Dersim’de en geniş ittifak kuruldu: Siyasi parti ve hareket temsilcilerinden ortak açıklama

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
DEM Parti, EMEP, SMF, TİP, EÖC ve Partizan bugün bir basın toplantısı düzenleyerek, seçimlere ortak gireceklerini kamuoyuna açıkladılar. Açıklamada “Halkın söz ve kararının egemen olacağı, tüm kent dinamiklerinin katılım ve katkısına açık Kent Uzlaşısı zemininde buluşuyoruz” denildi.

Uzun zamandır beri ittifak görüşmelerinin sürdüğü Dersim’de nihayet sona gelindi. DEM Parti, EMEP, SMF, TİP, EÖC ve Partizan bugün bir basın toplantısı düzenleyerek, 31 Mart yerel seçimlerine birlikte ittifak olarak gireceklerini kamuoyuna açıkladılar.

Grand Şaroğlu Otel’de yapılan toplantıya DEM Parti Yerel Yönetimlerden Sorumlu Eşbaşkan Yardımcısı ve Batman Milletvekili Mehmet Rüştü Tiryaki, Emek Partisi İstanbul Milletvekili ve Genel Başkan Yardımcısı İskender Bayhan, Sosyalist Meclisler Federasyonu (SMF) temsilcisi ve HDP İstanbul eski Milletvekili Erdal Ataş, Emek ve Özgürlük Cephesi (EÖC) temsilcisi Gökmen Yeşil, Partizan temsilcisi Leyla Elma ve çok sayıda yurttaş katıldı.

“ORTAK VE BİRLEŞİK MÜCADELEYE DAVET EDİYORUZ”

İttifak adına yapılan ortak açıklamada şunlar belirtildi:

“Bölgemizde ve dünyamızda büyük alt üst oluşların yaşandığı bir konjonktürde demokrasinin neredeyse fiilen lağvedildiği, emekçilerin büyük bir yoksulluğun pençesine itildiği, savaş yanlısı politikaların yoğunlaştığı koşullarda 31 Mart 2024 yerel seçimlerine gidiyoruz.

Emek, barış, özgürlük ve demokrasi değerleri temelinde Dersim halkının söz ve kararının egemen olacağı, tüm kent dinamiklerinin katılım ve katkısına açık kent uzlaşısı zemininde buluşuyoruz.

Kadınların, gençlerin; emekçilerin, üreticilerin sesi olarak, yerel yönetimlerin demokratikleşmesi ve Dersim de yaşayanların kendilerini yönetebilmesi için buluşuyoruz.

Dersimin il merkezinde, yedi ilçesinde ve bir beldesinde Dersim halkının siyasi tercihlerinin, temsilde adaletin sağlanması amacıyla Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM PARTİ), Emek Partisi (EMEP), Türkiye İşçi Partisi (TİP), Sosyalist Meclisler Federasyonu (SMF), Emek Özgürlük Cephesi (EÖC), Partizan olarak 31 Mart 2024 yerel seçimlerde ortak ve birleşik mücadeleye davet ediyoruz.”

DEM Partili Mehmet Rüştü Tiryaki, “Herkes bunu bilsin ki sürecimiz kolay olmadı. Görüşmelerimiz yaklaşık iki ay sürdü. Iki ay boyunca ittifak anlayışla karşınızda duran siyasi partiler, siyasi hareketler, sosyalistler, devrimciler, yurtseverler çok çalıştılar. Bugün Dersim için, bir araya gelmek için, Dersim’de yeni bir seçenek yaratmak için, Dersim’in çıkarlarını temsil etmek ve yeni bir seçenek oluşturmak için bir araya geldik. Hep birlikte başaracağız. Çünkü Dersim için artık iddialı, yeni bir seçenek var. Dersim’de Kent Uzlaşısı var, Dersim Güç Birliği var, Dersim İttifakı var” diye konuştu.

BAYHAN: HEP BERABER KAZANACAĞIZ

Emek Partisi’nden İskender Bayhan, şunları ifade etti:

“Başımızda üç büyük bela var. Bunların bir tanesi bu ülkeyi yıllardır yöneten saray iktidarının yoğun ve ucuz emek gücü sömürü üzerine kurulu kölelik düzeni. Ikincisi birçok mücadele arkadaşımızı cezaevlerinde esir tutan bu gerici, faşist bir rejim iddiası. Bütün kazanılmış demokratik haklarımızı yok sayan onları kendisinin iktidar ve gelecek kavgası açısından inkarı üzerine kurulu bir gerici faşist rejim inşa etme iddiası. Bir üçüncüsü de bu coğrafyanın ve bütün komşu coğrafyalarımızın başta Irak ve Suriye olmak üzere buraların yeniden paylaşımından yeni Osmanlıcı iddialarla, hayallerle bu yağmadan pay kapma adına sürdürdüğü sınır ötesi operasyonlar ve savaş politikaları. Bu üç büyük belayı ancak işçi sınıfımız, ezilen halkımız, Kürt halkımız başta olmak üzere bu ülkenin emekçileri kardeşlikle, barışla bir arada mücadele ederek defedecek gücü ortaya koyabilir. Hep beraber başaracağız. Hep beraber kazanacağız.”

Sosyalist Meclisler Federasyonu temsilcisi ve eski milletvekili Erdal Ataş, şunları kaydetti:

“Sosyalist Meclisler Federasyonu olarak bizim gördüğümüz en büyük kazanım burasıdır. Bu yüzden de farklılıklarımızı gözeterek, ideolojik mücadelemizi yürüterek, farklılıklarımızı ortaya koyarak yan yana duracağız. Doğa mücadelesinde cinsiyet kimliklerinin eşitliğinde işçi emekçilerinin haklarında savunmuş olduğumuz bütün bu konularda fikirler söyledik, protokoller hazırladık, bunları ifade ettik. Geçmişte sürdürülen kavgalarımızı da bir tarafa bırakmamız lazım. Siyasal mücadele dosta karşı yürütülmez. Dostlar birbirinden hesap sormaz. Dostlar birbirlerini zayıflatmaz. Dostlar birbirinin başarılarını sahiplenir. Kazanımları hepimizin kazanımımıza çeviren bir anlayışla bu meseleyi yürütmemiz gerektiğini de hepimizin bilmesi gerekiyor. Bu noktada Sosyalist Meclisler Federasyonu olarak tüm esnekliğiyle bu mevcut çalışmanın başarıya ulaşması için var gücümüzle çalışacağız. Çıktığımız yol önemli bir yoldur.”

EÖC, Partizan ve TİP temsilcileri de bu ittifakın bir kazanım olduğunu vurgusunu yaparak, ittifakın başarıya ulaşmasının önemli olduğunu vurguladılar.

Dersim’de en geniş ittifak kuruldu: Siyasi parti ve hareket temsilcilerinden ortak açıklama
Giriş Yap

Dersim Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin
BEDA