Dersim’de Mehmet Çetin ve Emirali Yağan günleri: Dersim Kültür ve Sanat Buluşması 3 gün sürecek

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Dersimli Şair-Yazar Mehmet Çetin ve Emirali Yağan’ı anmak için 7-8-9 Kasım’da 3. Dersim Kültür ve Sanat Buluşması yapılacak.

 

   

7-8-9 Kasım’da Dersim’de Mehmet Çetin-Emirali Yağan’ı anmak için 3. Dersim Kültür ve Sanat Buluşması etkinliği yapılacak. Etkinlik 7-8 Kasım’da Dersim merkezde Şaroğlu Otel’de, 9 Kasım’da ise Ovacık’ta Mile Ma Cafe’de yapılacak.

Yapılacak program şu şekilde:

7 Kasım

Emirali Yağan’ı Xeç köyünde ziyaret, sohbet, müzik ve şiir.

Şaroğlu Otel’de ‘Sevinsin Hayat: Her Yerden Hiçbir Yere: Mehmet Çetin-Emirali Yağan’ , ‘Ekoloji: Deneyimler, Olanaklar ve Dersim’e Öneriler’ , ‘Halê Kırmanckî: Zonê Ma Se Beno’ , ‘Cengiz Sinan Çelik Aramızda’ , Gölge Öztürk ve Erdoğan Emir’den müzik dinletisi.

8 Kasım

‘Çocuklarla Kırmanckî’ , ‘100. Yılında Cumhuriyet Tarihine Dersim’den Bakış’ , ‘Şiirler ve Şairler’ ve Yılmaz Çelik’ten müzik dinletisi.

9 Kasım

Mehmet Çetin’i Kızık köyü Kurederşi mezrasında ziyaret, sohbet, müzik ve şiir.

MEHMET ÇETİN KİMDİR?

Dersim’in Ovacık İlçesinde 1955 yılında dünyaya gelen Çetin, 70li yılların ardından öykü ve şiirler yazmaya başladı.

Üniversite okuduğu yıllarda dahil olduğu politik faaliyetler nedeniyle bir süre aranan ve ardından 1981 yılında TKP(ML)ye dönük yapılan bir operasyonla gözaltına alınan Çetin, ağır işkenceler gördü. Ardından tutuklanan Şair Çetin 8 yıla yakın cezaevinde kaldı.

Edebi çalışmalarına cezaevindeyken ağırlık veren Çetin’in ilk kitabı cezaevinde bulunduğu sırada yayınlanmıştı.

Yine cezaevindeyken yayımladığı ‘Birağızdan’ isimli kitabıyla şiir çevrelerinde dikkatleri üzerine çeken Çetin 89 yılında Enver Gökçe şiir ödülü aldı. Ardından 1989 yılında ‘Asmin’ isimli kitabıyla Güneş Türkiye Öykü ödülü aldı.

Şiir ve düzyazı alanlarında 150 civarında kitap yayımlayan ve 1991 yılında kurulan Piya Şiir Kitaplığı ve ZED yayının editörlüğünü de yapan Mehmet Çetin, Kunduz Düşleri’ isimli şiir dergisi ile ‘Ütopya Mevsimlik Hayat Bilgisi’ kitapının da editörlüğünü yaptı.

Sanatsal çalışmalarını iki dilde (Kırmanç ve Türkçe) yapan Mehmet Çetin 1996 yılından beri Hollanda’da yaşıyordu.

Birçok şiir ve öykü çalışması bulunan Mehmet Çetin’in onlarca şiir çalışması Grup Munzur, Grup Kızılırmak, Ferhat Tunç gibi müzik grupları ve isimler tarafından bestelenerek seslendirildi.

EMİRALİ YAĞAN KİMDİR?

Emirali Yağan, 1958 Dersim doğumlu. Ankara Eğitim Enstitüsü ve Paris 8 Üniversitesi Modern Yazın Bölümü’nü bitirdi. 1980 askerî darbe yıllarında siyasal nedenlerle hapis yattı. Mamak’ta kaleme aldığı ilk şiirlerini ‘Urmiye Mavisi’ adıyla 1989’da kitaplaştırdı.

Diğer şiir kitapları: Şarkılar Ülkesi (Cahit Sıtkı Tarancı Şiir Ödülü 1990), Gitmek Bir Uzun Öykü (1995), Evvel Zaman Şiirleri (2003), Sahra, Sanrı ve Sara –Aylak Dizeler– (2007), Ve Denizi Kar Tuttu (şiir albümü, 2002). Silva Gabudikyan’ın Şarkıların Şarkısı adlı eserini Raffi Hermonn’la birlikte Ermeniceden Türkçeye çevirdi (2002). Cemal Taş’ın derlediği Abdullah Gündüz’ün Vasiya Mı –Fecir, Alacakaranlık ve Ömrüm– (2006) ve yine Cemal Taş’ın derlediği Dağların Kayıp Anahtarı-Dersim 1938 Anlatıları’nı Kırmançkîden Türkçeye çevirdi (2010).

Dersim Tertelesi’ni konu alan “Qelema Sure/Kırmızı Kalem” (2009) ve devamı niteliğindeki “Kara Vagon” (2011) belgesellerine metin yazarlığı yaptı. Yayımlanmamış dosyası Ne El Dorado Ne İthaka’nın da içinde yer aldığı toplu şiirler (1985-2021) kitabı Gitmek Bir Uzun Öykü, Kasım 2021’de yayımlandı.

Piya Yayın Kolektifi’nin kurucuları ve süreli yayınlarının editörleri arasında yer aldı. Şiirleri farklı müzisyenlerce bestelenip seslendirildi, değişik dillere çevrildi, yerli-yabancı antoloji, dergi ve gazetelerde farklı türde eserleriyle yer aldı. Son kitabı Her Yerden Hiçbir Yere adlı kitabı geçtiğimiz günlerde yayımlandı.

Dersim’de Mehmet Çetin ve Emirali Yağan günleri: Dersim Kültür ve Sanat Buluşması 3 gün sürecek
Giriş Yap

Dersim Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin
BEDA