DEM Parti Milletvekili Kordu İliç’te: Burada bir ekokırım var, burada işlenen bir suç var

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti)  Dêrsim Milletvekili Ayten Kordu, beraberindeki Meletî Çevre Platformu üyeleri ile 13 Şubat’ta toprak kaymasının yaşandığı Erzîngan’ın İliç ilçesinde açıklama yaptı.  “Yaşanan maden faciası ve ekokırım suçuna karşı ses çıkarıyoruz, İliç altın madeni kapatılsın” pankartının açıldığı açıklamada, “Siyanür öldürür” ve “Fırat altından değerlidir” dövizleri taşındı.
Konuşmasına ilçeye girişlerin yasaklanmasına tepki göstererek başlayan Kordu, “Burada bir ekokırım var. Burada bir suç işlenmiştir ve bu suç siyasal iktidarındır. Ülkenin neresinde olursa olsun siyanür madenlerinin hemen kapatılması gerekiyor. Siyanür madenleri hem halk sağlığına hem toplum sağlığına zararlıdır. Uzun vadeli yol açtığı felaketler vardır. Bugün Anagol’dun yarattığı bu felaketi yaşıyoruz” dedi.
‘MADENLER KAPATILSIN’
Meydana gelen çevre felaketinin Basra Körfezi’ne kadar uzanacak bir felaket olduğunu söyleyen Kordu, “Bu madenin, ne kadar uzun süreli bir tahribata yol açtığını meslek örgütleri belirtiyor. Biz de madenin kapatılmasını talep ediyoruz. İlgili önlem alınmadığı için bu doğa felaketi yaşanmıştır. Buna ilişkin mücadelemizi her yerden yükselteceğiz. Doğa talanına ilişkin, ekokırıma karşı derhal siyanürlü altın madenleri başta olmak üzere doğamıza, sağlığımıza zarar veren bütün işletmeler kapatılmalıdır” diye vurguladı.
Konuşmanın ardından Kordu ve beraberindekiler, ilçedekilerle görüştü.

DEM Parti Milletvekili Kordu İliç’te: Burada bir ekokırım var, burada işlenen bir suç var
Giriş Yap

Dersim Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin
BEDA