İliç’te siyanür sızdıran şirket, gözünü Dersim’e dikti

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ovacık köylerinde siyanürlü altın çalışmasının başlatılması an meselesi. İlk etapta Cevizlidere (Merxo), Otlu Bahçe (Xezku), Yazı Ören (Velolar) köyleri pilot bölge olarak seçildi.2019 yılında Dersim bölgesinde 43 bin 500 hektar alanda maden ruhsatı verilmişti. Buna göre Cevizlidere köyü birinci, Karayonca köyü ikinci, Karaoğlan köyü üçüncü, Doludibek köyü dördüncü ve merkeze bağlı Geyiksuyu köyü Sin mezrası ise beşinci ruhsat sahası olarak belirlenmişti.

Altın arama çalışmalarını Erzincan İliç’te Fırat’a siyanür akıtan Kanada merkezli SSR Mining ve Çalık Grubu’na bağlı Lidya Madencilik ortaklığındaki Anagold Madencilik San ve Tic AŞ şirketleri yapacak.
Uzun süredir Ovacık köyleri arasında mekik dokuyan Çalık Grubu görevlilerinin köylülerden arazilerini şirkete kiralama konusunda ikna çabaları devam ediyor. Köy sakinlerinden edindiğimiz bilgilere göre şirketin epey yol aldığını söylemek mümkün. Maden bölgesinde bulunan arazilerin kiralama veya satın alma uğraşları ise henüz bitmiş değil.

Konu hakkında sorularımızı yanıtlayan köylüler, arazilerini asla satmayacaklarını söylese de ikircikli bir tavır şu an hüküm sürüyor. İkili ilişki üzerinden süren ikna yöntemi komşular arası kuşkuya ve güvensizliğe neden olmuş durumda.

TEHDİT EDİYORLAR, “DEVLET ARKAMIZDA” DİYORLAR
İddialara göre şirket görevlilerinin bazı aracıları kullanarak yaydıkları propaganda, köy sakinleri üzerindeki oldukça etkili. Madencilik faaliyeti sürdüren şirketler aynı zamanda devlet desteğini arkalarına aldıklarını, karakolların da bölgeye girişlerde kendilerine güvence verdiklerini söyleyerek halkı üstü kapalı tehdit etmekten de geri kalmıyorlar. Durumun farkında olup direnenler olsa da bu şirketlere sofrasını açanlar, tehditlere boyun eğenler madencilerin ekmeğine yağ sürüyor, tam da onların arzuladığı ortamı kendi elleriyle sağlıyorlar.

DAM’DAN DERSİM HALKINA ÇAĞRI: BU ŞİRKETLERE KAPINIZI AÇMAYIN
DAM (Dersim Araştırmaları Merkezi) olarak bu konuda Dersim halkına şunu söylüyoruz: “Bu şirketler Dersim’i Erzincan İliç’e çevirmek istiyorlar. Girdikleri her bölgeyi tarumar eden bu doğa katili şirketlere Dersim halkı yol vermemelidir. Karadeniz’den Ege’ye Trakya’dan Doğu Anadolu’ya yaptıkları doğa tahribatları ile bilinen bu şirketlere hiçbir koşulda halkımız kapısını açmamalıdır. “Bakır, krom çıkarıyoruz” sözlerine itibar etmemelidir. Yersiz yurtsuz kalmak istemiyorsanız tavır alın köylerinizi açgözlü şirketlerin eline bırakmayın. Dersim halkı ve kurumları buna müsaade etmemeli. Her karış toprağı bedeninden bir parça görüp madencilik faaliyetine yol vermemelidir. Madencilerin her teklifi kefeninize atılan birer ilmiktir. Doğanıza, kutsal nehirlerinize, ziyaretlerinize sahip çıkın onları siyanürle zehirlemeyin ve topraksız kalmayın!”

İliç’te siyanür sızdıran şirket, gözünü Dersim’e dikti
Giriş Yap

Dersim Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin
BEDA