Munzur Üniversitesi sıfır çekti!

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Dicle Çolak

Tarikat ve Cemaatlere yakın kadroların da görev aldığı Munzur Üniversitesi, öğrencilerin ilgisini çekmiyor artık. Daha önce DAM’ın  (Dersim Araştırmaları Merkezi) hazırladığı “Tarikat-Cemaat” raporu aracılığıyla kamuoyuna yansıyan ‘yandaş’ örgütlenmeler, bilim yuvası olması gereken Üniversitenin çekim merkezi olmasını engelliyor.

 

ÖSYM tarafından yapılan yerleştirme sonrasında Munzur Üniversitesinde birçok bölüm boş kaldı. Bazı bölümler ise hiç tercih edilmeyerek sıfır çekti. Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) sonrasında puan türlerine göre tercih yapabilecek aday sayıları, bu yıl geçen yıllara göre büyük oranda düştü.


Munzur Üniversitesinde Güzel Sanatlar Tasarım ve Mimarlık Fakültesi bünyesinde bulunan Mimarlık bölümü, Edebiyat Fakültesi bünyesinde Felsefe Bölümü, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi bünyesinde Uluslararası

Ticaret ve İşletmecilik Bölümü, Mühendislik Fakültesi bünyesinde Makine Mühendisliği Bölümü ve Spor Bilimleri Fakültesinde Rekreasyon Bölümleri tercih edilmediğinden, bu sene bu bölümlere öğrenci yerleşemedi. Spor yöneticiliği, Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi, Sağlık Yönetimi, Finans ve Bankacılık, Zaza Dili ve Edebiyatı, Sosyoloji ve Tarih bölümleri ise kontenjanların yüksek tutulmasına karşın oldukça az öğrenci tarafından tercih edildi.

 

Munzur Üniversitesi web sayfasında yeni açılan bölümlerin reklamı yapılırken, Munzur Üniversitesi Rektörlüğü açtığı bu yeni bölümlere öğrenci bulamadı.  Bu Bölümlerin bazılarında da alanında uzman akademik personelin olmaması ise dikkat çekici. Mimarlık bölümünde Mimarlık lisans mezununun bulunmaması, Psikoloji bölümünde Psikoloji lisans mezununun olmaması ve Beslenme ve Diyetetik bölümünde Beslenme ve Diyetetik Lisans mezunu akademisyenlerin bulunmaması Üniversitenin akademik yapılanmasının ne durumda olduğunu gözler önüne seriyor. Bu durum karşısında Rektörlüğün ümidi ek yerleştirmelere ve yabancı öğrenci başvurularına kalmış gibi gözüküyor. Ek yerleştirme puanı ve yabancı uyruklu kontenjanından kaç öğrencinin Munzur Üniversitesini tercih edeceği ise belirsizliğini koruyor. Akademik personelin yeterli olmamasına rağmen bu bölümlerin nasıl eğitim vermeye başladıkları ise sorgulanması gereken bir diğer konu.


Öte yandan yeni Eğitim Öğretim yılının başlamasına sayılı günler kala Munzur Üniversitesi’nde devam eden inşaatların 13 Eylül 2021 tarihine yetişip yetişmeyeceği de merak ediliyor.

Tablo 4:2021 Yılı Merkezi Yerleştirme ile Öğrenci Alan Yükseköğretim Lisans Programları.
Tablo 3: 2021 Yılı Merkezi Yerleştirme ile Öğrenci Alan Yükseköğretim Ön Lisans Programları

 

 

 

 

 

Tablo 3: 2021 Yılı Merkezi Yerleştirme ile Öğrenci Alan Yükseköğretim Ön Lisans Programları

Munzur Üniversitesi sıfır çekti!
Giriş Yap

Dersim Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin
BEDA