Dersimliler, Kılıçdaroğlu’ndan ne bekliyor: Barış, kardeşlik ve demokrasi…

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Dersim Nazımiye doğumlu CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun Millet İttifakı’nın Cumhurbaşkanı adayı olması Dersim’de de sevinçle karşılandı.

Dersim Gazetesi adına Selman Yeşilgöz, Dersimlilere Kılıçdaroğlu’nun adaylığını ve ondan beklentilerini sordu. İşte Dersimlilerin Kılıçdaroğlu’ndan beklentileri: Barış, kardeşlik, demokrasi…

“DÜZGÜN BABA YARDIMCISI OLSUN”

Düzgün Baba Cemevinde gönüllü olarak hizmet eden Ali Hıdır Özdağ, hemşerisinin adaylığına dair şunları söyledi:

“Kardeşimiz Kemal Kılıçdaroğlu Cumhurbaşkanı adayı olmuş, sevinçliyiz Allah yardımcısı olsun ve kemlik göstermesin. Düzgün Baba Cemevinden söylüyorum. Sorunlarımız var, cemevlerimiz tanınmıyor, bizden kira, su, elektrik parası alıyorlar. Ondan beklentimiz var bize yardımcı olsun. Ama vatandaşlar arasında ayırım yapmadan herkese eşit davransın. Bizde Alevi Sünni ayırımı, Laz Çerkes ayırımı yanlıştır hepimiz biriz ve kardeşiz. Düzgün baba yardımcısı olsun.”

“KILIÇDAROĞLU’NUN YOLUNDAN GİDELİM”

Aynı cemevinde gönüllü olarak çalışan Mahmut Kutlu ise; Kılıçdaroğlu’nun bütün halkın yardımına koşması gerektiğini düşünüyor ve şunları söylüyor:

“Biz Kılıçdaroğlu’nda ne ümit bekliyoruz biliyor musun? Kılıçdaroğlu bize, buradaki halka bir desteği olsun, bir yardımı olsun. Gariban çok, işsiz çok. Buranın ihtiyaçları çok. Bizde ayrımcılık yoktur, kardeşlik vardır. Sünniymiş, Aleviymiş bizim için önemli değil, bizim kitabımızda yoktur. Bizim tek derdimiz, halkımız bir olması ve Kılıçdaroğlu’nun yolundan gitmesi, çünkü düşenin düştü yok.”

Mahmut Kutlu da sözlerini “Düzgün Baba, Kureyş Baba Kılıçdaroğlu’na yardımcı olsun” diye bitiriyor.

“BARIŞ İSTİYORUZ”

Dersim’de yaşayan ve ev kadını olan Ziynet Batmaz ise Kılıçdaroğlu’nun aday olmasına sevindiğini belirterek “Memleketimizin insanıdır, hemşerimizdir” diyor ve sözlerine şöyle devam ediyor:

“Tamam sevindik ama ondan beklentimiz insanları bir tutması, ayırmaması, partizanlık yapmasın, fakir fukarayı düşünmesi. Bu sefer tek umudumuz odur, tek umudumuz Kılıçdaroğlu’dur.”

Ziynet Batmaz, Kılıçdaroğlu’ndan ayrıca barış ve kardeşlik ortamını kurmasını da istiyor:

“Kardeşlik olsun, barış olsun. Biz barış istiyoruz. En fazla barış, kardeşlik istiyoruz. Böyle partizanlıktan bıktık, halkın bölünmesinden bıktık. Biz iyi bir cumhurbaşkanı istiyoruz.”

“TUTSAKLARIN SERBEST BIRAKILMASINI İSTİYORUZ”

Bir KHK’lı olan Hakkı Suvan ise yağmurlu bir Dersim gününde sorularımızı şöyle yanıtlıyor:

“Kılıçdaroğlu’nun Cumhurbaşkanı adayı olmasının hayırlı olmasını diliyorum ama önceliklerden farklı olması gerektiğine inanıyorum. Benim beklentilerim Dersim için değil, bütün Türkiye için, Kürtler için, Aleviler için.”

HDP’nin Kılıçdaroğlu’nu desteklemesi durumunda başarılı olacağına inandığını söyleyen Suvan; “Seçildiğinde ilk yapmasını beklediğim şey ise tutsakların özgürlüğüdür. KHK’lıların iadesinden önce bunu istiyorum” diye konuşuyor.

“DEMOKRASİ VE ÖZGÜRLÜK ORTAMI SAĞLANSIN”

İHD Dersim Şube Başkanı Gürbüz Solmaz ise; Millet İttifakı’nın Kılıçdaroğlu etrafında birleşerek yeni bir cumhurbaşkanlığı adayı çıkarmasının, bütün toplum kesimlerinde olumlu karşılık bulduğu gibi Dersim’de de bir karşılığının olduğunu belirterek şöyle konuşuyor:

“Diktatörlüğe doğru evrilen bir süreçten geçiyoruz, bu yüzden bu seçim süreci çok önemli. Tabii Kılıçdaroğlu’nu Kürt, Alevi olması bu sistem içerisinde yer bulması bizim için biraz daha anlamlı. Bunun dışında Türkiye’de demokratikleşmeye yönelik hem Kılıçdaroğlu’nun hem de ittifakın seçim beyannamesinde bulunan özgürleşme ve demokratikleşme vaatleri de önemli. Çünkü bunlara ihtiyaç var.”

Bu vaatlerin kendileri ve Türkiye toplumları açısından çok önemli olduğunun altını çizen Solmaz; seçilmesi durumunda Kılıçdaroğlu yönetimindeki bir hükümetten beklenti ve taleplerini ise şöyle anlatıyor:

“Türkiye’nin bir diktatörlüğe doğru yönelmesinden kaynaklı bir sorun ve sıkıntı yumağı haline gelmiş bir ülkede yaşıyoruz. Bu ülkede kendini özgürce ifade etme olanakları ortadan kalkmış durumda. Kayyum atamalar ortada. HDP il başkanları, il yöneticileri bir nevi siyasi soykırım operasyonuyla karşı karşıya. Beklentimiz; bu ülkede gerçekten bir hukuk sisteminin, adil bir hukuk sisteminin kurulması, yapılan bu haksız hukuksuz uygulamaların ortadan kaldırılması, tutuklu bulunan bütün siyasi tutsaklar başına dahil olmak üzere herkesin serbest bırakılması, çıkarılan kanun hükmünde kararnameyle ihraç edilenlerin işlerine dönmesi. Kısaca demokratik bir ülkede özgürce yaşayabileceğimiz, kendimizi ifade edebileceğimiz bir hukuk düzeninin, bir hukuk sisteminin oluşturulmasını istiyoruz.”

Dersimliler, Kılıçdaroğlu’ndan ne bekliyor: Barış, kardeşlik ve demokrasi…
Giriş Yap

Dersim Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin
BEDA