Gola Çeto’da Pirler Meclisi

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Dersim’de Gola Çeto Ziyaretgahında Pirler Meclisi kuruldu. İnancın ve inanç yerlerinin çıkar uğruna kullandırılmaması için Pirler Meclisi kurma kararı aldıklarını belirten Baba Mansur Ocağı’ndan Mehmet Halis “Pirler meclisi olarak Alevi-Kızılbaş inancının örf, adet ve erkânlarına uyarak kâmillik mertebesine ulaşması için, hak için, adalet için, birlik ve dayanışma için bütün sorumluluklarımızı yerine getireceğiz” dedi.

Dersim’de Gola Çeto Ziyaretgahında Pirler Meclisi kuruldu. Açıklama öncesinde gülbengler okunup, çerağlar uyandırıldı.

Reklam

Pirler Meclisi’nin kuruluşunun deklare edildiği açıklamayı Baba Mansur Ocağı’ndan Mehmet Halis okudu.

“İNANCIMIZIN ÇIKAR UĞRUNA KULLANDIRILMAMASI İÇİN PİRLER MECLİSİ KURMA KARARI ALDIK”

Alevi toplumunun haklarının ve inanç özgürlüğünün elde edilmesi, inancın ve inanç yerlerinin çıkar uğruna kullandırılmaması için şeffaflık ilkesine dayanan bir Pirler Meclisi kurma kararı aldıklarını söyleyen Baba Mansur Ocağı evladı Mehmet Halis, “Yola çıktığımız pirlerimiz, analarımızla ve taliplerimizle birlikte Alevi inancının kuralları ve toplumumuzun hassasiyetlerini göz önüne alarak inancımızın, dilimizin ve kültürümüzün yaşatılması, asimilasyona uğramaması, inancımız adına elde edilmek istenen her türlü ranta ve talana engel olunması, Alevi inancında kutsal olan ziyaret yerlerimize sahip çıkılması, hayvanların ve doğanın korunması, toplumsal sorunların çözümü, toplumda birlik ve dayanışmanın sağlanması için pirler meclisi olarak her türlü sorumluluğu üstlenip, bu amaçlarla hizmet edeceğimizi taahhüt ederiz. Yapacağımız tüm hizmetlerde ve vereceğimiz bu mücadelede siz değerli yol önderlerimizin, ilimizin sivil toplum kuruluşlarının ve tüm canlarımızın da desteklerini bekliyoruz” dedi.

“SORUMLULUKLARIMIZI YERİNE GETİRECEĞİZ”

Halis, konuşmasının devamında şunları dile getirdi:

“İçinde bulunduğumuz koşullar doğrultusunda bu sorumluluğu üstlenmekten kaçtığımız takdirde mürşitlerimizin, pirlerimizin, analarımızın ve taliplerimizin yüzyıllardan bu yana canı pahasına koruyarak günümüze kadar getirmiş olduğu inancımızı kendi elimizle yok etmiş oluruz. Pirler Meclisi olarak halkımızın evrensel değerlere sahip olması, Alevi-Kızılbaş inancının örf, adet ve erkânlarına uyarak kâmillik mertebesine ulaşması için, hak için, adalet için, birlik ve dayanışma için bütün sorumluluklarımızı yerine getireceğiz.”

Açıklamanın ardından lokmalar paylaşılıp, deyişler okundu.

Kaynak: Pirha

Gola Çeto’da Pirler Meclisi
Giriş Yap

Dersim Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin
BEDA