Cumartesi anneleriyle dayanışan Dersimli insan hakları savunucuları gözaltına alındı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İnsan Hakları Derneği (İHD) Dersim Şubesi’nin gerçekleştireceği açıklamada 8 kişi işkenceyle gözaltına alındı. İnsan Hakları Derneği (İHD) Dersim Şubesi, AYM kararının uygulanarak kayıplarla buluşma mekânı olan Galatasaray ablukasının kaldırılması, kayıpların bulunması, faillerin cezalandırılması ve mevcut adaletsizliğe itiraz için basın açıklaması yapacağını duyurmuştu.

Ancak Tunceli Valiliği dün gece geç saatlerde 24 saatlik basın açıklaması yasağı kararı getirdi. İHD üyeleri yasağın hukuksuz olduğunu belirtirken, polis ise Tunceli Valiliğinin kararını gerekçe göstererek açıklamaya izin vermedi.

Açıklamaya izin vermeyen polis, 8 kişiyi işkence ve kötü muameleyle gözaltına aldı. İHD Dersim Şubesi’nden yapılan açıklamada, “Anayasa Mahkemesi’nin kararına rağmen hukuksuzca engellenen Cumartesi Anneleri’nin oturma eylemine destek amacıyla Dersim Şube olarak gerçekleştirilecek olan Seyit Rıza Meydanı’ndaki oturma eylemine dernek binası çıkışında yapılan engelleme ve müdahale sonucunda aşağıda isimleri yazılı arkadaşlara sert müdahale edilip yere yatırılarak darp edilmiş ve gözaltına alınmışlardır” denildi.

Gözaltına alınanların isimleri şöyle: İHD Dersim Şube Başkanı Gürbüz Solmaz, Dernek Yöneticisi Gönül Sonbahar ve Yaşar Sezgin, EMEK Partisi İl Başkanı Ergin Tekin, Gazete Patika Muhabiri Hıdır Yıldız, HDP İl Yöneticisi Erdal Çelik, Ertan Çıta ve Cevahir Fındık.

 

Cumartesi anneleriyle dayanışan Dersimli insan hakları savunucuları gözaltına alındı
Giriş Yap

Dersim Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin
BEDA