Ayten Kordu sordu: Dersim’de 3 bin 500 hasarlı yapı olmasına rağmen, neden bin 222 konteyner hazırlanıyor?

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

DEM Parti Dersim Milletvekili Ayten Kordu Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne depremle ilgili bir soru önergesi vererek, hükümete Dersim’deki deprem hazırlıklarını sordu. Önergede “Dersim’de 1.686 ağır hasarlı olmak üzere orta hasarlı yapılarla birlikte toplamda 3.500 hasarlı yapı tespit edilmesine karşın 1. 122 konteynerin hazırlanması söz konusu planlamanın yetersizliğini göstermektedir” denildi.

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Dersim Milletvekili Ayten Kordu Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne depremle ilgili bir soru önergesi verdi.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki tarafından yazılı olarak cevaplandırılması istenen önergede, acil tedbir alınması gereken illerden biri olan Dersim’deki deprem hazırlıkları soruldu.

“DERSİM’DE DEPREM TEDBİRLERİNİN ALINMASI CİDDİ DERECEDE ÖNEMLİ”

Depremin büyüklüğünün değiştirilemeyeceğini ancak alınacak tedbirlerle yıkıcı etkisini nen aza indirilebileceğini belirten Kordu, önergenin gerekçesinde şunları kaydetti:

“Büyük bir doğal afet tehlikesiyle karşı karşıya olan Dersim’de, olası bir depremin öncesi ve sonrasına ilişkin bütün tedbirlerin alınması ciddi derecede önem arz etmektedir. Bu nedenle öncelikli olarak risk barındıran yapıların boşaltılması gerekmektedir. Dolayısıyla bu süreçte konut sahipleri mağdur edilmeden kendilerine alternatif yaşam alanları tahsis edilmelidir. Ancak Dersim’de olası depremde yıkılma riski barındıran TİMAŞ yapı konutlarının boşaltılması ile ilgili başlatılan süreçte söz konusu konutlarda yaşayan yurttaşlara alternatif yaşam alanları tahsis edilmeden konutların boşaltılması ile ilgili Tapu Müdürlüğü’nce gerekli ihtarın yapıldığı anlaşılmaktadır.

“DERSİM’DE 1686’SI AĞIR HASARLI OLMAK ÜZERE 3500 HASARLI YAPI VAR”

Ağır kış şartları ve Dersim’deki konut yetersizliği dikkate alınmadan, yurttaşlar için alternatif oluşturmadan tahliye işlemlerine ilişkin ihtarların yollanması asla kabul edilir değildir. Oysa öncelikli olarak bu konutlarda yaşayan vatandaşların barınma ihtiyaçları karşılandıktan sonra tahliye işlemlerinin yapılmasıdır. Bununla birlikte olası deprem riskine karşı Dersim’in genelinde risk teşkil eden konutlarda yaşayan yurttaşlar için alternatif yaşama alanları hazırlanarak yurttaşlara tahsis edilmelidir. Bununla birlikte Dersimde 1.686 ağır hasarlı olmak üzere orta hasarlı yapılarla birlikte toplamda 3.500 hasarlı yapı tespit edilmesine karşın 1. 122 konteynırın hazırlanması söz konusu planlamanın yetersizliğini göstermektedir.”

TBMM’YE SUNULAN SORU ÖNERGESİ:

Dersim Milletvekili Ayten Kordu’nun soru önergesine konu ettiği sorular ise şöyle:

1)Dersim’de ağır ve orta hasarlı olduğu tespit edilen konutlarla ilgili kapsamlı bir planlamanız var mı? Varsa, söz konusu planlama ayrıntılı olarak kamuoyuyla neden paylaşılmamaktadır?

2) Başta TİMAŞ konutları olmak üzere yıkımına karar verilen konutlarda yaşayan yurttaşların alternatif konutlara yerleştirilmeden tahliye edilmesine ilişkin ihtarın yapılmasının gerekçesi nedir?

3) TİMAŞ konutlarında yaşayan yurttaşların alternatif yaşam alanlarına yerleştirilmesi ile ilgili bir hazırlığınız var mı? Varsa, söz konusu hazırlıkların ilgili yurttaşlarla ve kamuoyuyla paylaşılmamasının gerekçesi nedir?

4) Dersim’de 1.686 ağır hasarlı yapı tespit edilmesine karşın bunun çok altında 1.122 adet konteynırın hazırlanmasının gerekçesi nedir?  Geri kalan konutlar için konteynır hazırlığı yapılacak mıdır?

5)  AFAD’ın belirlemiş olduğu toplanma alanları ile ilgili halkı bilgilendirmek için bir çalışmamız var mıdır?

6) Konteynerlerin inşa edileceği yerlerin zemin etüdü yapılmış mıdır?

7) Ağır hasarlı işyerlerinden tahliye edilecek esnaflara yer tahsisi ile ilgili bir hazırlığınız var mı?

Ayten Kordu sordu: Dersim’de 3 bin 500 hasarlı yapı olmasına rağmen, neden bin 222 konteyner hazırlanıyor?
Giriş Yap

Dersim Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin
BEDA