Dersim İttifakı’nın adaylarından halk buluşması: Dersim’i Dersim yapacağız

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Dersim İttifakı’nın, Gazik halk toplantısında konuşan belediye eş başkan adaylarından Birsen Orhan, “Tunceli manipülasyonlarına karşı bizler Dersim’i Dersim yapacağız” dedi. Cevdet Konak ise “Göreve geleceğiz ve belediyeyi birlikte yöneteceğiz” mesajını verdi. 

Dersim Seçim İttifakı, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı Çiğdem Kılıçgün Uçar’ın da katılımıyla Gazik (Cumhuriyet) Mahallesi’nde halk toplantısı gerçekleştirdi.

Reklam

DEM Parti seçim irtibat bürosunda gerçekleşen toplantıya çoğunluğu kadınların oluşturduğu çok sayıda yurttaş katıldı. Toplantıya, belediye eş başkan adayları Birsen Orhan ve Cevdet Konak’ın yanı sıra Emek Partisi (EMEP) temsilcisi Mustafa Taşkale de katıldı.

“SEÇİMİ KAZANMAK ZORUNDAYIZ”

Toplantıda ilk sözü alan Dersim Belediyesi Eş Başkan Adayı Birsen Orhan, 8 Mart’ın coşkusu ve Newroz’un ruhuyla seçimlere hazırlandıklarını belirtirken, “Dersim’in kadın eş başkan adayı olmak onur ve gurur verici. Sorumluluğumun ağır olduğunun bilincindeyiz. Dersim üzerinde çok oyun oynandığının bilincindeyiz. O yüzden bir oy çok oyunu bozar. Kent dışında bulunan yakınlarımızı tek tek arayalım. Hepimiz bedenimizi taşın altına koyalım. Bu seçimi kazanmak zorundayız. Bizim Dersim’e karşı sorumluluklarımız ve zorunluluklarımız var” dedi.

“Dersim’i Dersim yapacağız” diyen Orhan, “Tunceli manipülasyonlarına karşı bizler, Dersim İttifakı olarak buradayız. Bir tarafta devrimciler, sosyalistler, hayvanseverler, yurtseverler, bir tarafta düzenin partileri” ifadelerini kullandı.

“BELEDİYECİLİĞİ KENDİ DEĞERLERİMİZLE SÜRDÜRMEK İSTİYORUZ”

Ardından söz alan Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı Çiğdem Kılıçgün Uçar, 100 yıllık devlet aklının ve baskı politikalarının karşısında ‘direngen’ bir duruş sergilediklerini vurguladı.

Atacakları her adımın sadece günümüzü değil herkesin geleceğini de belirleyen tarzda olacağını kaydeden Uçar, “100 yıllık direnişin karşısında devletin tüm şiddet mekanizmaları kadınlara, Kürtlere, Alevilere yönelmiş durumda. Dilimizi, Kültürümüzü, direnişimi geliştireceğimiz bir mücadele hattından bahsediyoruz. Belediye yerel hizmetlerini yapar ama belediyede kendi değerlerimizle belediyeciliğimizi sürdürmek esas olarak önümüze koyduğumuz hedeflerden bir tanesidir” diye belirtti.

“BİZ MEŞE AĞAÇLARININ YAPRAKLARINA SÖZ VERMİŞİZ”

Dersim Belediyesi Eş Başkan Adayı Cevdet Konak ise “Biz meşe ağaçlarının yapraklarına söz vermişiz” diyerek başladığı konuşmasında yurttaşlardan gelen soruları yanıtladı.

Göreve geleceklerini ve belediyeyi birlikte yöneteceklerini ifade eden Konak, “Yan yana duracağız. Birbirimizi eleştireceğiz ama Dersim İttifakı’yla kentin tüm sorunlarına çözüm olacağız” dedi.

Bir engelli yurttaşın, “Engellilere dönük politikalarınız neler olacak” sorusunu da yanıtlayan Konak, halk meclislerinin içerisinde oluşturulacak engelli komisyonları ve eş sözcüleriyle engellilerin kendi sorunlarına dair halk meclislerinde karar vereceğini dile getirdi. Konak, “Eş başkanlar da başkan yardımcıları da engelli komisyonlarının verdiği kararları imzalayacaklar” şeklinde konuştu.

EMEP temsilcisi Mustafa Taşkale de ortak mücadele vurgusu yaparak, halkçı belediyecilik anlayışının pratiğe geçirileceğini ifade etti.

Dersim İttifakı’nın adaylarından halk buluşması: Dersim’i Dersim yapacağız
Giriş Yap

Dersim Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin
BEDA