Ovacık köylerinden endemik bitkilerin kökünden kopartılmasının yasaklanması talebi

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Dersim Ovacık köy dernekleri, doğada yetişen bitkilerin ticari amaçla kökünden koparılıp toplanmasına tepki gösterdi. Yapılan yazılı açıklamada, “Ticari amaçla toplanan bitkilerin kuralsız ve bilinçsiz sökülmesi sonucu yaşam alanlarında kendilerini yenilemesi mümkün değildir. Bitkilerin yerinde olgunlaşması, tohum vermesine olanak verilmemesi bu türlerin varlıklarını tehdit etmektedir” denildi.

Dersim’de baharın gelmesiyle beraber doğada yetişen gulik, ışkın, kenger gibi bitkiler Dersim’de satıcılar tarafından talan ediliyor.

Dersim’de Yenikonak Köyü Derneği, Mercan Yarımkayak Köyü Derneği, Hanuşağı Söğütlü ve Topuzlu Köyleri Derneği, Munzur Çevre Derneği, Çöğürtlük Köyü Derneği, Eğripınar Bozkıra Köyü Derneği ve Munzur Gözeleri Köyü Derneği, bitkilerin doğada vahşice toplanmasına tepki göstererek ortak yazılı açıklama yaptı.

“VAHŞİCE TOPLANAN BİTKİLERİN KENDİSİNİ YENİLEMESİ MÜMKÜN DEĞİL”

Doğada yetişen bitki türleri için ticari amaçlı faaliyetlerden dolayı yaşam alanlarının tahrip edildiği vurgulanan açıklamada, “Pek çok alanda bu türler yok olmuştur. Bu bitkiler köklerinden sökülerek toplanması sonunda vadinin yüksek rakımlı alanlarında sınırlı miktarda varlıklarını sürdürmektedir. Munzur coğrafyasının biyolojik çeşitliliği açısından vadiler önemli doğa alanıdır. Yöre insanı tarafından yıllardır bilinen ve tüketilen doğal bitkiler ışkın, ay gülü, çiriş, mantar vb. türleri için son yıllarda ticari amaçlı faaliyetler yaşam alanlarını tahrip etmiştir. Artık pek çok alanda bu türler yok olmuştur. Bu bitkiler yoğun köklerinden sökülerek toplanması sonunda vadinin yüksek rakımlı alanlarında sınırlı miktarda varlıklarını sürdürmektedir. Ticari amaçlı bu bitkilerin vakitsiz, kuralsız, düzensiz, bilinçsiz sökülmesi, yaşam alanlarında kendilerini yenilemesi, yayılım göstermesi, artması mümkün değildir. Bitkilerin yerinde olgunlaşması, tohum vermesine olanak verilmemesi bu türlerin varlıklarını tehdit etmektedir” denildi.

TİCARİ FAALİYETLER YASAKLANSIN”

Doğal zenginliğin korunması için ticari faaliyetlerin yasaklanması gerektiği belirtilen açıklamanın devamında şunlar dile getirildi:

“Havaçor köyü muhtarlığı ve Havaçor Köyü Derneği’nin bitkilerin doğal ortamlarının korunması için ticari amaçlı faaliyetlerin yasaklanması talebinin gerçekleşmesi için ilgili kamu kurumlarına yaptıkları başvuruları destekliyoruz. Munzur ve Munzur dostlarına çağrımızdır. Genelde Munzur coğrafyasını, özelde ise Havaçor ve Mercan Vadisi doğal ortamının korunması mücadelemize destek vermeye çağırıyoruz. Ticari amaçla bu faaliyetleri sürdüren kişileri bu faaliyetlerini sonlandırmaya davet ediyoruz.”

Kaynak: Pirha

Ovacık köylerinden endemik bitkilerin kökünden kopartılmasının yasaklanması talebi
Giriş Yap

Dersim Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin
BEDA