Ergin Doğru’ya roman yazdığı için hücre cezası verildi

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Elazığ Yüksek Güvenlikli Kapalı Cezaevi’nde 2016 yılından bu yana tutuklu bulunan BDP Dersim eski İl Eş Başkanı Ergin Doğru’ya odasında yapılan aramada yazdığı roman taslağı ve jiletten dolayı ayrı ayrı 11’er günlük hücre cezası verildi. Yaşananlara tepki gösteren Doğru, “Verilen bu cezalar tamamen infazımı yakmaya dönüktür” dedi.

Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Dersim eski İl Eş Başkanı ve Dersim Gazetesi kurucularından Ergin Doğru, 2016 yılından bu yana Elazığ Yüksek Güvenlikli Kapalı Cezaevi’nde tutuklu bulunuyor.

Ergin Doğru’ya, odasında yapılan aramada yazdığı roman taslağı ve permatik jiletinden dolayı ayrı ayrı 11’er günlük hücre cezası verildi. Ergin Doğru, kendisine verilen cezalar üzerine İnsan Hakları Derneği Dersim Şubesi’ne (İHD) mektup yazarak cezaevinde yaşadığı ihlalleri anlattı.

“VERİLEN CEZALAR İNFAZIMI YAKMAYA DÖNÜKTÜR”

6 Eylül’de bulunduğu odada kısmi arama yapıldığını ifade eden Ergin Doğru, “Aramada yazdığım roman taslağının olduğu bir defter, 3’lü permatikten daha sonra kullanmak üzere söküp kenarda bıraktığım 2 adet permatik jileti alındı. Açılan soruşturma ve sonrasındaki disiplin kurulu kararı ile ayrı ayrı 11’er günlük hücre cezası verildi. Verilen bu cezalar tamamen niyetli ve infazımı yakmaya dönüktür. Permatik jiletine ceza verilmesi 5275 Sayılı Kanun’un 44/3 maddesinde tanımlanıyor. Odamda bulunan permatikten sökülmüş olan jiletler cezaevi kantininde satılıyor. Permatik jiletlerini sökme sebebim 3’lü olduğu için traş olamadığım için tekli hale getirmektir. Bunun dışında hiçbir amacım yoktur, olamaz. Kaldı ki 3’lü permatikleri yıllardır bu şekilde kullanıyoruz. Her aramada jiletleri çıkarılmış permatik görüldüğünde ya ses çıkarılmıyor ya da alınıp çöpe atılıyordu. Bu kez ise alınıp 11 günlük hücre cezası gibi ağır bir ceza verildi” diye belirtti.

“VARSAYIMLAR ÜZERİNDEN 11 GÜNLÜK HÜCRE CEZASI VERİLDİ”

Kendisine verilen ikinci 11 günlük hücre cezasını düşünce, niyet, düşünce okuma ve varsayımlar üzerinden verildiğini söyleyen Doğru, “Bu cezada 5275 Sayılı Kanun’un 44/3 maddesindeki ‘Eğitim ve propaganda’ yapma suçlamasına dayanıyor. Aramada el konulan defter son yazdığım romanın taslağı. Roman tamamen hayali ve kurgudur. El konulan defterin hiçbir yerinde PKK, TSK, Türk vb. isimler geçmemesine rağmen disiplin kurulu kararında bunlar üzerinden değerlendirme yapmıştır. Yine roman henüz yayımlanmamış ve kimse de görmemiştir. Buna rağmen disiplin kurulu olasılık ve varsayımlar üzerinden romanı çeşitli yollarla başka örgüt üyelerine ulaştırıp propaganda ve eğitim yaptıracağım iddiasında. 3 kişilik odada, yüksek duvarların arasında bu çeşitli yolların ne olduğu ise söylenmiyor. Diğer bir tuhaflık ise roman tamamen bir kurgu olsa da içeriğindeki anlatının benim anılarım ve yaşadıklarım olduğu iddiasıdır. Bunu hangi kanıtla söyledikleri anlaşılmazdır. Zira ben yaşamım boyunca iddia ettikleri bir yaşamın içinde olan ve silahla tanışıklığı olan biri değilim. Kendileri de verdikleri cezanın gerekçesini inandırıcı bulmamış olsa gerek ki karar kısmında her ne kadar hikâye tarzında anlatılsa da bunun defterin ele geçmesini ve alınmasını önlemek amacıyla yapıldığı düşünülerek, denilerek benim yerime de düşünmüş oluyorlar” dedi.

“CEZA-SUÇ ORANTISI ANLAMINDA ÇOK AĞIR”

Kendisine verilen 2 tane 11’er günlük hücre cezasının keyfi ve kötü niyetli olduğunu vurgulayan Doğru, İHD’ye şu çağrıda bulundu:

“Hukuken de ceza-suç orantısı anlamında çok ağırdır. Yazdığım mağduriyetin ve olası sonuçlarının dikkate alınarak derneğinizin duyarlılığını ve yardımını talep ediyorum.”

 

Kaynak: Pirha

Ergin Doğru’ya roman yazdığı için hücre cezası verildi
Giriş Yap

Dersim Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin
BEDA