Munzur Gözeleri Kadim Bir Kültürün Darı Divanıdır

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Munzur Gözeleri kadim bir kültürün inançsal kapısıdır. Oraya bu gözle bakılmalı ve bu saygı ile yaklaşılmalıdır. Çünkü Munzur Gözeleri Dersim Alevi inancının darı divanıdır. Dahası Munzur bu toprağın dilini birçok duraktan alarak büyük deryalarla buluşturandır. Munzur’a yaklaşım bu tarihsel değer ve bilinç üzerinden olursa onun darında kabul görür.

Başlatılmak istenen peyzaj çalışması şayet yeni bir tahribata yol açacaksa bu kötülüğe hayır demek insanım diyen herkesin görevidir. AKP’nin bugüne kadar Tarihsel mekânlarda yapmış olduğu çalışmalar nedeniyle, icraatlarına kuşkuyla yaklaşmamız anlaşılırdır. Şöyle ki Dersimde aynı anlayış sahiplerinin kimseden görüş almaması artık adetten sayılır oldu. Bizler kimseyle güç yarışına girmiyoruz. Ancak Munzur da olası bir yapılaşma veya tahribata kapı aralayacak bir girişimi de asla kabul edemeyiz.

Hiç sağa sola bükmeden peyzaj projesi kurumlara ve halka açılmalıdır. Temsili düzeyde bir gözetim komisyonu projeye dahil edilmeli ve tutanağa bağlanmalıdır. Munzur şayet ortak değerimizse; en az onun kadar şeffaf ve berrak olmak zorundayız. Dolayısı ile projeyi başlatmak isteyenler, bu tepkilere kulak vermeli ve bu halkın inançsal değerlerine saygıyla yaklaşmalıdır.

Munzur’un mevcut hali içler acısı ama bundan yola çıkarak, ikinci bir kötülüğü yapmaya kimsenin hakkı yoktur ve de olmamalıdır.

Munzur Gözeleri Kadim Bir Kültürün Darı Divanıdır
Giriş Yap

Dersim Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin
BEDA