Peri Vadisi’nde HES’e karşı çıkanlara ceza yağdı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Akbelen Ormanı’nda halkın direnişine rağmen hukuksuzca orman kesen Limak, 2012 yılında da Dersim’de HES ve baraj projeleriyle gündeme gelmişti.

Peri Vadisi’nde yapılan HES ve baraj projelerinin sahibi olan Limak, çevre ve ekoloji mücadelesi yürüten yaşam savunucularına yönelik dava açtırmıştı. Karakoçan Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianame ve sonrasında açılan dava yaklaşık 11 yıl sürdü.

Mahkeme, 17 Temmuz tarihinde kararını açıkladı. Munzur Çevre Derneği üyesi Özkan Arslan’ın da yer aldığı 11 kişi hapis cezası aldı. Özkan Arslan, Z.A., M.A., M.A., M.A., D.G., Z.Ç., ve T.D.’ye 2 yıl 6 ay hapis cezası verildi. M.A. 1 yıl 8 ay hapis cezası aldı, cezası 2 yıl ertelendi. C.B., H.Ö.’ye ise 1 yıl 3 ay hapis verildi, ceza ertelendi. Z.Y., P.A., ve Ü.G.’nin ise 8 yıllık zamanaşımı nedeniyle davadan düşürülmelerine karar verildi.

Limak her yerde

Bugünlerde adı Akbelen ile gündeme gelen Limak, Dersim’de HES ve baraj projeleri için faaliyet yürütmüştü. Son olarak Peri davası da bunun örneklerinden biri. Muğla Akbelen’deki Yeniköy-Kemerköy Termik Santralı’nın kömür sahası da Limak Holding tarafından işletiliyor. Son 12 yılda kamudan 12,5 milyar TL değerinde 29 ihale alan Limak Holding’in sahibi ise Nihat Özdemir. Muhalefetin “5’li çete” olarak adlandırdığı grubun en önemli üyelerinden biri olan Limak, maden, enerji ve sanayi sektöründe faaliyet gösteriyor.

 

Peri Vadisi’nde HES’e karşı çıkanlara ceza yağdı
Giriş Yap

Dersim Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin
BEDA