Dersim adaylarının somut projeleri neler?

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi’nin (DEM Parti) de arasında bulunduğu Dersîm İttifakı, kentteki sorunlara çözüm olma iddiasıyla daha önce hazırladığı 22 maddelik seçim bildirgesinin ardından Dersîm halkına somut projeleri sundu.
İşte Dêrsim’de DEM Parti kontenjanından Birsen Orhan ve Cevdet Konak’ın projeleri:
ZORUNLU GÖÇÜ ENGELLEME PROJESİ
Belediye bünyesinde Deprem Afet Müdürlüğü ile kent depreme hazırlanacak ve afete hazırlık eğitimleri verilecek. Dere yatağı, fay hattı, bataklık gibi zemin açısından risk oluşturacak alanlarda yapılaşmaya izin verilmeyecek. Zorunlu göçe karşı yaratacakları istihdam alanlarını kentin geneline yaymak. Yazılım, yapay zekâ, teknoloji, tasarım, kurgu eğitimleri veren Dersim Dijital Teknoloji Akademisi kurulacak.
TARIM VE İHTİYAÇ DESTEKLERİ
Çiftçilere gübre, tohum, fidan ve danışmanlık desteği verilecek. İhtiyaç sahibi ailelerin gıda ve giysi ihtiyaçlarını karşılamak için Gıda Bankası ve Giysi Bankası kurulacak. Kentte bulunan parklar, yolları, meydanları, binalar ve kaldırımlar engellilere göre yeniden tasarlanacak. Gezici sağlık birimi kurarak, yaşlı ve özel gereksinimli yurttaşlara, evinde sağlık hizmeti verilecek.
KADIN VE GENÇLİK
Kadınların sosyal, psikolojik, ekonomik, hukuki desteğe kolay erişebilmesi için Kadın Yaşam Evleri ve Kadın Dayanışma Merkezi kurulacak. Kadınların ulaşım, spor, sanat ve kültür aktivitelerinden yararlanabilmesi için “JİN KART” uygulamasına geçilecek. Kadınların sağlık malzemelerini ulaşılabilir ve ücretsiz alabilmeleri için kentin belirli noktalarına “HİJYENMATİK” kurulacak.
Gençlerin kültürel, sanatsal, bilimsel faaliyetlere yönlendirecek, zararlı alışkanlıklardan koruyacak Gençlik Kültür Merkezi kurulacak. Çocukların oyunlar oynayabilecekleri, paten, kaykay ve tırmanma parkları basketbol, tenis ve futbol sahaları açılacak.
Uyuşturucu kullanımının ve bağımlılığın önüne geçmek için belediye bünyesinde Madde Bağımlılığıyla Mücadele Merkezi ve psikososyal destek merkezi açılacak.
ANADİL EĞİTİMİ VE HAFIZA MERKEZLERİ
Her mahalleye ulaşılabilir, ücretsiz, anadilinde eğitim veren kreşler açılacak. Yok olmak üzere olan anadilimiz Kirmançki’yi yaşatmanın yanında gençlere İngilizce, İspanyolca, Çince, Rusça gibi dil eğitimleri verecek Dil Akademisi kurulacak.
Dersîm’in tarihsel belleğini yaşatmayı esas alacak, Dersîm Hafıza Müzesi ve Alevi Hafıza Merkezini inşa edilecek. Kentin inancına ve kültürüne uygun, Gazik Cem Evi hizmete açılacak.
Kentteki en önemli sorunlardan biri olan su sorunu, Munzur suyunun her evin musluklarından kullandırılmasını sağlayarak çözecek.
KÜLTÜR SANAT PROJELERİ
 Eşbaşkan adayları, bağımsız dünya sinemasının seçkin eserlerinin sergileneceği, oyuncuların, yönetmenlerin yer alacağı sinema festivalini Dersîm’e kazandırmayı hedefliyor.
Kirmançki dilini yaşatan, gelecek kuşaklara aktaran değerlerin anısına, şiir ve edebiyat günleri düzenlenecek. Belediye bünyesinde oluşturulacak tiyatroyla anadilde oyunlar sergilenecek.
Yapılacak yeni belediye binası, çevreci ve güneş enerjisiyle kendine yeten bir teknolojiyle donatılacak. Belediye otobüsler elektrikli araçlarla yenilenecek. Alevi inancında önemli bir yer teşkil eden ziyaretlerin yolları, çevre düzenlemeleri yapılacak. Ayrıca Ana Fatma yürüyüş yolu yapılacak.

Dersim adaylarının somut projeleri neler?
Giriş Yap

Dersim Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin
BEDA