Kırmanckî  Öğrenme Kitabı ‘’Kesa’’ Çıktı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Mutlu Can’ın ‘’Bi Kesa Roje bi Roje Kirmanckî (Zazakî) – Kesa ile Günbegün Kırmancca (Zazaca)’’ kitabı çıktı.

Kırmancca dil hocası Mutlu Can’ın sosyal medya üzerinden sürdürdüğü ‘’Kesa-Kaplumbağa’’ isimli dil öğretimi odaklı çalışmalarını iki cilt halinde yayımladı. Toplam 512 sayfadan oluşan kitap, alışagelen gramer kitabı ve resimli sözlük türlerini aşan bir konseptte hazırlanmış.

Grafik dizaynı ve ilgi çekici baskısıyla dikkat çeken kitap Kirmanckî (Zazaki) sözcüklerin içinde kullanıldığı örnek cümleler ve önemli konulara ilişkin özet açıklamalarıyla Kırmancki öğrenmek isteyenlere  alternatif bir yayın olmayı vaat ediyor.

Dili Kırmancca-Türkçe olan kitapta, gramer konuları özet biçimde ve anlaşılır tablolarla sunulurken, kelime, fiiller, gündelik konuşma kalıpları özgün illüstrasyonlarla verilmekte.

Uzun yıllardır dil çalışmaları ve dil eğitmenliği yapan yazar Can; kendi öğretim deneyimlerini de harmanlayarak hazırladığı bu çalışmasıyla pratik Kırmancki  öğrenme kitabı olarak kitapçı raflarında ve dijital platformlarda ilgilisiyle buluşmayı bekliyor.

BI KESA ROJ BI ROJE KIRMANCKÎ (ZAZACA) VEJÎYA

Kitabê Bi KESA Roje bi Roje Kirmanckî (Zazakî) / KESA ile Günbegün Kırmancca (Zazaca) ke berhemê xebata di serreyêne yo vejîya.

Bingeyê KESA, berardişanê rîpelê musnayîşê kirmanckî (zazakî) ke weşanê ey hetê Mutlu CANî ra û 17 Nîsane 2020î ra nat Facebook û Instagramî ser ro yeno ramitene ra teşkîl beno. Kitabo ke 2 cîldan ra pê yeno û 512 rîpelî yo, ancîna bi îmzaya CANî weşanîya. KESA ke bi konseptê xo yo ke kitabanê gramerî û ferhenganê biresman yê şînasîyan ra cîya yo vejîyeno vernî, bi dîzaynê grafîkê xo yê profesyonel û çapa xo ya kalîteyine bale anceno. Cumleyê nimûneyî ke tede çekuyê kirmanckî xebitnîyayê û îzahatê kilmnusî ke derheqê babatenê muhîman de bîyê, seba înanê ke wazenê kirmanckî bimusê kitab kenê yew alternatîf.

Kitabo ke ziwanê xo kirmanckî-tirkî yo de, babetê gramerê kirmanckî bi hawayo xulasayî û tabloyanê fehmbîyayan pêşkêş benê, çekuyî, karî (fîîlî), qalibê qiseykerdişî yê rojaneyî ûêb. bi îllustrasyonanê orîjînan dîyenê. Mutlu Cano ke bi serran o ke warî de kîşta xebatanê zafhetinan de perwerdekarîya kirmanckî zî keno, ,vano ke: Mi amadekerdişê nê kitabî de tecrubeyanê xo ra îstîfade kerd û bi no hewa yew kitabê musnayîşê kirmanckî yo pratîk amade kerd.

Kırmanckî  Öğrenme Kitabı ‘’Kesa’’ Çıktı
Giriş Yap

Dersim Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin
BEDA