Hapis cezası nedeniyle Almanya’ya dönemeyen ve 1.5 milyon lira teminat istenen Ali Baran: Bir sazım var bir de sesim

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Dersimli sanatçı Ali Baran sosyal medya paylaşımları yüzünden aldığı ceza ve yaşadığı mağduriyeti Dersim Araştırmaları Merkezi’nde düzenlediği basın toplantısıyla kamuoyuyla paylaştı:

Sanatçı Ali Baran’ın açıklaması şöyle:

“Hepinizin bildiği gibi sosyal medya paylaşımlarımdan dolayı yargılanıyorum. Benim Türk Devletiyle sorunlarım yeni değil. Dersimli Kürt ve Alevi olmam; 1938’de ailemizden 24 kişinin diri diri yakılmasından beri malesef aile olarak sürekli baskı gördük. 1978’de Kürtçe şarkılar söylediğimden dolayı birkaç kez tutuklandım. Yurt dışına çıkmak zorunda kaldım. 1982 vatandaşlıktan atıldım. 1990’larda Alman vatandaşlığına geçtim. 1992’de Cem Karaca ile birlikte 300 kişinin geri alındığını 2022’de duymuş oldum. 2013’te Van konserinden sonra Dersim’de soykırım olmuş dediğim için bir yıl ceza aldım. Cezam beş yıl ertelendi. Denetimin bitmesine beş ay kala paylaşımımdan dolayı bana iki buçuk yıl ceza verildi.”

Türkiye halklarına çağrı yaptığını söyleyen Ali Baran sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bu düzenin böyle devam etmesini istiyorsanız, AKP’ye oy vermeye devam edin. Barış ve hukuk içinde yaşamak istiyorsanız bu düzeni değiştirmeniz lazım. Benim gibi bir paylaşımdan dolayı siz de iki buçuk yıl ceza yiyebilirsiniz. Sanatçı olmamdan dolayı savaşa karşı olmam doğal karşılanmıyor. Hiç kimsenin ölmesini istemiyorum. Millet, ırk, din benim için önemli değildir. Savaşa hayır dediğim için, barış olsun, insanlar bir arada yaşasın, hukuku, adaleti savunduğum için bu cezayı aldım.”

Ali Baran Almanya’da yaşayan vatandaşlara da çağrı yaptı ve şöyle konuştu:

“Türkiye’de ifade özgürlüğü yok. “Kürtler dilini konuşsun, Aleviler inançlarını rahatça yaşasın, savaş dursun, insanlar barış içinde yaşasın” demeyin hemen örgüt propagandası derler. Ben ülkemi seviyorum. Mahkemeye gelirim, kaçmam. Konserlerime gideyim, deprem bölgesine yardım edeyim’’ dedim yine de yurtdışı yasağı aldım. Teminat için bir buçuk milyon para yatır dediler. Ben milyoner değilim. Bir sazım bir de sesim var. “Bu parayı nereden bulayım?” dedim, dinleyen olmadı. Kapılar yüzüme kapandı.
Yaşım 70’e dayandı. Ben hapis yatamam. Bu kadar yeter.”

Ali Baran’ın avukatı Mehmet Mustafa Alptekin ise dava ve Ali Baran’ın hukuksal durumuyla ilgili bilgilendirme yaptı ve şunları söyledi:

“Müvekkilimiz Ali Baran, hakkında sosyal medya paylaşımları nedeniyle İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı başlatılan soruşturma üzerine yapılan yargılamada farklı tarihteki paylaşımları nedeniyle kendisine iki kez 1 yıl 3 er ay olmak üzere toplam 2 yıl 6 ay hapis cezası verildi. Paylaşımlarında suç unsuru olan, örgüt propagandası sayılabilecek herhangi bir ifade bulunmamaktadır. Bütün paylaşımları ifade özgürlüğü kapsamında kalan ifadelerdir. Biz biliyoruz ki kendisine ceza verilmesinin tek nedeni Kürt ve Alevi bir sanatçı olarak kendisinin yıllardır değişmeyen duruşudur. Daha önce de kendisine yargı tacizi olmuştur.

Kendisi Almanya’da yaşamasına rağmen yurt dışı çıkış yasağı nedeniyle Almanya’ya, ailesinin yanına gidememektedir. Yargılama bitmesine ve kendisinin katılması gereken herhangi bir yargılama safhası kalmamasına rağmen bu yasak kaldırılmamaktadır. Müvekkil bu şekilde de ayrıca ve farklı bir şekilde cezalandırılmaktadır. Bu kararın bizim nezdimizde hiçbir hükmü bulunmamaktadır. Bu kararı ne vicdanen ne de hukuken kabul etmemiz mümkün değildir. Kararı istinafa taşıyacağız. Sanat camiasına ve kamuoyuna duyarlılık çağrısında bulunuyoruz.”

Hapis cezası nedeniyle Almanya’ya dönemeyen ve 1.5 milyon lira teminat istenen Ali Baran: Bir sazım var bir de sesim
Giriş Yap

Dersim Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin
BEDA