Dersimli sanatçıdan seçmeli ders çağrısı: Kırmanckiye sahip çıkalım

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Dersimli sanatçı Raber Diler, Kırmanckinin (Zazaca) yaşaması ve çocukların okullarda ana dilini seçmesini teşvik amacıyla Seyid Rıza heykelinin önünde “Xo vira meke” adlı bestesini seslendirdi.

Uzun yıllardan beri Dersim’de yaşayan ve Kırmancki üzerine bestelere yoğunlaşan sanatçı Raber Diler, Kırmanckinin kaybolmaması için çabalarını sürdürüyor.

Türkiye’de ortaokullarda seçmeli dersler kapsamında Kürtçe derslerin tercih edilmesine yönelik seferberlik sürerken, Kırmancki/Zazaca’nın en çok konuşulduğu Dersim’de ailelerin seçmeli ders konusunda duyarlı olmaları yönündeki çağrılar sürüyor.

Sanatçı Raber Diler de dil ve kültürün unutulmaması için Seyit Rıza heykelinin önünde “Xo vira meke” (Unutma) adlı bestesini seslendirdi.

“Xo vira meke” (Unutma) adlı bestesinde dil, kültür, Dersim katliamı, ve yok edilmek istenen doğasına karşı herkesin birlik olmasına vurgu yapan sanatçı Raber Diler, toplumda artık kaybolmaya yüz tutmuş Kırmancki’ye sahip çıkılmasını  istedi.

“DİLİMİZE SAHİP ÇIKALIM”

Kırmancki’nin  yeterince konuşulmamasından kaynaklı kaybolduğuna dikkat çeken sanatçı Diler, şu ifadeleri kullandı:

“Bu bestem, kaybolan dilimiz için. Artık insanlarımız dilini ve kültürünü yaşatmadıkları için bu besteyi yaptım.

Dilimizi konuşmuyorlar bunun için bu besteyi yaptım. Dilimizi konuşsunlar ve öğrensinler diye bu parçayı paylaştım. 6 Şubat’a kadar okullarda çocuklarımız, Zazacayı seçsinler.

Anne ve babalar, çocuklarına bu dil üzerine konuşsunlar ve öğretsinler.

Eğer dilimizi konuşmazsak kaybolur bu dile sahip çıksınlar. Biz sanatçılar da bu dil üzerine türküler yapalım ki bu dil kaybolmasın, milletimiz de bu dili unutmasın istiyorum.”

Dersimli sanatçıdan seçmeli ders çağrısı: Kırmanckiye sahip çıkalım
Giriş Yap

Dersim Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin
BEDA