HEDEP’ten Bahçeli’ye yanıt: Konuşmalarından küfrü çıkarınca bunlardan geriye bir şey kalmıyor

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (HEDEP) Eş Genel Başkanı Tuncer Bakırhan, Meclis grup toplantısında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulunuyor

Tuncer Bakırhan’ın konuşmasından satır başları şu şekilde:

-Eşitlik, adalet, insanca yaşam için fabrikalarda, öğrenci yurtlarında, üniversitelerde bu saatte mücadele eden emekçi insanlarımızı da buradan selamlamak istiyorum. Yine, cezaevindeki binbir türlü baskı ve zulüme rağmen halen umut diyen, özgürlük diyen, adalet diyen ve büyük güç ve destek sağlayan cezaevindeki yoldaşlarımı da saygıyla selamlamak istiyorum.

-Değerli arkadaşlar, cumhuriyetin kuruluşu üzerinden 100 yıl geçti. Maalesef cumhuriyet Kürtler, Aleviler ve emekçiler için başarılı bir sınav vermedi. Yüzyıllık dönemde eşitlikten, adaletten, insanca yaşamdan, barıştan bahsetmek çok mümkün değil.

-Bu nedenle cumhuriyetin yüz yılı biz ötekileştirilenler için zor bir yüz yıl oldu. Şimdi sizinle birlikte burada cumhuriyetin 100 yıllık muhasebesini yapıp, elimizde ne kaldığını hep birlikte görelim diye bir konuşma yapmaya çalışacağım.

‘Cumhuriyet’in ilk yüzyılında farklı etnik ve inançlar inkar edildi’

-Cumhuriyeti’in yüz yılında en başta Kürtler ve Aleviler olmak üzere bütün farklı etnik ve inanç grupları asimile edilmeye çalışıldı. İnkar edildi. Yüzyıllardır devam eden Kürt- Türk kardeşliği büyük darbeler yedi. Bu durum birçok yıkıma yol açtı. Yüzyıl darbeler ve büyük katliamlarla geçti.

Kışanak ve Atalay için çağrı

Bakırhan, 7 yıllık azami tutukluluk süresi dolmasına rağmen tahliye edilmeyen Gültan Kışanak’tan bahsetti ve “Kışanak bu halkın iradesidir ve derhal serbest bırakılmalıdır” dedi. AYM’nin verdiği ‘hak ihlali’ kararına rağmen tahliye edilmeyen TİP Milletvekili Can Atalay’ın durumunu da değerlendiren Bakırhan, “Mevcut hukuk katledilmeye çalışılıyor” dedi.

Bahçeli’ye tepki

MHP’li TBMM Meclis Başkanvekili Celal Adan’ın HEDEP Milletvekili Sırrı Sakık’ın konuşmasını ardından küfretmesine sahip çıkan Bahçeli’yi eleştiren Bakırhan, sözlerine şöyle devam etti:

“Bunların hakaretten, küfürden başka işleri yok. Küfrü çıkarınca bunlardan geriye bir şey kalmıyor. Bu bahsettiğimiz emek, inanç, Kürt meselesi gibi sorunlara karşı hiçbir önerileri de yok. Böyle bir Meclis Türkiye halklarının iradesi olamaz. Balık baştan kokar. Suçlarını kaba konuşmalarla örtmeye çalışıyor. Böyle bir Meclis Başkanvekilini tanımıyoruz.

-Bahçeli’nin daha önce Kürt sorununa, emekçilere, yoksulluğa, yolsuzluğa bir laf ettiğini gördünüz mü? Arkalarında çeteler, mafyalar var. Bizim arkamızda halkımız var, Türkler, Kürtler, Ermeniler, Aleviler, emekçiler var

HEDEP’ten Bahçeli’ye yanıt: Konuşmalarından küfrü çıkarınca bunlardan geriye bir şey kalmıyor
Giriş Yap

Dersim Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin
BEDA