DEM Parti Nazımiye Belediye Başkan adayı Düztaş: Nazımiye’nin öncelikli 35 sorunu var, öncelik toplumsal barışı sağlamak

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

DEM Parti ve Dersim İttifakı’nın Nazimiye Belediyesi Eş Başkan Adayı Şükrü Düztaş, Nazimiye’deki sorunları ve çözüm önerilerini anlattı. İnanç merkezleri ve ibadet yerlerinin içinin boşaltıldığını belirten Düztaş, “Toplumumuz bölünmüş, barış içinde yaşamıyor. Bizim ilk yapacağımız şey, halkımızın arasında önce barışı sağlamak. Bu barışı sağlamadan buranın büyüme şansı yok” dedi.

31 Mart Yerel Seçimlerine bir aydan daha az bir zaman kala, Türkiye’nin her yerinde olduğu gibi Dersim’de de seçim çalışmaları devam ediyor.

Özellikle Nazimiye ilçesinde belediye başkanlığı yarışı hızlanıyor. İlçede dört dönemdir CHP’den belediye başkanlığı yapan Cafer Kırmızıçiçek’in, bu dönem bağımsız aday olarak gireceği seçimde, Kırmızıçiçek’in yanısıra CHP, DEM Parti ve AKP yarışıyor. Bu seçimde Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) ve Dersim İttifakı’nın Nazimiye Belediyesi Eş Başkan Adayları ise Songül Sarıgül, Şükrü Düztaş olarak belirlendi.

“BİRİLERİNİN ELİNİ TAŞIN ALTINA KOYMASI GEREKİYORDU”

Küçüklüğünden beri Nazimiye ilçesinde belediye başkanı adaylığına isteğinin olduğunu belirten Düztaş, politik dönemlerin yaşandığı ve artık birçok kişinin yurt dışına çıkmak zorunda kaldığı bir zamanda yurt dışında yaşamak zorunda kaldıklarını ve bu dönem içinde halkla bütünleşemediklerini ifade etti. Buna rağmen Nazimiye ile ilişkilerinin kopmadığını vurgulayan Düztaş, “Son dönemlerde belediye başkanı olanların gittikçe Nazimiye’ye hiçbir şekilde faydalı olmadığını, halkın yararına hiçbir işlem yapılmadığını, hiçbir hizmetin götürülmediğini gördüm. Durum artık öyle bir hale gelmiş ki insanlar arasındaki birlik bile bozulmuş ve insanlar kamplaşmış durumda. Bu incitiyor. Birilerinin gerçekten ortaya çıkıp elini taşın altına koyması gerekiyor. Bu halka faydalı olması gerekiyordu. Bu yüzden aday oldum” dedi.

“NAZİMİYE’NİN NÜFUSU GİTTİKÇE AZALIYOR”

Nazimiye’nin A’dan Z’ye kadar her türlü sorununun bulunduğunun altını çizen Düztaş, bu sorunları şöyle anlattı:

“Birincisi işsizlik var. Halk geçmişte kendisi üretiyordu ve ürettiğini tüketebiliyordu ama şimdi halk üretmiyor, tüketiyor. Tükettiğini de ancak satın alarak yapabiliyor. Bu da hiçbir aile ferdi için gelecek vaat etmiyor. Birçok genç yoksulluk içinde yaşıyor ve artık kurtuluşu buradan kaçmakta görüyor. Bundan dolayı da Nazımiye’nin nüfusu gittikçe azalmış durumda. Benim okul çağlarımda buranın nüfusu 18 bin idi. Şimdi buranın nüfusu bin civarında, yani normalde resmi olarak ilçelikten düşmüş durumda. Fakat buradaki askeriyenin, polisin kaldırılmaması için devletin isteği doğrultusunda ilçe olarak tutuluyor.

“YURT DIŞINA GİDENLERİN DURUMLARI ÇOK KÖTÜ”

Gençliği buraya nasıl getireceğiz? Göç sorununu nasıl ortadan kaldıracağız? Yurt dışına gitmiş olan gençlerin sağlık, ekonomik ve siyasal durumları çok kötü. Bunlardan öyle kötü haberler alıyoruz ki, mesela kimisi geri dönmek istiyor ama dönemiyor çünkü ekonomik olanakları zayıf. Kimisi intihar ediyor. Bu sorunlar sadece ilçemizde yaşanmıyor, aynı zamanda bütün Dersim’de yaşanıyor. İntihar olayları çoğaldı. Bu konuda ne parti ne örgüt başkanları ne de çeşitli kurum ve kuruluşlar, toplumsal olarak buna eğilmediler. Eğilmedikleri için sorunları birlik, beraberlik içinde çözebilecek kişiler de çıkmadı. Belki de vardı ama gücü yetmedi ya da sorumluluk taşımak istemediler.

“İLK YAPACAĞIMIZ ŞEY TOPLUM İÇİNDE BARIŞI SAĞLAMAK”

Şimdi bazı aileleri dolaşıyoruz. Aile fertleri arasında o kadar derin çelişkiler var ki, bir babanın iki tane çocuğu varsa biri başka, öbürü başka bir partiye gireceğim diyor. Kendi eşiyle arasında bile o kadar derin çelişkiler yaratılmış ki, onlar bile ayrı ayrı partilere gidip oy verme isteğini dile getiriyorlar. Bu nedir? İsteyerek ya da istemeyerek aileler arası olan bir çelişkidir. Bu çelişki toplumun birliğini zaten bozmuş. Barış içinde yaşayan bir toplum değil. Bizim ilk etapta yapacağımız şey, halkımızın arasında önce barışı sağlamak istiyoruz. Bu barışı sağlamadan buranın büyüme şansı da yok.”

“NAZIMİYE’NİN SORUNLARINI 35 MADDEDE SIRALADIM”

Belediyeyi kazandıkları takdirde meclis üyeleri, muhtarlar ve halk ile toplantılar yaparak işe başlayacaklarını, Nazimiye halkına nefes aldıracaklarını belirten DEM Parti ve Dersim İttifakı’nın Nazimiye Belediyesi Eş Başkan Adayı Şükrü Düztaş, “Önce çevre düzenlemesi yapacağız. İkincisi, 102 afet konutları var. 30 senedir yapılmış bu afet konutlarının tapuları verilmemiş. Tapuları verilmediği için bu konutların içindekiler veya sahipleri hiçbir bakım yapmamışlar. Bakım yapmadıkları için bodrum katları bozulmuş, etrafındaki betonlar kırılmış, giriş kapıları bozulmuş. Artık oturulamayacak kadar bozulmuş durumdalar. Sonra sokak hayvanları sorunu var. Barınak yapılmamış. Nazimiye’nin sorunlarını yaklaşık 35 madde halinde sıralamışım. Gençliğin sorunları var. Kadınların sorunu var. Üretim sorunu var. Eğitim, kültürel faaliyetler sorunu var. İlçede bir kasabın ve sinemanın olmayışı da halkın şikayetler arasındadır.

“İLÇENİN ÇEŞMESİNE LAĞIM SUYU KARIŞIYOR”

Düztaş sözlerini şöyle sürdürdü:

“Çöp sorunu var, çöpler ilçenin yakınına dökülmektedir. Sokaklar düzgün değil, ara sokaklar boş. Bazı evlerin arasında sokaklar, caddeler olmadığı halde moloz yığınları var, bunlar duruyor. Yaşlıların, hastaların sorunu var, hiçbir pansiyon yok. Sonra esnafın durumu çok kötü. İlçenin tam merkezine kurulmuş olan bir park var. Bu park bazı dükkanların önünü de kapatmış ve gerçekten nefes alamayacak bir durumda. Hangi birini anlatmaya kalksan hepsi sorun. Baştan sona kadar sorun.

Kışın iki metreye yakın kar yağdığında yollar kapanıyor, araçlar buz kesiliyor. Kapalı bir yeri yok. Kapalı bir yeri olmadığı için de bu araçları çalıştırmakta zorluk çekiliyor. Ayrıca hepimizin küçüklüğümüzden beri bilip tanıdığımız bir çeşmemiz var. Bu çeşmenin geçmişte hepimiz suyunu içiyorduk ama zamanla bu çeşmeye lağım suları karışmış ve buna bir çözüm bulunmamış. Buradan akan lağım suları da ilçenin aşağısında bulunan Dallıbahçe’ye, Bostanlı’ya kadar bütün köyleri zehirlemekte. Çünkü hayvanlar o suları içiyor, o suları içtiğinde hastalık kapıyor. İlçenin bir hayli borcu var, bunu nasıl karşılayacağız, devlet ne kadar yardım edebilecek bilmiyorum.”

“DÜZEN PARTİLERİNİN HALKA VERECEĞİ HİÇBİR ŞEY YOK”

Dersim’in en büyük sorununun, halkın barış içinde yaşamaması ve parçalanıp birbirinden uzaklaştırılması olduğunu vurgulayan Düztaş, “Halk bölünmüş. Aşiret ilişkileri geliştirilmeye çalışılmış, gizliden gizliye ahbap-çavuş, dost-akraba ilişkileri geliştirilmiş. Bunların hepsi büyük nedendir. Şimdi belli bir çevreyi tutuyorsun, bir başka çevreyi dışlıyorsun. Dışladığın çevre sana karşı tavır almak zorundadır. Sen bu bölünmüşlüğü kendin için bir çıkar olarak gördüğün müddetçe burada bir gelişim elbette olmayacaktır. Biri sana karşı, biri seni tutuyor. Sen de seni tutan kişiyi kayırırsan bu bir çıkar meselesine dönüşüyor. Çıkar meselesi hiçbir toplumu ileriye götürmemiş, tam tersine yıkıma götürmüştür. Biz diyoruz ki artık var olan düzen partilerinin bu halka verecekleri hiçbir şey yok” değerlendirmesinde bulundu.

“İNANÇ MERKEZLERİ VE İBADET YERLERİMİZİN İÇİ BOŞALTILDI”

Nazimiye Belediyesi Eş Başkan Adayı Şükrü Düztaş, şunları kaydetti:

“Bizim inanç merkezlerimiz ve ibadet yerlerimizin içi boşaltılmıştır. İnanç yerlerimiz özüne uygun sürdürülemiyor, bir rant çevresine dönüştürülmüştür. Şayet biz kazanırsak; ibadet yerlerimizi, gelenek göreneklerimizi, geleneklerine göre uygulayacağız. İnançlarımızı, ibadetlerimizi halka açık tutacağız, yoksa bu şekilde giderse bu asimilasyonun sonucunda inançlarımızdan da olacağız.

Nazımiye halkının sorunlarını çözmek için biz buraya geldik, çözmek için uğraşıyoruz. Halkımızın bize güvenmesini istiyoruz. Eğer yeni kuşağın, gençliğin gelecekteki umutlarını karartmak istenmiyorsa onlara bir gelecek vaat ediliyorsa bize güvensinler. Oylarını bize versinler. Biz hiçbir ayrım gözetmeksizin halkımızın yararına çalışacağız.”

DEM Parti Nazımiye Belediye Başkan adayı Düztaş: Nazımiye’nin öncelikli 35 sorunu var, öncelik toplumsal barışı sağlamak
Giriş Yap

Dersim Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin
BEDA