HDP’li Özen, Adıyaman’da Valiliği’nin yıktığı Üryan Hızır Ocağı’nı TBMM gündemine taşıdı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

HDP İstanbul Milletvekili Zeynel Özen, Üryan Hızır Ocağı’na ait 150 yıllık tarihi evinin neden yıkıldığını Bakan Murat Kurum ile Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a sordu. Milletvekili Özen, verdiği soru önergesinde “Bu mekânın tarihsel, kültürel ve inanca dair durumu neden dikkate alınmadan rastgele bir yıkım işlemi gerçekleşmiştir?” dedi.

Adıyaman’ın Çelikhan ilçesine bağlı Pınarbaşı (Bulam) köyündeki Üryan Hızır Ocağı’nın yaklaşık 150 yıllık evi, 6 Şubat depreminin ardından valilik kararıyla yıkıldı. Alevi toplumunda tepkiyle karşılanan yıkımı, HDP İstanbul Milletvekili Zeynel Özen de Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne taşıdı.

Milletvekili Zeynel Özen, yaklaşık 150 yıllık, cem ibadetinin yapıldığı bir Alevi inanç merkezinin yıkılmasındaki gerekçeleri, soru önergesi ile ilgili makamlara sordu.

“MEKÂNIN KOLONLARI SAĞLAM DURMASINA KARŞIN…”

HDP’li Zeynel Özen, toplum tarafından kutsal görülen mekanın yıkılmasına ilişkin hazırladığı önergede şu ifadelere yer verdi:

“Tarihsel süreçte Hasan efendilerin, büyük Hamo dedelerin, Kalender dedelerin, Opi (Ape) Usun, Ali ağanın, Yusuf Dedenin, Sabri Dedenin, Hüseyin Dedenin ve nice inanç önderlerinin 1850 yıllardan bu yana ibadet hizmeti yürüttükleri bu kültürel miras niteliğindeki ocak merkezinin bir kısım duvarları 6 Şubat depreminde yıkılmıştır.

Akabinde bu tarihsel mekânın kolonları sağlam durmasına karşın şeritler çekilip, hasar tespitinde hızlı bir şekilde “acil yıkılma” kararı verilmiştir. Asırları aşkın bu kültürel ve inanç mirası tüm itirazlara rağmen yıkılma tehlikesi var denilip, bir enkaz muamelesi gösterilerek iş makinalarıyla yıkılmıştır.

Oysa orada Üryan Hızır Ocağımızın tarihsel, kültürel ve inanç anlamında bu toprakların kadim mirasından izler taşıyan bir mekâna onun bu özellikleri dikkate alınarak bir uygulama yapılması gerekirdi. Dolayısıyla öncelikle bu mekânın koruma altına alınması üzerine durulmalıydı. Eğer tüm itirazlara rağmen yıkılması zorunluysa da, buna uygun tedbirleri almak, o dokuyu korumak, oradaki taşın da, ahşabın da zarar görmemesi için tek tek çıkarmak ve aslına uygun bir şekilde yeniden inşasına müsait bir biçimde yapılmalıydı.”

“ACİL YIKILMASINA DAİR KARAR HANGİ ESASLARA GÖRE ALINMIŞTIR?”

Milletvekili Zeynel Özen, konuyla ilgili Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum ile Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a şu soruları yöneltti:

-Adıyaman Çelikhan İlçesi’ne bağlı Pınarbaşı Bulam’daki Üryan Hızır Ocağı’nın merkezi niteliğindeki 150 yıllık kültürel ve tarihsel miras niteliğindeki mekân, 6 Şubat depreminde bazı duvarları hariç yıkılmamasına karşın neden itirazlar dikkate alınmadan direkt yıkım işlemi uygulanmıştır?

-Bu tarihsel ve kültürel inanç mekânının acil yıkılmasına dair karar hangi esaslara göre alınmıştır?

-Bu mekânın tarihsel, kültürel ve inanca dair durumu neden dikkate alınmadan rastgele bir yıkım işlemi gerçekleşmiştir?

-Bu mekânın yıkımı zaruriyse, manevi ve kültürel dokuyu korumak adına içindeki taşın, ahşabın ve Aleviler için kutsal kabul edilen parçaların da zarar görmeden tek tek çıkarılması ve aslına uygun bir şekilde yeniden inşasına müsait bir biçimde bunun gerçekleştirilmesi neden sağlanmamıştır?

HDP’li Özen, Adıyaman’da Valiliği’nin yıktığı Üryan Hızır Ocağı’nı TBMM gündemine taşıdı
Giriş Yap

Dersim Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin
BEDA