Kilise saldırısında öldürülen Tuncer Cihan, Aleviydi: Bugün cemevinden son yolculuğuna uğurlandı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İstanbul Sarıyer’deki Santa Maria Kilisesi’ne düzenlenen silahlı saldırıda hayatını kaybeden Tuncer Murat Cihan, son yolculuğuna uğurlandı.

Santa Maria Kilisesi’ne dün gerçekleştirilen saldırıda hayatını kaybeden Cihan için Nurtepe Cemevi’nde cenaze töreni düzenlendi. Törene İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu da katıldı.

Öte yandan İstanbul’da Alevi kurumlarının temsilcileri pazar ayini sırasında silahlı saldırı yapılan ve bir kişinin katledildiği Santa Maria Kilisesi’ni ziyaret etti. Alevi temsilciler, insanların inançlarını yerine getirirken saldırıya uğramasını kınadıklarını belirterek, Alevilerin de bu tarz saldırılara maruz kaldıklarını dile getirdiler. Kilisenin avukatı Afşin Hatipoğlu ise ziyaretten memnun olduklarını ifade ederek, saldırıda yaşamını yitiren Tuncer Cihan’ın Alevi olduğunu söyledi.

İstanbul Sarıyer’de bulunan Santa Maria İtalyan Kilisesi’nde Pazar ayini sırasında silahlı saldırı yapıldı. Kiliseye gelen kar maskeli iki kişi tarafından açılan ateş sonucunda ayine katılanlar arasında yer alan Tuncer Cihan hayatını kaybetti.

Soruşturma kapsamında gözaltına alınanların sayısı 51’e yükseldi. İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, silahlı saldırının iki failinin de yakalandığını duyurdu. Yerlikaya, faillerin IŞİD’i olduklarını değerlendirdiklerini söyledi.

Alevi kurumlarının temsilcileri pazar ayini esnasında silahlı saldırı düzenlenen Santa Maria Kilisesi’ni ziyaret etti.

Ziyarete DEM Parti İstanbul milletvekilleri Celal Fırat, Çiçek Otlu, DAD Eş Genel Başkanı Kadriye Doğan, PSAKD Genel Başkan Yardımcısı İbrahim Karakaya, ABF Genel Başkan Yardımcısı Aydın Deniz, Okmeydanı Cemevi Başkanı Zeynel Şahin, Okmeydanı Cemevi Dedesi Eren Yıldırım, Gazi Cemevi Kültür Vakfı Başkanı Hıdır Karadaş, DEM Parti İstanbul İl Örgütü ve çok sayıda kişi katıldı.

“SALDIRIYI KINIYORUZ”

Türkiye’de kindar ve dindar bir nesil yetiştirmek istendiğini belirten DEM Parti İstanbul Milletvekili Celal Fırat, “Yüreğimiz yanıyor, bu haberi duyduğunuzda ürperdim, kiliseye yapılan saldırıyı, Aleviler olarak biz de yaşadık. Maalesef yaşanan durumun söz kurmanın anlamı yok, insanların inançlarını yerine getirirken saldırıya uğramasını kınıyoruz. Acınızı yüreğimizde hissediyoruz” dedi.

“BU TÜR SALDIRILAR BİR DAHA YAŞANMASIN”

Okmeydanı Cemevi Başkanı Zeynel Şahin, “Böyle bir olayın yaşanması bizim yüreğimizi parçaladı. Temennimiz bu tür saldırıların bir daha yaşanmaması” diye belirtti.

“BİRLİKTE YAŞAMANIN ORTAMINI YARATMAMIZ LAZIM”

Saldırıyı kınayan PSAKD Genel Başkan Yardımcısı İbrahim Karakaya ise “Bu tarz olaylara en çok uğrayanlardan biri biz Alevileriz. Aleviler olarak Sivas’ta, Maraş’ta bu saldırılara uğradık. Birlikte yaşamanın ortamını yaratmamız lazım” diye ifade etti.

“BU TÜR SALDIRILARLA BİRLİĞİMİZİ BOZAMAYACAKLAR”

Provokasyonlara karşı bir arada olduklarını vurgulayan Gazi Cemevi Kültür Vakfı Başkanı Hıdır Karadaş da, “Bu tür saldırılar geçmişten günümüze kadar yaşandı. Bu tür saldırılara ortaklaşarak cevap vereceğiz. Birliğimiz olduğu sürece bu tür saldırılar bizim birliğimizi bozamayacak” diye konuştu.

AV. HATİPOĞLU: ÇOK MASUM BİRİ, ÖĞRENDİK Kİ ALEVİYMİŞ! 

Santa Maria İtalyan Kilisesi’nin Av. Afşin Hatipoğlu da, Alevilere teşekkür ederek başladığı konuşmasında, “Hiç kimse buraya saldırı olacağını tahmin edemezdi. Çok masum biri, hatta Hristiyan olmayan biri kilisede vefat etti. Daha sonra öğrendik ki bu yurttaşımız Alevi imiş. Bu Türkiye’nin de resmi aynı zamanda. Türkiye’de her tür unsura ait insanlar yaşıyor. Bu insanlar her yerde kardeşçe yaşayabiliyor aslında.

“KARDEŞLİĞE KASTEDENLER VAR”

Ama bu kardeşliğe kastedenler var. IŞİD’i işaret ediyor. Tacik ve Rusya vatandaşı iki teröristten bahsediyorlar. Bu kadar kolay bir şekilde terör eyleminin yapılamaması gerekirdi. Bizi memnun eden faillerin kısa sürede yakalanması ve soruşturmanın genişletilmesidir. Verdiğiniz destek buradaki ibadet insanlarının için rahatlatacaktır. Çünkü size ait bir can burada hayatını kaybetti” dedi.

Alevi temsilciler, kiliseye saldırıda yaşamını yitiren Tuncer Cihan’ın Alevi olduğunu Av. Afşin Hatipoğlu‘nun konuşmasıyla öğrendiler.

Kilise saldırısında öldürülen Tuncer Cihan, Aleviydi: Bugün cemevinden son yolculuğuna uğurlandı
Giriş Yap

Dersim Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin
BEDA