Anka Dersim’den Gağand kutlaması: İnancımız, rızkı doğasıyla-komşusuyla paylaşan bir inançtır

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Dersim’de yerli atalık buğday tohumlarıyla geleneksel üretimi teşvik eden Anka Dersim, yılın son günü Seyit Rıza Meydanı’nda görkemli bir Gağand kutlaması yaptı. Etkinlikte delil uyandıran Fethiye Yıldırım Ana, “Gağand’ın en önemli özelliği komünal bir toplum içerisinde paylaşmaktır. İnancımız, rızkı, bereketi komşusuyla, etrafıyla, doğasıyla, ağacıyla, ateşiyle paylaşan bir inançtır” dedi.

Dersim’de yerli atalık buğday tohumlarını çoğaltıp üreticilere dağıtarak geleneksel üretimi teşvik eden bir ekoloji girişimi olan Anka Dersim, yılın son günü Seyit Rıza Meydanında görkemli bir Gağand kutlaması yaptı.

Demokratik Alevi Derneği (DAD) Genel Merkez yöneticisi Fethiye Yıldırım Ana’nın Gağand geleneği ile ilgili konuşması ve delil uyandırmasıyla başlayan etkinlikte müzisyen Zeynep Kılıç yönetimindeki Dersim Belediyesi çocuk bağlama grubu Kırmancki (Zazaca) Gağand şarkısını söyledi. Halkın yoğun katılım gösterdiği etkinlik, Anka Dersim unlarından hazırlanmış zılfet (bıçka şire) ve özel bez torbalarda Gağand hediyelerinin dağıtımı ile son buldu.

“YERLİ ATALIK BUĞDAY TOHUMLARINI ÇOĞALTIYORUZ”

Anka Dersim ekibi olarak 7 yıldır bu topraklarda, ‘tohumdan toprağa, topraktan sofraya’ anlayışıyla hareket ettiklerini belirten girişim sözcülerinden Eyüp Hanoğlu, “Eski, atalık, yerli buğday tohumlarımızı kimyasal gübrelere maruz kalmamış tarlalarda çoğaltıyoruz ve bunları yine kendi onardığımız Pertek Dere nahiyesindeki eski bir su değirmeninde un haline getiriyoruz. Bugün bu unlardan Gağand ikramları hazırladık” dedi.

“BİZİM KÜLTÜRÜMÜZ, İNANCIMIZ, İTİKADIMIZ RAYA HAQ İNANCIDIR”

Yeni yılı karşılama bayramı olan Gağand’ın sadece bir eğlence ya da karşılama olmadığının altını çizen Demokratik Alevi Derneği (DAD) Genel Merkez yöneticisi Fethiye Yıldırım Ana, “Bizim kültürümüz, inancımız, itikadımız Raya Haq inancıdır. Bu inanç içinde, mevsimlerin döngüsü içerisinde bütün bayramlarımızı, ziyaretlerimizi, Harde Dewreş topraklarında yaşadığımız sürece doğayla ilişkilendirmişiz. Gağand da bunlardan biridir. Gağand’ın en önemli özelliği komünal bir toplum içerisinde paylaşmaktır. İnancımız, rızkı, bereketi komşusuyla, etrafıyla, doğasıyla, ağacıyla, ateşiyle paylaşan bir inançtır” dedi.

“GAĞAND HAKK DAĞITMA AYIDIR”

Dersim Alevi inancının rızalık ve ikrarlık üzerine kurulduğunu ifade eden Yıldırım, “İnancımız ışıktır, nurdur. Nur da Hakk’tır demiş ulularımız. Bu Hakk yolunda Gağand’ı şöyle tarif edeyim. Yine her şey kadının elinden geçer. Ama bizdeki önemi biz görünür kılınana Hakk demişiz. Cümle varlığa Hakk demişiz. Bu hakkın dağıtımını da yine bu Gağand ayında yapıyoruz. Yaz döneminde rızkı az olmuş, tarlasından buğdayını, erzağını az çıkarmış komşularının hakkını verir” dedi.

Şimdiki gençlik arasında popüler olan Kalık-Fatık ikilisinin çok önemli olduğunu, sadece bir eğlence olmadığını vurgulayan Yıldırım, “Eğlenceyi gençler yapar ama oradaki o Kalık Hızır’la özdeşleşir. Biz Hızır Hakk yoluyuz da diyoruz. Hızır Hakk’tır. Her yerde yanımızdadır. Hızır sensin, odur, doğadır, güneştir, gökyüzüdür” dedi.

Kaynak: Pirha

Anka Dersim’den Gağand kutlaması: İnancımız, rızkı doğasıyla-komşusuyla paylaşan bir inançtır
Giriş Yap

Dersim Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin
BEDA