biri. Adaletsizliklerin ablukasında Kılıçtaroğlu’nun öncülük ettiği bu yürüyüş, topyekun ülkeyi özgürleştirme yürüyüşüne dönüşmelidir.  Bu yürüyüşü mevcut gidişatın bir felaket olduğunu gören herkes desteklemelidir. Sayın Kılıçdaroğlu’nu bu duruşu nedeniyle kutluyorum ve buradan kendisi alkışlıyorum’’ dedi.

Munzur festivalinin kayyum tarafından yapılmasına da tepki gösteren sanatçı Tunç, Dersimin Kültürüne ve doğasına düşman bir zihniyet “Kültür ve doğa festivali” ile ancak kendi kendisi kandırır ama Derdim halkını asla” diyerek festivalin gasp edilmesine Dersimlilerin tepki göstermesini ve yapılacak etkinlikleri izlememesini gerektiğini söyledi.

 

‘’Sarayın önünde yatmaktansa bu ülkenin hapishanelerinde yatmayı onur sayarım’’

Son olarak son zamanlarda kendisine karşı açılan yargı süreçlerine de değinen Tunç, ‘’Soruşturma ve davalarla teslim almak istiyorlar. Her alanda olduğu gibi sanatta onursuz olmayı, kimliksiz olmayı dayatıyorlar. Bu yüzden soruşturma ve davalar açıyorlar. Teslim olmayacağım buna İnanın kardeşlerim. Sarayın önünde yatmaktansa bu ülkenin hapishanelerinde yatmayı büyük bir onur sayarım’’ dedi.

Konser birbirinden güzel şarkılarla son buldu.

Ferhat Tunç’tan Demirtaş’a selam, Kılıçdaoğlu’na alkış
Giriş Yap

Dersim Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin