Grevdeki FEDAŞ işçileri: AKSA Holding sözünü tutsun, atılan işçiler işlerine geri alınsın

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

50 gündür çalışma koşulları ve ücretlerinin iyileştirilmesi talebiyle grevde olan FEDAŞ işçileri şirketleri AKSA ile yaptıkları müzakere sürecine dair Sanat Sokağı’nda basın açıklaması yaptı. Haklarını alabilmek için direnen işçilerin sonuna kadar yanlarında olacaklarını belirten Yeşil Sol Parti Dersim Milletvekili Ayten Kordu, “Biz buradan bir kez daha sesleniyoruz, işçilerin haklı mücadelesinde sonuna kadar yer alacağız ve dalga dalga bu mücadeleyi büyüteceğiz” dedi.

Dersim’de Fırat Elektrik Dağıtım A.Ş. (FEDAŞ) işçilerinin düşük ücret ve güvencesiz çalışma koşullarına karşı başlattığı eylem 50’inci gününde devam ediyor.

Şirket yetkilileri yakın zamanda 32 çalışanın iş akdini feshetmişti. Bugün Sanat Sokağı’nda bir araya gelen enerji işçilerinin eylemine, Yeşil Sol Parti Dersim Milletvekili Ayten Kordu, siyasi parti, sendika ve sivil toplum örgütü temsilcileri ve çok sayıda kişi destek verdi.

Açıklamada enerji emekçilerinin yaşadığı sorunları görüşmek üzere dün Dersim’e gelen AKSA Elektrik Grubu İcra Kurulu Üyesi ve Dağıtım Şirketleri Genel Müdürü Ömer Kandemir ve şirket yöneticileriyle yapılan görüşmelerden henüz bir sonuç alınamadığı belirtildi.

“MÜCADELEYİ DALGA DALGA BÜYÜTECEĞİZ”

Haklarını alabilmek için direnen işçilerin sonuna kadar yanlarında olacaklarını belirten Yeşil Sol Parti Dersim Milletvekili Ayten Kordu, “Şirket yetkilileri ile yaptığımız görüşmede kendilerine kentimize gelin işçiler sorunlarını anlatacak dedik ama kent olarak bir şartımız var 32 işçi işine geri alınacak dedik bu esas üzerinde görüşme olur dedik onlarda biz 32 arkadaşımızla çalışmak istiyoruz dediler. Dün Dersim’de şirket yetkilileriyle bir görüşme yaptık ama dün şunu gördük ki tüm gerçekleri kendi gözleriyle görmelerine rağmen gözlerini ve kulaklarını gerçeklere kapattılar. İşten atılana bazı işçilerin işe geri alınacağı üzerine pazarlığa girdiler ama biz toplantıda şunu söyledik bir tek işçinin bile işten atılmasına Dersim halkının kabulü yoktur. Aksa Elektrik yöneticileri toplantıda masadan kalktı ve biz onların çözüm iradelerini gördük. Biz buradan bir kez daha sesleniyoruz bu duruma ilişkin çözüm iradesini geliştirmek zorundasınız. Çünkü biz işçilerin haklı mücadelesinde sonuna kadar yer alacağız ve dalga dalga bu mücadeleyi büyüteceğiz” dedi.

“BU KENTİN TALEPLERİ ERTELENEMEZ”

Yapılan görüşmelerde işin sonuca kavuşmasını istediklerini ifade eden avukat Kenan Çetin ise şunları dile getirdi:

“Bu kentin talepleri ertelenemez, işçileri işten atarak bu sorun çözülemez. İşçi arkadaşlarımız bugüne kadar net bir duruş sergiledi. 32 arkadaşımızın işe iadesini bekliyoruz.”

“KİRLİ OYUNLARINIZA TESLİM OLMAYACAĞIZ”

Yapılan görüşmelerde AKSA şirketinin ikiyüzlülüğünün ortaya çıktığını vurgulayan DİSK/Enerji-Sen Genel Başkanı Süleyman Keskin, “AKSA şirketi çözümden yana değil, işçileri köle düzeninde çalıştırmak istiyor ve Dersim halkıyla işçileri karşı karşıya getirmek istiyor. Yıllarca bu topraklarda halkları birbirine düşürdüler. Çorum, Maraş ve Sivas katliamlarını yaşattılar bu halka. Dersim halkı da direnen FEDAŞ işçileri de sizin kirli oyunlarınıza teslim olmayacağız” diye belirtti.

“TALEPLERİMİZ KARŞILANSIN”

FEDAŞ işçileri adına basın açıklamasını Ali Haydar Gül okudu. Gül, “Çözüm için gideceğimiz her yere gittik, her masaya oturduk ama artık her defasında oyalanmaktan ve dikkate alınmamaktan yorulduk. Müzakereyse hepsinde biz vardık mücadeleyse ondan asla vazgeçmedik. Biz taleplerimizi dikkate alın dedikçe bizim arkadaşlarımız pazarlık payı olarak kullanılıyor. Artık oyalamalara yok saymalara sabrımız kalmadı. Biz verdiğimiz sözleri tutuyoruz. Aksa Holding de artık sözünü tutsun, atılan işçileri geri alsın taleplerimizi karşılasın” diye konuştu.

Açıklamanın ardından FEDAŞ işçileri, Ferhat Tunç’un ‘Özgürlük mahkumları’ türküsünü direnişleri üzerine yorumladığı türküyü söylemesiyle sona erdi.

Grevdeki FEDAŞ işçileri: AKSA Holding sözünü tutsun, atılan işçiler işlerine geri alınsın
Giriş Yap

Dersim Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin
BEDA