Gülistan Doku’nun ailesi Dersim’de: Bu acı, bu karanlık son bulsun

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Dersim’e gelen Gülistan Doku’nun ailesi, “Gülistan 4 yıldır karanlıkta, bu karanlık son bulsun” çağrısı yaptı.

Munzur Üniversitesi öğrencisi Gülistan Doku’dan 5 Ocak 2020’den bu yana haber alınamıyor. En son üvey babası polis olan Zaynal Abarakov ile bir pastanenin önünde tartıştıkları görülen Doku’nun akıbeti, aradan geçen 4 yıla rağmen aydınlatılmadı.
Doku’nun ailesi, olayın 4’üncü yılı dolayısıyla Dersim’e geldi. Doku’nun anne ve babası, önce adliyede savcı ile görüştü. Savcıdan “araştırıyoruz” yanıtı alan aile, Seyit Rıza Meydanı’nda kısa bir açıklama yaptı. Abla Aygül Doku, “Bugün Gülistan’ın olmayışının 4’üncü yılı. 4 yıl içinde değişen sadece sayılar oldu. 1,2,3 yıl oldu Gülistan yok, 4 yıl oldu Gülistan yok. Gülistan 4 yıldır karanlıkta. Tek bir talebimiz var o da Abarakov yargılanıp, sorgulansın. Gülistan bu karanlıktan çıksın. Bu acının dini, dili, kimliği, adı yok. O yüzden Gülistan’a bu ülkede kız çocuğu olan her ailenin sahip çıkması gerekiyor. Sahip çıkılmasını istiyoruz. Bu karanlık son bulsun” dedi.
Aile, daha sonra İl Emniyet Müdürlüğü yetkilileriyle görüşmeye gitti. Ailenin son durağı valilik olacak.
AYTEN KORDU’DAN TBMM’YE ÖNERGE

 DEM Parti Dersim Milletvekili Ayten Kordu, 5 Ocak 2020 tarihinden beri kayıp olan üniversite öğrencisi Gülistan Doku’nun akıbeti, nerede olduğu, hayatta olup olmadığı, işlenen suçların tespiti ile fail ve sorumluların kimler olduğuna dair Meclis’e araştırma ve soru önergesi verdi.

Munzur Üniversitesi Meslek Yüksek Okulu Çocuk Gelişimi Bölümü 2’nci sınıf öğrencisi Gülistan Doku’dan 5 Ocak 2020’den bu yana haber alınamıyor. En son üvey babası polis olan Zaynal Abarakov ile bir pastanenin önünde tartıştıkları görülen Doku’nun akıbeti aradan geçen 4 yıla rağmen aydınlatılmadı.

DEM Parti Dersim Milletvekili Ayten Kordu, araştırma önergesinin gerekçesinde, 4 yıl geçmesine rağmen “Gülistan Doku Nerede?” sorusunun hâlâ yanıtlanmadığını aktaran Kordu, “4 yıldır kayıp olan Gülistan Doku’ya dair hakikatlerin ortaya çıkartılması için atılması gereken adımlar ve toplanması gereken deliller sürecin başından itibaren tam ve usule uygun ilerletilseydi bugünkü acı tablonun doğmayacağı aşikardır. Buna rağmen, kamuoyu vicdanında yanıtlanmayı bekleyen soruyu cevaplamak, fail ve sorumluları tespit etmek ve adaleti sağlamak halkın iradesinin tecelli yeri olan bu meclisin en asli görevlerindendir” dedi.

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç’un cevaplaması istemiyle verilen soru önergesinde ise Kordu, şu soruları sordu:

“-Geçen 4 yıla rağmen, Gülistan Doku neden bulunamamıştır?

-Gülistan Doku’nun kaybolması ile ilgili yürütülen araştırma ve soruşturmalar neden sonuçsuz kalmıştır?

-Gülistan Doku’nun kaybolduğu ilk günlerde ‘intihar’ ihtimaline ağırlık verilmesinin nedenleri nelerdir?

-Kritik öneme sahip ilk günlerde neden delillerin toplanmasına başlanmamış, şüpheli ve tanıkların ifadeleri ivedilikle alınmamıştır?

-Dersim’de uygulanan özel güvenlik tedbirlerine karşın, Gülistan Doku’nun kaybolduğu bölgedeki MOBESE ve HTS kayıtlarına ulaşılamama sebepleri araştırılmış mıdır? Elde edilen bulgular ne yöndedir?

-Üniversitenin Uzunçayır Köprüsü’nü gören ve Zaynal Abakarov’un evini gören güvenlik kameralarının tam da olay günü bozulduğu iddialarına yönelik inceleme yapılmış mıdır? Kayıtlara sonradan ulaşılmış mıdır?

-Baş şüpheli Zaynal Abakarov’un 4 Ocak’ta Gülistan’ı zorla alıkoyduğu ortaya çıkmasına rağmen neden 2 yıl sonra gözaltına alınmıştır?

-Baş şüpheli Zaynal Abakarov nasıl ve kimlerin yardımıyla olayın ardından yurt dışına çıkmıştır? Bu konuda dahli olduğu iddia edilenler tespit edilmiş midir?

-Baş şüpheli Zaynal Abakarov’un polis memuru babasının ve iş arkadaşlarının delillere ulaşımı olmuş mudur? Engin Yücer’in soruşturma günü, Gülistan’ın zorla bindirildiği araçla kenti terk ettiği bilgileri doğru mudur?

-Baş şüpheli Zaynal Abakarov’un 4 Ocak’ta zorla bindirdiği araç içinde DNA araması yapılma talepleri neden reddedilmiştir?

-Dosya kapsamında hakkında delilleri karartma ve soruşturmanın salahiyetini engelleme suçuyla soruşturma veya kovuşturma açılan kişiler var mıdır?

-Dosya kapsamında Gülistan Doku’nun arkadaşları ve görgü/bilgi sahibi olduğunu iddia eden kişiler tanık olarak dinlenmiş midir? Dinlenmedilerse, nedenleri nelerdir?

-Baş şüpheli Zaynal Abakarov ve babası hakkında kuvvetli ve yeterli şüphe bulunmasına rağmen cinayet suçu şüphesiyle soruşturma ve kovuşturma açılmamasının nedenleri nelerdir?

-Baş şüpheli Zaynal Abakarov’un korunduğuna dair iddialar araştırılmış mıdır? Şayet Zaynal Abakarov korunuyorsa kim yahut kimlerin koruduğu tespit edilmiş midir?

-Baş şüpheli Zaynal Abakarov hakkında güvenlik tedbirleri alınmaması ile babasının polis olması arasında bir ilişki var mıdır?

-Baş şüpheli Zaynal Abakarov Türkiye sınırları içinde midir, hakkında hangi tedbirler alınmıştır, bu tedbirler uygulanmakta mıdır?

-Gülistan Doku’yu arama çalışmaları devam etmekte midir? Gülistan hangi yollarla, kimler tarafından aranmaktadır?

-Gülistan Doku’nun bulunması için eylem yapan ailesinin gözaltına alınma ve para cezası yaptırımına maruz bırakılmalarının sebebi nedir?

-“Gülistan Doku Nerede?” diye soran kadınların eylemleri neden engellenmekte ve yaptırıma tabi tutulmaktadır?

-Adalet Bakanlığı olarak Gülistan Doku’nun aranması, suç ve faillerin tespiti hakkında hangi çalışmalar yapılmış ve yapılmaktadır?”

Kaynak: MA

Gülistan Doku’nun ailesi Dersim’de: Bu acı, bu karanlık son bulsun
Giriş Yap

Dersim Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin
BEDA