Yeşil Sol Parti Dersim milletvekili adayı Ayten Kordu: Beslenme kaynağımız jineolojidir

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Yeşil Sol Parti’nin Dersim adayı Ayten Kordu, toplumsal dönüşüm yaratma ve erk siyasetini değiştirme iddiasına sahip olduklarına işaret ederek, “Kendi içimizde bile zihniyet devrimi yürüten bir hareketiz” dedi.
Cumhurbaşkanı ve 28’inci dönem milletvekillerinin belirleneceği 14 Mayıs’a sayılı günler kalırken, Emek ve Özgürlük İttifakı içinde seçime giren Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi’nin (Yeşil Sol Parti) çalışmaları da hız kesmeden sürüyor. Seçim sonuçları merakla beklenen kentlerden biri de Dersim. 67 bin 2013 seçmenin oy kullanacağı Dersim’de tek milletvekili seçilecek.
1991’de Aysel Doğan bağımsız milletvekili olarak seçimi kazanmış fakat mazbatası verilmediği için Meclis’e gidememişti. 2009 Yerel Seçimlerinde Demokratik Toplum Partisi (DTP) adına Dersim’den seçilen Edibe Şahin ise, 4 yıl boyunca kentte Belediye Başkanlığı yaptıktan sonra, 2015 Genel Seçimlerinde Halkların Demokratik Partisi (HDP) Dersim Milletvekili olarak yüzde 61 oyla Dersim’den Meclis’e giden ilk kadın milletvekili olmuştu. 7 Haziran 2015 Genel Seçimlerde iktidarını kaybeden AKP, bombalı saldırılar ve katliamların yaşandığı bir süreçte (1 Kasım 2015) seçimi yineledi.
28’inci Dönem Milletvekili Genel Seçimlerinde Dersim’de Yeşil Sol Parti listesinden aday olan Ayten Kordu, HADEP’ten bu yana aktif çalışma yürütüyor. Kordu, seçim çalışmalarını, partinin Kadın Beyannamesi ve yürüttükleri mücadeleyi Mezopotamya Ajansı’na (MA) anlattı.
HADEP’TEN GELEN GELENEK
1971 Erzincan doğumlu Ayten Kordu, 1992’de aktif çalışmalara başladı. Sosyoloji mezunu olan Kordu, Halkın Demokrasi Partisi’nin (HADEP) Kadın Komisyonu’nda yer aldı. Kadın Komisyonluğu Başkanlığı Bağcılar İlçe Yönetimi,  İstanbul İl Yönetimi ve 1999’dan 2003’e kadar da merkez kadın kolları alanında çalıştı. 2003-2011 yılları arasında da Gökkuşağı Kadın Derneği çalışmalarında bulundu. Gökkuşağı Kadın Derneği’nin 2 dönem başkanlığını yapan Kordu, 2015 yılından sonra Dersim’e taşındı. Gökkuşağı Kadın Derneği’ndeki çalışmalarında 2’nci yılını doldurmadan atanan kayyımların etkisiyle ve kendi deyimiyle “kayyıma aldığım tutum” neticesinde kadın politikaları görevinin durdurulduğu ve operasyonlar neticesinde de 2,5 yıl cezaevinde kaldı.  Cezaevinden sonra kendi tanımlamasıyla “Rehak (Kızılbaş)” toprakları Dersim’e geri döndü.
‘DİNAMİĞİMİZ KADINLAR VE GENÇLER’
Dersim’de kadın bir aday olmanın büyük bir sorumluluk olduğunu dile getiren Kordu, “Dersim, mücadelenin ilmek ilmek örüldüğü bir değerler bütünüdür” dedi. Dersim’de açılışı gerçekleştirilen büronun “jin, jiyan, azadî” sloganıyla açıldığına dikkati çeken Kordu, “Açılışımız ‘jin, jiyan, azadî’ ile başladı. Bu sadece bir slogan değil, aynı zamanda bizim için Ortadoğu ve Dünya’ya yayılmış, kadın mücadelemizin kadın kurtuluş ideolojimizin ete kemiğe büründüğü ifade biçimidir. Sadece ifade biçimi olmamakla birlikte, bir yaşam bütünlüğüdür.  Dersim’de halka hizmet etmek benim için oldukça onur verici. Kadın Beyannamemizde yüzde 45’lik bir kotamız var. Hedefimiz ilerleyen süreçlerde daha fazla temsiliyet sağlamaktır. Kadın politikalarımız eş başkanlık süreci ve öncesinden gelen bir politikadır. Yeşil Sol Parti’yle birlikte Türkiye halklarının, Türkiye kadınlarının, Kürt Kadın Hareketinin kendi taleplerini seçim beyannamemizde bulabilirler. Ortaklaşarak, tartışılarak oluşturulmuş bir beyannamedir. Bileşenlere ilişkin sadece bir ittifak değil aynı zamanda, yeni yaşamı inşa etme yeni yaşamı örme, demokratik cumhuriyet, demokratik ulus 3’üncü yol çizgimizin bir inşa sürecidir. Bu inşa sürecinin temel dinamiği kadınlar ve gençlerdir. Biz bu dinamikle hareket ediyoruz” diye konuştu.
‘JINEOLOJÎ BESLENME KAYNAĞIMIZDIR’
Eşit temsiliyetin kadın politikaları açısından önemli olduğuna vurgulayan Kordu, “eşit temsiliyet” kavramının Yeşil Sol Parti Kadın Beyannamesi’nde yer aldığını hatırlattı. Kürt kadın hareketinin Ortadoğu’da ve Avrupa’da tüm kadınlara ilham kaynağı olduğunu sözlerine ekleyen Kordu, şunları söyledi: “Kadın temsiliyeti, programımızda ve seçim beyannamemizde yer aldı.  Bu bizim için oldukça önemlidir. Kürt kadın hareketi sadece kendiyle kalmadı, aynı zamanında kadın eksenli bakış açısını jineolojî alanında da geliştirerek siyasetin, felsefenin, hayatın yeniden yorumlanması sözlü tarihle birlikte yeniden ele alınarak bakış açısının görünmesini sağlayan, temel bir çalışma oldu. Bunlar bizim beslenme kaynaklarımızdır. Kadın beyannamemizde ekonomiden yoksulluğa, ekolojiden yaşama, 6284 Sayılı Kanundan İstanbul Sözleşmesi’nin kaldırılmasına kadar birçok konu  yer aldı. Kadınların kazanımları gasp edilmeye çalışıldı.”
‘ZİHNİYET DEVRİMİ GEREKTİRİYOR’
Yeşil Sol Parti’nin kadın temsiliyetini en iyi şekilde yansıtan partilerden biri olduğunu ifade eden Kordu, “200 tane kadın adayımız var.  32 tane 1’inci sıra adayımız var. 260 tane, kadın arkadaşımız var. Buradan bile duruşumuz ve yapmak istediklerimiz bellidir. Belki bu yüzde 45 ama bundan sonra yüzde 55 olacak. Mücadele böyledir, yükselterek büyüteceğiz. Kadın mücadelesi, uzun soluklu bir mücadeledir. Bir zihniyet devrimi gerektiriyor. Dolayısıyla kadın mücadelesi hem kendine ilişkin bir zihniyet devrimi gerçekleştiren hem de erk, erkek devlet düşüncesini hedef alan bir harekettir. Kürt kadın hareketi, bunu ilmek ilmek örmüştür. Bu Jina Emînî ile doruğa ulaşmıştır. Bütün Ortadoğu’ya, Avrupa’ya mal olmuştur. Seçim Beyannamemizde yer alan ‘jin, jiyan, azadî’ bir slogandır fakat bu yaşamsal duruşu belirliyor. Türkiye’deki kadın hareketinin de çok önem atfettiği çalışmalar var, feminist hareketlerin, sosyalist feminist hareketlerin, bu amaç ve hedefler doğrultusunda ciddi çalışmaları var. Bu amaç, Yeşil Sol Parti’nin Kadın Beyannamesiyle daha fazla büyüyerek, toplumda çok daha fazla söz söyleyeceği bir politikaya dönüşecek” diye konuştu.
SAKİNE CANSIZ, AYSEL DOĞAN, ZARİFE XATUN…
Dersim’in kadın politikaları konusunda temsiliyetinin daha görünür kılınması adına büyük bir sorumluluğa sahip olduklarını ifade eden Kordu, Dersim’in bir kadın kenti olduğunu söyledi. Kordu, “Dersim bir kadın kentidir, sokaklarında, köylerinde tarlasında yaşamı çeviren kadınlardır. Dersim’in kadın politikaları konusunda daha görünür kılınması, temsiliyetini güçlendirme gibi bir sorumluluğumuz var.  Bu şehirde büyük emekler var. Edibe Şahin’in ve Aysel Doğan’ın iradesi gasp edildi. Nurhayat Altun hala cezaevinde. Hem pratik politikada hem de değerler yaratmada beslendiğimiz kaynaklar var. Bize bıraktıkları emek sürecini ve değerleri boynumuzda taşımamız gerekiyor. Bunu bütün kadınlarla birlikte gerçekleştireceğiz. Kentin mimarisinden yapısına kadar, kadınlarla toplantılar alarak kentin ihtiyaçlarına göre düzenlemek gerekiyor. Dersim’de çok güç veren bir yaklaşım var. En yüksek temsiliyeti alacağımıza düşünüyorum. Hedefimiz bu, başaracağımıza da inanıyorum. Dersim direnişin de taşıyıcısıdır. Biz bunu Sakine Cansız’dan Zarife Xatun’dan biliyoruz. Dersim Kürt kadın hareketi olarak derinliklidir. O emeklerin hakkını vermek gerekiyor,  Dersim’de bu güç var. Dersim, ‘Rehak (kızılbaş)’ topraklarıdır.  Mücadelemize sonuna kadar inanıyoruz” diye konuştu.
‘KADIN BAKANLIĞI KADINLARLA KURULACAK’
Partinin Beyannamesinde yer alan Kadın Bakanlığı ve diğer vaatlere dair de konuşan Kordu, şunları ifade etti: “Kadın Bakanlığı, kadın sorunlarının dinlendiği, ekonomik siyasal sosyal bütün alanlarına geliştirebileceği bir bakanlıktır. Bu açıdan da önemlidir. Kadın Bakanlığı için ayrıca bir bütçenin olması gerekiyor, fakat bu da Kurdistan ve Türkiye’deki kadınlarında ortak belirlediği bir programdır. Ekonomik yaklaşım da, kadınların bakış açısına göre olacaktır. Kentin sosyal ve kültürel durumu, yaşam mekânları, estetik yaklaşımı da kadın bakış açısına göre olacaktır. Beyannamemizde, yaşamı yeniden ören, dillendiren, kadın bakış açısı perspektifiyle ele alıp kadının ev içerisinde ördüğü emeğin bile bir eşit temsiliyete oturması gerektiğini belirtiyoruz.”
‘MÜCADELEMİZ BÜYÜYEREK DEVAM EDECEK’
Dersim’in ittifaklar, renkler ve farklılıklar açısından Yeşil Sol Parti olduğunu belirten Kordu, şöyle devam etti: “5 bin yıllık ataerkil bir tarihten bahsediyoruz. Bu tarih, sadece bir Kadın Bakanlığı açıldığında veya parlamenter sisteme geçilmeden çözülmeyecek. Biz kendi içimizde de zihniyet devrimi yürüten bir hareketiz. Yapacaklarımız bizi özgürlüğümüze ve eşit yaşama daha çok yakınlaştıracaktır. Bunun sorumluluğunu taşıyacağız. Kadın paradigmamız her yerde, kendimizi dönüştürme, toplumsal değişim sağlama, egemen erk siyasetini bir bütün değiştirme iddiasıdır. Bu iddiayı şahsımızda, toplumda özellikle de erkek zihniyetinde mücadelesini yürütme çabasıdır. Bu anlamda, kadınların mücadelesi önemlidir. Partimiz bir kadın partisidir ve mücadeleyi büyüterek devam ettiriyor, sonuna kadar da devam ettirecek.”
Kaynak: Mezopotamya Ajansı

Yeşil Sol Parti Dersim milletvekili adayı Ayten Kordu: Beslenme kaynağımız jineolojidir
Giriş Yap

Dersim Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin
BEDA